Laktuliozė - daugiau nei vaistas nuo vidurių užkietėjimo

Manoma, kad vidurių užkietėjimu, arba obstipacija (lot. obstipatio - užsikimšimas), daugelis Lietuvos gyventojų. Šis negalavimas būdingas kas ketvirtam 65-erių metų sulaukusiam ar vyresnio amžiaus vyrui bei 34 proc. šio amžiaus moterų. Vidurių užkietėjimas dažnai yra ydingos gyvensenos pasekmė. Priemonių ir vaistų nuo vidurių užkietėjimo yra įvairių. Kokią vietą užima laktuliozė (Duphalac), klausiame VUL Santariškių klinikų Gastroeneterologijos ir dietologijos centro gydytoją Neringą SKURKIENĘ.
 

[klausimas]Kuo Duphalac skiriasi nuo kitų vidurių laisvinamųjų vaistų?[/klausimas]
Visų pirma jis išsiskiria savo veikliąja medžiaga. Duphalac veiklioji medžiaga - laktuliozė. Tai sintetinis disacharidas, sudarytas iš galaktozės ir fruktozės. Nors tai paprastos cukraus molekulės, gamtoje toks junginys neegzistuoja, ir žmogaus organizmas jo nepasisavina. Slinkdama žarnynu, laktuliozė prisijungia vandens molekules. Taip padidėja išmatų tūris, paskatinama žarnų peristaltika bei tuštinimasis. Laktuliozė skatina “gerųjų” žarnyno bakterijų, t.y. bifidobakterijų ir laktobacilų, dauginimąsi, o jos savo ruožtu teigiamai veikia imuninę sistemą, sudaro nepalankias sąlygas daugintis bakterijoms ligų sukėlėjoms, tarp jų ir salmonelėms. Laktuliozė mažina amoniako kiekį organizme ir apsaugo storosios žarnos ląstelių genetinę informaciją saugančias struktūras nuo pažeidimo, taigi ji saugo ir nuo vėžio storojoje žarnoje.
Laktuliozė - tai daugiau nei vidurių laisvinamasis vaistas. Įrodyta, kad vartojant vaisto ilgai, kraujyje sumažėja cholesterolio koncentracija (20-40 proc.), mažėja tulžies prisodrinimas cholesteroliu, taigi sumažėja cholesterolio, akmenų susidarymo ir tulžies pūslės akmenligės rizika.
Yra duomenų, kad laktuliozė pagerina kalcio pasisavinimą žarnyne. Nustatyta, kad su amžiumi bei sumažėjus estrogenų menopauzės periodu, moterims nuo 40 iki 60 metų gebėjimas pasisavinti kalcį sumažėja 20-25 proc., todėl didėja osteoporozės grėsmė. Manoma, kad 10 g per parą laktuliozės dozė, skiriama kartu su 1000 mg kalcio, gali pagerinti kalcio pasisavinimą žarnyne ir sumažinti kaulų tankio mažėjimą.


Įrodytas šio preparato veiksmingumas storojo žarnyno vėžio profilaktikai bei tai, kad laktuliozė slopina ir kolorektalinės adenomos augimą, mažina atkryčių po jos pašalinimo dažnumą. Toks laktuliozės veikimas prilygsta vitaminų A, C, E antioksidaciniam poveikiui.
Sergant cukriniu diabetu laktuliozė mažina po valgio padidėjusią gliukozės koncentraciją kraujyje. Laktuliozė yra pirmos eilės vaistas hepatinei encefalopatijai gydyti ir veiksminga jos profilaktikos priemonė. Šis klinikinis sindromas apibūdinamas centrinės nervų sistemos sutrikimu, kai dėl nepakankamos kepenų funkcijos ar susidariusios šuntinės kraujotakos azoto turintys junginiai patenka į sisteminę kraujotaką, galvos smegenis ir čia sutrikdo nervinio impulso perdavimą. Dėl šių priežasčių pakinta paciento elgesys, trinka sąmonė. Laktuliozė yra veiksminga gydant minėtus sutrikimus.
Atliekant klinikinius tyrimus siekiama išaiškinti laktuliozės pritaikymo galimybę žarnų uždegimams (Krono ligai, opiniam kolitui) gydyti.
[klausimas]Kada skiriama laktuliozės preparatų?[/klausimas]
Laktuliozės (Duphalac) skiriama esant lėtiniam vidurių užkietėjimui bei sergant hepatine encefalopatija, taip pat dėl medicinių aplinkybių - kai minkštos išmatos būtinos dėl hemorojaus, po storosios žarnos ar išeinamosios angos operacijų. Rečiau skiriama bakterijų salmonelių nešiotojams bei sergantiesiems salmonelių sukeltu enteritu (plonosios žarnos uždegimu) gydyti.
[klausimas]Ar vaisto vartojimas nesukelia nemalonių pojūčių?[/klausimas]
Laktuliozė nedirgina nervinių rezginių ir nesukelia skausmingų pojūčių. Jos vartojimas neskatina pripratimo, vadinasi, ilgainiui nereikia didinti vaisto dozių. Laktuliozė nesukelia malabsorbcijos.
[klausimas]Ar gali vartoti naujagimiai, žindyvės, vyresnio amžiaus žmonės?[/klausimas]
Taip. Nėščiosios ir žindyvės gali vartoti laktuliozę (Duphalac) rekomenduojamomis dozėmis, neigiamo poveikio nepastebėta. Skiriant laktuliozę (Duphalac) naujagimiui(vaikui iki 1 mėn.), reikėtų pasitarti su gydytoju pediatru.
Esant vidurių užkietėjimui suaugusiems laktuliozės (Duphalac) sirupo pirmas dvi dienas skiriama po 15-45 ml per dieną, toliau - po 10-25 ml per dieną.
Laktuliozė (Duphalac), esant vidurių užkietėjimui 7 - 14 metų vaikams pirmas dvi dienas skiriama po 15 ml per dieną, toliau - po 10-15 ml per dieną.
1-6 metų vaikams laktuliozė (Duphalac) pirmas dvi dienas skiriama po 5-10 ml, toliau taip pat po 5-10 ml. Kūdikiams iki 1 metų laktuliozė (Duphalac), skiriama po 5 ml per dieną. Dozę gydytojas koreguoja pagal poveikį. Vaistas padeda sugrąžinti fiziologinį išmatų formavimąsi.
[klausimas]Ką dar reikia žinoti pacientams, nuo vidurių užkietėjimo vartojantiems Duphalac?[/klausimas]
Geriausia kasdien visą paros dozę suvartoti po pusryčių. Vaistas pradeda veikti po 24-48 val., todėl pirmąją dieną reikia būti kantriems ir laukti švelnaus vaisto poveikio.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai