Gyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius patogiai prie televizoriaus ir socialiniuose tinkluose verdančio gyvenimo stebėjimas išmaniųjų telefonų ekranuose tampa kasdienybe. Tačiau oftalmologai primena, kad skaitmeniniai ekranai skleidžia žalingą mėlyną šviesą, kuri kenkia akims, didina akių įtampą, nuovargį ir sausumą. Būtent tai dažnai tampa ir susilpnėjusio regėjimo priežastimi. Tad jeigu norite, kad akinius reikėtų nešioti tik norint apsisaugoti nuo akinamos saulės šviesos, susipažinkite su penkiais itin paprastais būdais, padėsiančiais sumažinti akių įtampą.
1.Pasirūpinkite apsauga nuo neigiamai akis veikiančios mėlynos ekranų šviesos
Jeigu nesate trumparegis ar toliaregis, greičiausiai akinius nešiojate tik norėdami pasislėpti nuo saulės ar kurdami stilingą įvaizdį. Visgi, specialistai rekomenduoja netgi nesiskundžiantiems prastėjančia rega įsigyti akinius su apsauga nuo mėlynos ekranų šviesos. Šie akiniai gaminami be dioptrijų, todėl juos gali nešioti net ir turintys puikią regą. Taip apsaugosite akis nuo skaitmeninių įrenginių skleidžiamos kenksmingos šviesos, akys patirs mažiau įtampos ir ne taip pavargs. Daugiau informacijos apie mėlynos ekranų šviesos poveikį akims galite rasti paspaudę šią nuorodą.
Akinius su mėlyna ekranų šviesą blokuojančia danga galite įsigyti kiekvienoje optikos parduotuvėje. Tiesa, pirkdami internetu būkite tikri, kad perkate juos iš patikimos įmonės. Įsigiję nekokybiškus akinius apsaugoti akis nuo mėlynos ekranų šviesos ir jos daromo poveikio regėjimui nepavyks. Visgi jeigu esate trumparegis arba toliaregis, norint įsigyti akinius su apsauga nuo mėlynos šviesos turėsite pasirodyti oftalmologui. Patikrinus regėjimą ir išsirinkus norimo stiliaus rėmelius, bus parinkti specialūs akinių lęšiai, kurie ne tik padės ryškiau matyti, bet ir apsaugos akis nuo skaitmeninių įrenginių šviesos.
2.Pasirūnkite tinkama darbo aplinka
Darbe žmonės praleidžia trečdalį paros, todėl svarbu pasirūpinti tinkama darbo aplinka, ypač jeigu jūsų darbas yra susijęs su kompiuteriu ar dokumentais. Pirmiausia, atkreipkite dėmesį į apšvietimą. Svarbu, kad šalia monitoriaus nebūtų pastatyta pernelyg intensyviai šviečianti stalinė lempa, o per langus patenkanti šviesa nekristų tiesiai į akis. Pro langus sklindančią saulės šviesą galite sušvelninti užtraukdami užuolaidas ar žaliuzes. Taip pat labai svarbu pasirūpinti tinkama kompiuterio monitoriaus padėtimi. Jeigu nenorite, kad korekcinių akinių nešiojimas taptų būtinybe, tarp akių ir monitoriaus išlaikykite 50-70 cm atstumą, o ekrano padėtį nustatykite taip, kad šis būtų šiek tiek žemiau akių lygio. Jeigu dirbate ne tik su kompiuteriu, bet ir dokumentais, laikykite juos ant stovo šalia monitoriaus, kad žiūros taškas į skirtingus darbo elementus būtų panašiame lygyje.
3.Pakeiskite monitoriaus nustatymus
Šiuolaikiniai skystųjų kristalų monitoriai, ypač didelės skiriamosios gebos, daug mažiau vargina akis nei senieji kineskopiniai. Tiesa, visų tipų ekranai neišvengiamai veikia mūsų akis, ypač jei pasirenkami netinkami monitoriaus nustatymai. Norėdami sumažinti akių įtampą, įsitikinkite, kad ekrano ryškumas yra toks pats kaip ir aplinkos, taip pat sureguliuokite teksto dydį, kad būtų patogu skaityti. Nepamirškite sureguliuoti ir spalvinės ekrano temperatūros. Išmaniųjų kompiuterių nustatymuose galima nustatyti kiek žemesnį mėlynos spalvos kiekį – taip akys patirs mažiau įtampos.
Taip pat pasirūpinkite, kad jūsų neakintų ryškūs atspindžiai. Jeigu jus nuolat akina pro šalį pravažiuojančių automobilių šviesa, šalia pastatytas veidrodis ar kitas šviesą puikiai atspindintis daiktas, keiskite darbo stalo padėtį, arba nukreipkite daiktus į kitą pusę. Žinoma, visiškai apsisaugoti nuo ryškių šviesos atspindžių gali nepavykti, tačiau aukštesnį komfortą jums gali padėti užtikrinti akiniai su antirefleksine danga. Ši danga gali būti pritaikoma kartu su mėlyna šviesa blokuojančia danga, tad svarstant naujų akinių įsigijimo galimybę būtinai apsvarstykite šių dviejų dangų teikiamą naudą jūsų akims.
4.Nepamirškite akių mankštos ir pertraukėlių
Net trumpas akių atitraukimas nuo ekrano šviesos, jų pailsinimas užsimerkus, gali atpalaiduoti akis. Visgi, ilgesnės mankštos padės ne tik atpalaiduoti akis, bet ir sumažinti jų įtampą bei nuovargį. Geriausia būtų bent kelioms minutėms išeiti į lauką ir neblaškomiems pasidairyti po aplinką. Tačiau jeigu to padaryti negalite, akių mankštą atlikite darbo vietoje. Vienas iš dažniausiai rekomenduojamų pratimų skirtų atpalaiduoti akis yra akių perorientavimas – žiūros sutelkimas į kelis skirtingu atstumu išsidėsčiusius objektus. Pirmiausia įsižiūrėkite į tolumoje esantį objektą, tada nukreipkite dėmesį į objektą esantį šalimais. Taip žiūros tašką keiskite mažiausiai 10 kartų.
Kitas naudingas pratimas – žiūrėjimas į nosies galiuką. Pažvelgę į nosies galiuką, sukoncentruokite žvilgsnį 3-5 sekundes. Tada pažvelkite į tolumoje esantį objektą. Dar kartą pažvelkite į nosies galiuką ir po kelių sekundžių žvilgsnį nukreipkite į tolį. Po kelių šio pratimo pakartojimų užmerkite akis ir pailsėkite. Atpalaidavę akis, pakartokite pratimą dar kelis kartus.
Rekomenduojama nepamiršti ir mirksėjimo pratimų. Nors sėdint prie kompiuterio turėtume sumirksėti bent 15 kartų per minutę, tyrimai rodo, kad žiūrint į kompiuterį ar išmanųjį telefoną mūsų akys įsitempia ir pamirštame dažnai mirksėti. Tad norėdami apsaugoti savo akis nuo per didelės įtampos, bent kartą į valandą paskirkite 2 minutes savo darbo laiko mirksėjimo pratimui – 20 sekundžių greitai pamirksėkite, po to 10 sekundžių stipriai užsimerkite. Šį pratimą kartokite bent tris kartus, o akių mankštą užbaikite akių masažu. Užmerkę akis, pirštų galiukais masažuokite akis švelniais, sukamaisiais judesiais 30-60 sekundžių. Atlikę šiuos pratimus tikrai pajusite atslūgusią akių įtampą.
5.Reguliariai lankykitės pas akių gydytoją
Net jeigu nesiskundžiate prastėjančiu regėjimu, kartą per metus profilaktiškai apsilankykite pas akių gydytoją. Reguliari akių patikra padeda palaikyti normalų regėjimą ir išvengti kitų akių ligų paūmėjimo. Atminkite, kad profilaktinės apžiūros metu ne tik patikrinamas regos aštrumas, bet ir atliekami kiti išsamūs tyrimai – nustatoma akių refrakcija, įvertinamas ragenos kreivumas, taip pat atliekamas akių judesių patikrinimas. Laiku pastebėjimus regos pokytį ir paskyrus tinkamą gydymą, galima išvengti tolesnio regos prastėjimo, sustabdyti klastingų akių ligų progresavimą.
6.Leiskite pailsėti ne tik kūnui, bet ir akims
Gyvenant skaitmeniniame amžiuje akys patiria labai daug įtampos, o padidėjusi akių įtampa – viena iš pagrindinių regos prastėjimo priežasčių. Todėl net ir puikiu regėjimu besidžiaugiantys asmenys turėtų atsakingai rūpintis savo akimis. Norint sumažinti akių įtampą, užtenka prisiminti penkis paprastus žingsnius. Pirma, dirbant prie kompiuterio pravartu įsigyti akinius su apsauga nuo mėlynosios šviesos. Antra, patogi darbo vieta (tinkamas apšvietimas ir rekomenduojamas atstumas tarp akių ir monitoriaus) užtikrina mažesnę akių įtampą. Trečia, tinkamai nustatyti monitoriaus nustatymai sumažina akių nuovargį. Ketvirta, akių mankšta – puikus būdas pailsinti ne tik akis, bet ir galvą. Penkta, profilaktinis apsilankymas pas oftalmologą padeda laiku pastebėti pirmuosius regėjimo prastėjimo požymius ir juos sustabdyti. Nepamirškite šių penkių žingsnių, ir akys jums tikrai padėkos.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau