Blogas apetitas gali būti pavojingosligos signalas

Anoreksija – vienas iš pavojingiausių valgymo sutrikimų, slepiantis gilias psichologines problemas. Visas pasaulis vis dažniau susiduria su šia pavojinga liga, kuri ne tik visam laikui sužaloja organizmą, bet ir silpnina ryšius su aplinkiniais, kelia nusivylimą gyvenimu, savimi ir gali baigtis net mirtimi. Dažniausiai serga merginos, norinčios atitikti grožio standartus (90–60–90). Valgymo sutrikimų centre dirbanti Inga MASLAUSKIENĖ mielai sutiko pasidalyti darbo su tokiais ligoniais patirtimi su „Sveiko žmogaus“ skaitytojais.
 

Dieta nepastebimai gali pereiti į ligą


Nervine anoreksija vadinamas psichikos sutrikimas, kurio metu žmogus sąmoningai mažina ir palaiko žemą kūno svorį. Pati liga prasideda labai nepastebimai ir įvairiai – tyrimai rodo, kad daugiau nei pusė moterų yra nepatenkintos savo išvaizdos visuma. Tad norėdamos kažką keisti, nemažai jų renkasi dietas. Deja, dalis tų moterų, merginų peržengia dietos ribas ir ima badauti, valgyti daug mažiau nei reikia. Laiku nesustojus, susergama nervine anoreksija.
Kitais atvejais imama nevalgyti dėl patiriamos didelės įtampos, skubaus gyvenimo tempo.
 

Kas vyksta sergant anoreksija


Kadangi žmogus visai nevalgo arba maisto kiekis labai mažas, prarandama daug reikalingų medžiagų.
Pasikeičia tiek išorė – slenka plaukai, išvaizda tampa „kaulėta“; tiek ir vidus – sutrinka širdies veikla, silpnėja kaulai, dingsta sotumo ir alkio pojūtis, dingsta mėnesinės, (nesigydant liekama nevaisinga), sutrinka kūno termoreguliacija, vyksta kepenų degeneracija, atsiranda vidurių užkietėjimas, mažakraujystė, sumažėja kraujospūdis ir t.t.


 

Pokyčiai visose gyvenimo srityse


Ypač keičiasi psichologinė savijauta – sergantis asmuo nekenčia savo kūno, sutrinka jo suvokimas. Nesvarbu, kiek aplinkiniai sakys, kad atrodo per plona, mergina, pažiūrėjusi į veidrodį, save matys apkūnią. Ji tiesiog netiki kitais, nes save mato storą. Kaip ji jaučiasi? Jai nuolat silpna dėl nevalgymo, visą laiką šalta. Nebeturi hobio, nebesikalba su draugais, nes mintys apie maistą, kalorijas, dietas neduoda ramybės – jaučiasi jų apsėsta. Vienas iš nebepataisomų pokyčių – žūsta galvos smegenų ląstelės.
Dėl smegenų pokyčių trinka kalbėjimas, keičiasi mąstymas. Viena mergina serganti anoreksija, sakė: „Nežinau, kas pasidarė, bet man sunku kalbėti. Atrodo, turiu ką pasakyti, bet nerandu žodžių, darosi sunku išreikšti save. Kai nutylu, pašnekovas mano, jog nebeturiu ką pasakyti, o iš tiesų aš tiesiog negaliu to ištarti...“
Anoreksija keičia viską – gyvenime nelieka nei vienos srities, kurios ji nepaliestų. Dėl silpnumo, prastėjančios sveikatos nukenčia darbas, mokslai – jų netgi atsisakoma visai. Griūna ateities planai ir viltys. Nukenčia bendravimas su šeima, draugais, atsiranda daug tarpusavio nesupratimo.
 

Liga slepia daug pavojų


Didžiausias pavojus yra mirtis. Mirštama sustojus širdžiai, dėl išsekimo. Apklausus centro pacientes, paaiškėjo, jog trečdalis jų bandė žudytis dėl ligos.
Problema ta, kad pradžioje pacientės ligą neigia, nepripažįsta sau, kad serga, todėl į specialistus kreipiasi daug vėliau, kai jau yra rimtos pasekmės, kai liga įsisenėjusi. Ir dažniausiai ateina ne dėl to, kad serga anoreksija, o paprastai skundžiasi dėl jos pasekmių – silpnumo, dėmesio, atminties sutrikimų.
 

Noras pasveikti : ar jis išsipildo?


Gydymas yra labai įvairiapusis. Jis apima tiek mitybos įgūdžių keitimą, tiek ir socialinių įgūdžių lavinimą, psichologinių sunkumų sprendimą. Pacientės lanko įvairias grupes, kuriose įgauna žinių, pasitikėjimo savimi, tikslias nuorodas, kaip sveikti. Gydymas pritaikomas kiekvienai individualiai, kiekviena sprendžia savo sunkumus, išsikelia jai svarbius tikslus.
Pasveikti yra įmanoma. Tam reikia dviejų dalykų – didelio noro ir pastangų. Jei nėra motyvacijos, pasveikti neįmanoma. Reikia pasiryžti ir žengti į priekį. Daugelis sergančiųjų svyruoja – nori pasveikti, o kartu bijo ieškoti pagalbos, pripažinti savo sunkumus. Specialistams tenka didelis darbas – parodyti merginai, jog ji nėra vien tik figūra, kūnas. Parodyti, kad ji yra asmenybė, kad gali pasitikėti savimi, rasti savyje teigiamų pusių.
Labai svarbu palaikymas – tiek draugų, tiek artimųjų. Dažnai gydymo metu pasitaiko atkryčių, kai artimieji gali įkvėpti jėgų eiti pirmyn, nepasiduoti.
 

Eksperimentų šiuo atveju geriau vengti


Jei esate nepatenkinta savo svoriu, jokiu būdu nesiimkite eksperimentų su savimi – nebandykite draugės, žurnalo ar pačių sugalvotos dietą, negerkite vaistų. Nes paprastai susiduriama su problemomis, o norimas tikslas taip ir lieka kažkur toli. Patariame kreiptis į specialistą – dietologą, jis prižiūrės svorio kritimą/augimą, užtikrins gerą savijautą, visų reikiamų medžiagų gavimą. Kodėl, sugedus automobiliui, dauguma žmonių kreipiasi į meistrus, patys jų netvarko, tačiau su savo kūnu elgiasi dažnai daug lengvabūdiškiau? Imantis bandymų reikia rimtai pagalvoti, ar esam pasiruošę tvarkytis su pasekmėmis.
 

Ar mylite save?


Kad žmogus jaustųsi laimingas, svarbiausia yra mylėti save – su visais pliusais ir minusais. Mylėti save tokią, kokia esate, suprasti, kad esate tokia vienintelė pasaulyje, nepakartojama. Svarbu ugdyti pasitikėjimą savimi, savigarbą, siekti tobulėti vidumi.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai