Ligą lengviausia įveikti pačioje jos pradžioje. Apie prostatos išvešėjimą ne tik vyrams

Nors neretai laikoma, kad vyrai jautriau nei moterys reaguoja į įvairius negalavimus, bet pas gydytojus lankytis jie dažniausiai vengia, tikėdamiesi, kad viskas praeis savaime. Tačiau pas urologą būtina apsilankyti bent kartą per metus, ypač vyresniems kaip 35 metų vyrams. Juk prostatos išvešėjimas pasireiškia apie 40 proc. keturiasdešimtmečių ir daug daugiau vyresnio amžiaus vyrų. Jei jie patys nesiryžta to padaryti, suprasdamos, kaip tai svarbu, juos turėtų paskatinti gyvenimo draugės.
 

„Apsilankymas pas urologą gali nuraminti, jei esate sveikas, arba leidžia laiku aptikti ligą ir nedelsiant pradėti ją gydyti – kuo anksčiau, tuo geriau, – teigia Kauno onkologijos ligoninės urologas-onkologas Algimantas Raškevičius.
 

Kas rodo, kad laikas apsilankyti pas gydytoją?


Padidėjus prostatai (kitaip sakant, prasidėjus išvešėjimui), vyrą ima kankinti nemalonūs pojūčiai: skausmingas šlapinimasis, šlapimo susilaikymas ar dažnas šlapinimasis. Ypač varginantis yra naktinis šlapinimasis. Pirmieji požymiai, rodantys, kad prostata išvešėjusi, yra ir silpna, nutrūkstama šlapimo srovė, šlapinimasis lašais ir nevisiško šlapimo pūslės ištuštinimo jausmas, lytinio gyvenimo sutrikimai.
 

Ko turėtų paklausti gydytojas?


Ar reguliarus jūsų lytinis gyvenimas?
Labai dažni lytiniai santykiai, taip pat kaip ilgas susilaikymas, – labai dažna prostatos ligų priežastis. Santykiai turi būti reguliarūs – 1 – 3 kartus per savaitę (vyresnio amžiaus vyrams).
Koks jūsų gyvenimo būdas?
Įrodyta, kad judėjimo trūkumas sukelia užsistovėjimą mažojo dubens organuose ir prostatoje.
Prostatą neigiamai veikia alkoholis, rūkymas. Reikšmės turi maistas.


Ar esate sirgęs šlapimo sistemos, peršalimo ligomis?
Neišgydytos ligos neišvengiamai tampa lėtinės.
Persirgimas lytinėmis, peršalimo ligomis sudaro palankią terpę prostatai didėti, bujoti. Labai kenkia maudymasis žiemą lediniame vandenyje, ypač prieš tai neapšilus.
Ar laikotės tinkamos higienos?
Tai labai svarbu. Apsiplauti lytinius organus reikia 2–3 kartus per dieną ir po lytinių santykių.
Neigiamai veikia nepatogūs, siauri drabužiai, pavyzdžiui, džinsai.
 

Gydytojo veiksmai


Po pokalbio ir apžiūros (digitalinio tyrimo, t.y. prostatos apčiuopos pirštu pro tiesiąją žarną) gydytojas, esant reikalui, paskirs tyrimus. Pirmiausia atliekamas kraujo tyrimas prostatos specifiniam antigenui nustatyti (PSA). Šį tyrimą rekomenduojama kartą per metus atlikti visiems vyrams (pas mus jis yra mokamas). Jei bus nustatyta liga, bus pradėta gydyti. Praktika rodo, kad iš 100 patikrintų vyrų gal tik 3–4 nenustatoma prostatos padidėjimo.
Gydymas ilgas, bet nesunkus. Paprastai pradedama nuo žolinių vaistų (pavyzdžiui, Prostamol uno). Tai tikrai geri preparatai. Jų vartojimas apsaugo nuo prostatos audinio vešėjimo progresavimo, sumažina šlapimo pūslės spaudimą, sustiprina šlapimo srovę, apsaugo prostatos audinį nuo uždegimo, pagerina lytinį pajėgumą.
Augalinių preparatų visiškai užtenka ligos pradžioje, esant I–II laipsnio prostatos išvešėjimui.
 

Paguodai tų, kurių taip ir neįtikinome vizito pas gydytoją būtinumu


Augalinių preparatų galima nusipirkti vaistinėse ir vartoti pajutus minėtuosius požymius. Tai nepadės, jei liga labai progresavusi ir ją gydyti reikia cheminiais preparatais, – jų gali paskirti tik gydytojas.
Reikia vartoti palyginti ilgą laiką – ne trumpiau kaip 3 – 6 mėnesius.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai