Viduriavimas

Viduriavimas yra nenormaliai dažnas tuštinimasis skystomis išmatomis. Dažnai tai organizmo gynybinė reakcija, stengiantis atsikratyti nuodingų ar dirginančių medžiagų. Tai gali būti tiek rimtos, tiek ir lengvesnės ligos simptomas.
 

Viduriavimo formos


Skiriamos dvi pagrindinės viduriavimo formos: ūminė (trumpai trunkanti); lėtinė.
Abi šios formos gali būti pavojingos dėl dehidracijos (skysčių netekimo) ir sutrikusio maisto medžiagų pasisavinimo.
 

Priežastys


Viduriavimą sukeliančias priežastis galima suskirstyti į keletą grupių.
Žarnyno infekcijos, sukeltos bakterijų, virusų ar pirmuonių, kurios gali pasireikšti ir kaip mažos epidemijos - suserga keletas žmonių namuose, mokykloje ar vaikų darželyje.
Apsinuodijimai maisto produktais dėl juose jau esančių bakterijų toksinų (dažniausiai apsinuodijama stafilokokų gaminamais enterotoksinais). Dažnai dėl abiejų šių priežasčių viduriavimą lydi pykinimas ir vėmimas.
Antibiotikai. Viduriavimas gali prasidėti ir dėl to, kad vartojant antibiotikų, žūsta normaliai žarnyne gyvenančios bakterijos.
Kitos priežastys: apsinuodijimas nuodingomis medžiagomis, pavyzdžiui, grybais ar gyvsidabriu; uždegiminės žarnyno ligos, pieno baltymų netoleravimas; pagreitėjusi žarnyno peristaltika, pavyzdžiui, dėl skydliaukės hormonų veiklos sutrikimų; stresas.


 

Išsivystymo mechanizmas


Pagal išsivystymo mechanizmą viduriavimus taip pat galima suskirstyti į keletą grupių.
Osmosinis viduriavimas atsiranda tuomet, kai kokios nors medžiagos negali būti absorbuotos į kraują ir dėl to lieka žarnose. Kartu su šiomis medžiagomis žarnose lieka ir vandens, dėl to išmatos tampa skystos. Pavyzdžiui, tokios medžiagos yra sorbitolis, manitolis. Jos kaip saldikiai vartojamos gaminant gėrimus, kramtomąją gumą, saldainius.
Osmosinį viduriavimą sukelia ir laktazės trūkumas. Laktazė yra fermentas, skaldantis laktozę - pieno cukrų, kad jis galėtų būti pasisavintas į kraują. Jei šio fermento trūksta, laktozė neskaidoma, lieka žarnose ir sukelia viduriavimą.
Osmosinio viduriavimo intensyvumas priklauso nuo to, kiek
osmosiškai veikiančių medžiagų susikaupė žarnyne. Viduriavimas praeina nustojus vartoti šias medžiagas.
Sekrecinį viduriavimą dažniausiai sukelia infekcijos ir toksinai. Šiuo atveju plonosios ir storosios žarnų ląstelės į žarnos spindį išskiria vandenį ir druskas, sukeliančias viduriavimą.
Eksudacinis viduriavimas kyla esant pažeistai žarnyno sienelei. Tuomet į žarnos spindį patenka kraujo, gleivių, pūlių. Žarnyno sienelė būna pažeista opinio kolito ir Krono ligos. Vėžio metu ją taip pat gali pažeisti tam tikros bakterijos.
 

Pasekmės


Dažniausiai viduriavimas sukelia tik nedidelį diskomfortą ir sutrikdo normalią veiklą, tačiau sunkesniais atvejais gausiai viduriuojant galima netekti daug vandens ir elektrolitų (natrio, kalio, magnio, chloro). Tuomet gali atsirasti bendras silpnumas, sumažėti kraujo spaudimas, sutrikti širdies ritmas ar atsirasti kitų rimtų sutrikimų. Viduriavimui ypač jautrūs yra maži vaikai ir senyvo amžiaus žmonės.
 

Gydymas


Gerkite daug skysčių. Ūminis toksinis ar infekcinis viduriavimas paprastai praeina per 1-2 dienas ir ypatingo gydymo nereikia, tik svarbu gerti daug skysčių. Rekomenduojama gerti vandens su specialiais druskų mišiniais (jų yra pirkti vaistinėse). Jei viduriuojant pykina, reikia gerti po nedaug, bet labai dažnai.
Laikykitės dietos. Viduriuojant reikėtų laikytis dietos, negerti alkoholio, kavos, pieno. Praėjus simptomams, patariama dar porą dienų valgyti lengvą maistą (ryžių ar kitų grūdų košę, virtas bulves, jogurtą, kietai virtą kiaušinį).
 

Preparatai


Aktyvintoji anglis sujungia žarnyne esančius toksinus, tačiau viduriavimo neveikia.
Loperamidas palengvina simptomus, slopindamas žarnyno peristaltiką, tačiau tuo pačiu sulėtina ir infekcinių sukėlėjų šalinimą, todėl rekomenduotinas tik trumpam, pavyzdžiui, kelionių metu.
Jei viduriavimą sukėlė antibiotikai, reikia normalizuoti žarnyno mikroflorą specialiais vaistais. Šis medikamentas normalizuoja žarnyno bakterinę terpę ir palaiko jos fiziologinę pusiausvyrą, rūgština žarnyno turinį ir sudaro nepalankias sąlygas ligas sukeliantiems mikroorganizmams gyvuoti. Padeda suaugusiesiems ir net kūdikiams esant viduriavimui, meteorizmui (pilvo pūtimui), žarnyno uždegimams.
 

Profilaktikos priemonės


Paprasčiausia viduriavimo profilaktikos priemonė yra elementarių higienos taisyklių laikymasis. Prieš gaminant maistą ar prieš valgant reikia plauti rankas, būtina plauti vaisius ir daržoves, negalima valgyti seno ar įtartinai atrodančio maisto. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į higienos taisykles keliaujant.
Į gydytoją būtina kreiptis, jei:
• Viduriavimas užsitęsė daugiau nei 2 paras.
• Išmatose yra kraujo, gleivių ar kitokių jums nerimą keliančių priemaišų.
• Temperatūra pakyla daugiau nei 38oC.
• Atsiranda stiprūs pilvo ar išangės skausmai.
• Išsivysto dehidracija (požymiai - ypatingas troškulys, sausa burna, susiraukšlėjusi oda, labai sumažėjęs šlapimo kiekis).

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai