Liga, apie kurią būtina kalbėti. Erekcijos sutrikimai

Erekcijos sutrikimai – tai būklė, kai vyras negali atlikti lytinio akto dėl nepakankamo varpos sustandėjimo. Kalbėti apie juos mūsų visuomenėje vis dar nepriimtina. Galbūt todėl vyrai, kuriuos vargina tokie sutrikimai, dažnai nesikreipia į medikus, netgi laiko šį sutrikimą gėdingu. Tačiau akivaizdu, jog, kaip širdies, smegenų, galūnių ir kitos kraujotakos nepakankamumo ligos, erekcijos sutrikimas taip pat yra liga, kurią reikia gydyti. Apie tai kalbamės su Santariškių klinikų nefrologijos ir urologijos centro direktoriumi Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriumi Baliu DAINIU.
 

Kokios yra pagrindinės erekcijos sutrikimų priežastys?


Didžiąją dalį, apie 85 proc., visų erekcijos sutrikimų atvejų sukelia kraujotakos nepakankamumas.
Jei pas mus ateina vyresnio amžiaus vyras, visų pirma tiriama jo kraujotaka. Ir daugeliu atvejų nustatomas būtent kraujotakos nepakankamumas.
Kita, kiek retesnė sutrikimų priežastis yra psichologiniai veiksniai. Jie būdingesni jaunimui. Besikreipiantiems į gydytojus jauniems, 20 ar 30 metų, vyrams retai diagnozuojama aterosklerozė. Bet jeigu jiems nors du iš eilės bandymai atlikti lytinį aktą nepavyksta, trečią kartą toks vyras gali ir nebenorėti bandyti, gali pradėti bijoti moterų ir lytinių santykių, todėl tokie psichogeniniai veiksniai taip pat turi reikšmės.
 

Ar erekcijos sutrikimai gali turėti sąsajų su kitomis ligomis?


Erekcijos nepakankamumas gali būti net ir diagnostinis faktorius prognozuojant kitų organų kraujotakos nepakankamumo sutrikimus. Sakoma, kad, jeigu vyrui jau yra erekcijos sutrikimų, tai po penkerių metų gali sulaukti širdies kraujotakos negalavimų, o dar po penkerių – smegenų kraujotakos sutrikimų. Taip yra todėl, kad vyro varpą krauju aprūpina labai smulkios kraujagyslės. Širdies kraujagyslės yra penkiskart stambesnės už varpos, o smegenų – net dešimt kartų. O aterosklerozė ir kitos panašios ligos pirmiausia pažeidžia smulkias kraujagysles.
 

Kada reikia kreiptis į specialistą?


Pagrindiniai potencijos sutrikimo požymiai yra nevisavertiški lytiniai santykiai, jų retėjimas, vyro erekcijos dingimas nebaigus akto.
Jei vyras, pajutęs potencijos sutrikimus, nesikreipia į medikus, negydo jų, tai laikui bėgant juos išgydyti bus daug sunkiau. Kai kraujotaka sutrikusi ilgesnį laiką, atsiranda bendrinių pakitimų, taigi, jei ji ir bus normalizuota, lytiniai santykiai gali likti nevisavertiški dėl pakitimų, kurie atsiranda dėl lytinio pasyvumo. Juk jei žmogus keletą mėnesių nuolat gulės lovoje, jis ilgainiui užmirš, kaip reikia vaikščioti.
Jei vyrui kyla potencijos problemų, reikia nieko nelaukiant kreiptis į gydytojus.
Galima kreiptis ir į šeimos gydytoją, jis, reikalui esant, būtinai turi nusiųsti pas urologą, nes gydyti šiuos sutrikimus yra urologų kompetencija.


 

Kokiais atvejais patartina vartoti medikamentų?


Šie vaistai plečia kraujagysles ir gerina kraujotaką. Tačiau, net jei ir nėra jos sutrikimų, jų patartina gerti. Nes vyras, kuris galvoja, kad jam gali nepavykti, pradeda nervintis ir jam taip pat atsiranda kraujagyslių spazmų, todėl puikiausiai gali padėti šie vaistai. Taigi, šie vaistai vartojami ir esant psichogeninėms, ir organinėms priežastims.
 

Kaip dažnai galima vartoti vaisto?


Tai priklauso nuo poros įpročių ir gyvenimo būdo. Esant reikalui, vaisto galima gerti prieš kiekvieną lytinį aktą. Tačiau dažniau kaip kartą per dieną vaisto gerti nerekomenduojama.
 

Kokiais atvejais preparato patartina atsisakyti?


Šių vaistų gali vartoti ir širdies negalavimų varginami, ir infarktą patyrę vyrai. Tačiau patartina atsisakyti medikamentų tiems, kurie vartoja kokių nors širdies nitratų ar vaistų, kuriuose yra nitratų, nes tokiems vyrams gali pakisti kraujospūdis.
 

Gal šie vaistai turi bendrą potenciją gerinantį poveikį?


Kartais skiriame pacientams šių vaistų gerti ir kursais, pavyzdžiui, mėnesį vieną tabletę nakčiai. Ir iš tikrųjų pacientai po to mėnesio džiaugiasi, jog išnyko potencijos problemos. Tai yra normalūs, kaip ir kitoms ligoms gydyti skirti vaistai – ne narkotikai ar stimuliatoriai. Tai tiesiog medikamentai, gerinantys dubens srities kraujotaką.
 

Kas gali susilpninti vaistų poveikį?


Kartais vyrai skundžiasi, kad išgerta tabletė jiems nelabai padėjo. Suprantama, jog, daug ir riebiai prisivalgius, kai kurių preparatų veikimas yra silpnesnis. Todėl norint, kad vaistas gerai veiktų, galima jo gerti ir nevalgius.
 

Koks yra nepageidaujamas potenciją gerinančių vaistų poveikis?


Gali būti minimalus alergijos pasireiškimas ar rytojaus dieną skaudėti galvą. Bet tik tiek, nes šie vaistai saugūs, sukaupta didelė jų vartojimo patirtis.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai