Įprasti ir mažiau žinomi lėtinio onkologinio skausmo malšinimo būdai

- skausmo kentėti nereikia - vėžiniam skausmui gydyti yra daug efektyvių priemonių ir būdų - skausmo liniuotė - Jeigu jūsų artimasis nesiryžta dėl pastovaus arba nuolat stiprėjančio skausmo kreiptis į gydytoją, nueikite kartu - tikrieji išgyvenimai užfiksuoti skausmo liniuotėje, o ne puse lūpų nedrąsiai ištarti gydytojo kabinete
 

Medikai vienbalsiai tvirtina, kad [b]skausmo kentėti nereikia[/b], nes šis ligonio „didvyriškumas“ tik suteikia papildomų ir nereikalingų išgyvenimų tiek sergančiajam, tiek jo artimiesiems. Lietuvoje [b]vėžiniam skausmui gydyti yra daug efektyvių priemonių ir būdų[/b]. Onkologiniams skausmui malšinti skiriamos dvi vaistų grupės. Tai analgetikai – opiatai ir neopiatai bei pagalbiniai vaistai, kurie arba stiprina analgetikų poveikį, arba padeda slopinti šalutines jų reakcijas, tokias kaip pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas. Skiriamieji vaistai skausmui malšinti gali būti arba geriami, arba leidžiami. Jeigu pacientas gali nuryti, skiriami geriamieji vaistai. Kai skiriami neopiatai neslopina skausmo, jie keičiami kitos grupės vaistais arba skiriami kartu su opiatais kaip pagalbiniai vaistai mažesnėmis dozėmis. Gali būti skiriami ir leidžiamieji vaistai, taip pat vartojamos ilgo veikimo tabletės, suspensijos, žvakutės.


Aukščiau išvardintos priemonės jau gerai žinomos net ir su vėžiu tiesiogiai nesusidūrusiems žmonėms. Tačiau šios priemonės ne visuomet užtikriną nuolatinį skausmo malšinimo poveikį. Ligoninėje gulintiems pacientams skausmas gali būti gydomas ir analgetine pompa. Neretai patys ligoniai ar jų artimieji ieško kitų priemonių, kurios užtikrintų nuolatinį skausmo malšinimą ir leistų gyventi pilnavertį gyvenimą. Tokią galimybę suteikia stipraus analgetinio poveikio fentanilio pleistras (informacinis lapelis), kuris klijuojamas ant odos ir efektyviai malšina skausmą net tris paras. Tai naujos technologijos matricos tipo pleistras, iš kurio per valandą išsiskiria tam tikra fentanilio dozė (25 mg/val., 50 mg/val., 75 mg/val., 100 mg/val.). Parenkama dozė, kurios turi užtekti 72 valandas. Naudojant pleistrus išvengiama vaisto koncentracijos „pikų“. Tokiu būdu žmogui nereikia nuolat galvoti, kaip susileisti vaistų, pamirštamas nerimas dėl skausmo.
 

Palydėkite artimąjį pas medikus


Žinodami, kad dauguma skausmą kenčiančių žmonių niekada apie tai nekalba su artimaisiais, paskatinkite juos išsikalbėti, stebėkite ligonį. Po pirmųjų dienų pamatysite, kad kasdienis ritmas ne visada leidžia pamatyti šalia esančio žmogaus išgyvenimus. Vienas paprastesnių būdų namuose identifikuoti skausmo lygį – pildyti [b]skausmo liniuotę[/b]. Paprašykite skausmą kenčiančio artimojo kiekvieną dieną užpildyti šią lentelę ir padėkite jam tai padaryti. [b]Jeigu jūsų artimasis nesiryžta dėl pastovaus arba nuolat stiprėjančio skausmo kreiptis į gydytoją, nueikite kartu[/b]. Kaip rodo praktika, ne vienam žmogui vizito pas gydytoją metu dingsta ryžtas prabilti apie skausmą. Todėl kartu einančiojo parama gali padėti svarbiu momentu prabilti apie alinančią skausmo problemą, paprašyti papildomos pagalbos ir vaistų. Tik tokiu būdu galima užtikrinti, kad net ir sergant onkologine liga dienos būtų lengvesnės, ligonis galėtų be kliūčių bendrauti ir judėti, pamiršdamas varginančią skausmo naštą.
Atminkite, kad skausmą malšinančių vaistų skyrimas apima daugiau nei recepto išrašymas. Nepasimeskite, jeigu reikės lukterti, įtikinti gydytoją ir priminti artimajam, kad [b]tikrieji išgyvenimai užfiksuoti skausmo liniuotėje, o ne puse lūpų nedrąsiai ištarti gydytojo kabinete[/b].

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai