Mažų ir didelių problema –viduriavimas

Viduriavimas – tai pats greičiausias būdas, kuriuo virškinamasis traktas gali atsikratyti jį sudirginusio veiksnio. Taigi plačiau apie jį ir apie būdus, padėsiančius išsaugoti geresnę savijautą pasireiškus viduriavimui.
 

Vien tik faktai


Sergant tam tikromis infekcinėmis ligomis, per dieną viduriuojant gali būti netenkama iki 20 litrų skysčių. Dažniausiai viduriuojame dėl suvalgyto netinkamo maisto. Tokiu atveju vidutinė viduriavimo trukmė – 1–2 paros.
 

Viduriavimo priežasčių be galo daug:


• Parazitai, pvz., Cryptosporidium parvum, Cyclospora cayetanensis, Entamoeba histolytica, Giardia lamblia, Microsporidia.
• Bakterijos, pvz., Clostridium difficile, Campylobacter, , Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Salmonella enteritidis, Shigella.
• Virusai, pvz., rotavirusas
• Kiti veiksniai, pvz., antibiotikų vartojimas, endokrininės ligos, maisto priedai (sorbitolis, ksilitolis ir kt.), tam tikrų maisto produktų netoleravimas (pvz., pieno netoleravimas stokojant fermento laktazės), dirglios žarnos sindromas, tireotoksikozė ir kt.
 

Kas pavojingiausia viduriuojant?


Bet kokio amžiaus žmogui, o ypač kūdikiams, mažiems vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms, viduriuojant kyla dehidratacijos (skysčio netekimo) pavojus. Pirmieji požymiai, bylojantys, kad organizmas neteko daug skysčių, – lūpų ir liežuvio sausumas, blogas odos turgoras (tai ypač svarbus požymis vertinant kūdikio dehidratacijos laipsnį, suėmus pilvuko odą į raukšlę, ji turi išsilyginti iškart, vos tik paleidžiama, esant dehidratacijai, raukšlė išsilygina lėčiau). Gausiai viduriuojant netenkama ne tik skysčių, bet ir elektrolitų, ypač kalio, kuris itin svarbus normaliai ląstelių funkcijai, širdies veiklai.


 

Ką daryti, kad sumažintumėte dehidratacijos riziką?


Be abejo, vartoti pakankamą skysčių kiekį. Vaistinėje galite įsigyti specialių tirpalų, kuriuose yra reikiamų elektrolitų. Taip apsisaugosite ir nuo elektrolitų pusiausvyros sutrikimo.
Gerti geriausia mineralinių medžiagų turinčius skysčius, puikiai tinka negazuotas mineralinis vanduo. Būtinai negazuotas, kadangi gazuotas dar labiau dirgina virškinamąjį traktą, kas šiuo atveju yra nepalanku. Puikiai tinka ir džiovintų vaisių kompotai, kadangi juose taip pat nemažai elektrolitų. Tinka ramunėlių, ąžuolo žievės, mėlynių, gervuogių arbata (šias arbatas reikia paruošti pagal atitinkamas instrukcijas).
Atsisakyti kavos, stiprios arbatos, kadangi šie gėrimai skatina šlapinimąsi, o taip, be abejo, netenkama dar daugiau skysčių. Dehidrataciją skatina ir alkoholis, taigi, jei viduriuojate, jo turite atsisakyti.
 

Tiesa ir mitai


Paklausus, ką žmonės daro prasidėjus viduriavimui, paprastai išgirstame kelis „standartinius“ atsakymus. Vieni laukia, kol savaime pasveiks, truputį koreguodami mitybą, t.y. atsisakydami riebių, gausiai prieskoniais paskanintų patiekalų, vidurius laisvinančių produktų, pvz., slyvų, abrikosų ir pan., ir valgo maisto produktus, kurie pasižymi išmatas formuojančiu poveikiu, t.y. ryžius, morkas. Beje, morkos sujungiamųjų savybių įgyja tuomet, kai verdamos apie valandą, t.y. kol visai suverda. Šios priemonės tinka, jeigu viduriavimas nėra labai stiprus. Jeigu yra intensyvesnis vėmimas ir viduriavimas, rekomenduojama 1–2 dienas laikytis bado dietos – gerti tik nesaldintą juodą arba žolelių arbatą.
Kiti geria aktyvintosios anglies tablečių, tikėdamiesi sujungti toksines medžiagas. Idėja išties gera, tačiau paprastai išgeriamos aktyvintosios anglies kiekis yra santykinai nedidelis, taigi efektyvumas gali būti nepakankamas.
 

Pirmoji pagalba


Svarbiausia – nepakenkti. Tai taisyklė, kurios turi laikytis ir gydytojai, ir patys ligoniai. Yra galybė viduriavimo priežasčių, nemažai ir vaistinių preparatų viduriavimui stabdyti. Kita vertus, ne bet koks vaistas gali tikti būtent jums. Gydymą skirti turi gydytojas. O štai pirmai pagalbai namuose pravartu turėti Smecta preparato. Smecta gali vartoti tiek vaikai, tiek suaugusieji, tiek kūdikiai ar besilaukiančios moterys. Vaistas veikia tik pačiame virškinamajame trakte, jis nepatenka į kraujotaką, todėl yra saugus net ir subtilių situacijų metu. Smecta veiklioji medžiaga – gamtinė natūrali medžiaga, patikrinta laiko (vartojama ilgiau nei 30 metų), pagrindinis jos poveikis – absorbcinis, t.y. sugeriamasis. Ji suriša toksines medžiagas ir pan. Esant virškinamojo trakto gleivinės pažeidimui, kurį gali sukelti viduriavimas, kitos ligos, Smecta padeda atsinaujinti suardytoms žarnyno taurinėms ląstelėms, išvengti vandens ir elektrolitų netekimo, išsaugoti fermentų aktyvumą ir žarnyno gleivinės rezorbcines savybes. Be to, šis preparatas neslopina žarnų peristaltikos, tai reiškia, kad netrukdo pasišalinti nuodingoms medžiagoms.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai