Vidurių pūtimas

Sveikatos priežiūros centro “A klinika” bendrosios praktikos gydytoja dr. Kristina Borkienė pažymi, kad svarbiausia – i?siai?kinti negalavimo priežastis, o ne stengtis skubotai įveikti pasekmes. Dažnai pilvo pūtimo varginamam pacientui pakanka peržiūrėti maisto racioną. Patartina vengti žalių daržovių, bulvių, kopūstų, žirnių, pupų, pupelių, kai kurių rūšių riešutų, galbūt ir pieno. Tinka miltiniai produktai.
 

Vidurių pūtimas, kaip ir kiti virškinamosios sistemos sutrikimai (pykinimas, vėmimas, viduriavimas) gali būti apsauginė organizmo reakcija ir netinkamos kokybės ar neįprasto maisto atmetimas. Taip gali atsitikti ir nuvykus į kitos kultūros šalis: vidurius gali pūsti dėl neįprasto maisto (pvz., suvalgius daugiau alyvuogių, retesnių rūšių žuvies ar sūrio). Išvykos metu patartina bent pirmąsias dienas stengtis vartoti paprastesnius ir įprastus maisto produktus.
 

Priežastys gali būti įvairios


Dujų gamyba gali suaktyvėti dėl angliavandenių virškinime dalyvaujančių fermentų stokos bei disbakteriozės. Tada į žarnyną patenka blogai suvirškintų angliavandenių, kuriais maitinasi dujas gaminančios bakterijos. Minėtų fermentų gali trūkti dėl įvairių priežasčių: kūdikiams - dėl virškinamosios sistemos netobulumo, vyresnio amžiaus žmonėms - dėl susilpnėjusio virškinimo fermentų efektyvumo. Dujų kaupimąsi gali paskatinti ir kai kurios lėtinės virškinamosios sistemos ligos.
Jeigu žarnyne kaupiasi dujos, susidaro ydingas ratas: dujų perteklius sutrikdo virškinimo procesą, dėl to kaupiasi dar daugiau dujų. Tuomet tik mitybos koregavimas neišsprendžia problemos. Patartina vartoti vaistų.
 

Pagalbos - į vaistinę


Vienas iš medikamentų, kurie slopina pykinimą, vidurių pūtimą, o, išsivysčius skrandžio uždegimui, padeda normalizuoti skrandžio gleivinės funkciją, yra smekta (dioctahedralsmectitum).
Dar viena priemonė - aktyvintosios anglies tabletės, “sujungiančios” dujas. Prieš vartojant jas reikėtų sutrinti - kad padidėtų aktyvintosios anglies sugėrimo paviršius.


 

Dujų kaupimąsi žarnyne mažina simetikonas.


Kai pūtimas yra susijęs su nepakankamai geru virškinimu, padeda fermentai, pvz., pankreatinas.
Disbakteriozė gali būti antibiotikų vartojimo pasekmė. Žarnyno mikroflorą padeda normalizuoti “Linex”, “Jogurt” ir kai kurie kiti preparatai, kurių sudėtyje yra rūgimą skatinančių arba “gerųjų” bakterijų. Šių produktų sudėtyje yra acidofilinių bakterijų, kurios gerina žarnyno mikroflorą bei virškinimą, stabdo viduriavimą.
 

Vidurių pūtimo profilaktika


Tai tinkama mityba ir fizinio aktyvumo didinimas, konkrečiai - pilvo sienos raumenų stiprinimo pratimai. Jie padeda pasišalinti susikaupusioms dujoms, stimuliuoja žarnyno veiklą. Taip pat pilvo pūtimą mažina papildomai vartojami medikamentai.
 

Aktualu žinoti


• Dujų gamybą žarnyne gali skatinti kopūstai, vynuogės, agrastai, rūgštynės, ankštinės daržovės, saldumynai, juoda duona, gira, alus, gazuoti gėrimai.
• Vidurių pūtimą mažina: rūgštaus pieno produktai (ypač su “gyvosiomis” bakterijomis), birios košės, virti vaisiai ir daržovės, rupi duona, citrina.
• Kai blogai virškina, gerkite vaistinės ramunės (Chamomilla suaveolens), vaistinės melisos (Melissa officinalis) ar pipirmėtės (Mentha piperita) arbatos.
• Jeigu mėgstate kramtyti gumą, leiskite nors kiek pailsėti žandikauliams. Kramtant gumą kartu praryjama ir šiek tiek oro, dėl to gali sutrikti virškinimas, išpūsti pilvą. Atsisakykite gazuotų gėrimų.
• Vidurių pūtimą puikiai mažina kmynų arbata.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai