Žarnų nepraeinamumas – tai patologinė žarnyno būklė, kai dėl įvairių kliūčių žarnose susidaranti maisto košelė (chimusas) nebegali jomis slinkti. Nepraeinamumo vietoje įvyksta uždegimas, edema, nekrozė, kraujagyslių paralyžius. Pažeista žarnos dalis išsitempia, tirštėja kraujas, sutrinka širdies veikla ir kt.
Dažniausiai (60–70 proc.) žarnyno nepraeinamumą sukelia pooperacinės sąaugos, apie 20 proc. – augliai, apie 10 proc. – išvaržos, maždaug 5 proc. – komplikacijos po uždegiminių ligų (Krono ir kt.) ir dar 5 proc. – kitos retesnės priežastys, pvz., svetimkūniai, žarnyno užsilenkimas, užsisukimas. Žarnų nepraeinamumas gali būti ir dinaminis, t.y. be mechaninės kliūties. Lengvo laipsnio dinaminis nepraeinamumas būna po žarnyno operacijų, sunkesnis esant uždegimui pilvaplėvės ertmėje (peritonitui), žarnyno kraujotakos sutrikimams, kuriuos sukelia trombozė.
Kokiems žmonėms didesnė rizika sirgti šia liga? Ar žmogaus apkūnumas, nutukimas turi reikšmės sąaugų formavimuisi?
Pradžioje norėčiau priminti dažniausias žarnyno ligas. Tai gerybiniai ir piktybiniai navikai, divertikuliozė, plonojo ir storojo žarnyno uždegimai (Krono liga, nespecifinis opinis kolitas), apendicitas. Visos šios ligos gali būti žarnyno nepraeinamumo priežastis. Vadinasi, ir žmonėms, sirgusiems šiomis ligomis, yra rizikos susirgti žarnyno nepraeinamumu.
Didesnė rizika sirgti žarnyno nepraeinamumu, jei buvo atliktos pilvo ertmės operacijos. Kuo daugiau tokių operacijų, tuo didesnė rizika susidaryti sąaugoms ir po to išsivystyti žarnyno nepraeinamumui.
Mokslo įrodyto ryšio tarp nutukimo ir sąaugų nėra, t.y. apkūnesniam žmogui sąaugų susidarymo tikimybė nėra didesnė.
Kokie simptomai būdingi žarnyno nepraeinamumui? Koks ligos požymis turėtų priversti žmogų kuo skubiau kreiptis į gydytoją?
Pagrindinis žarnyno nepraeinamumo požymis – pilvo skausmas. Jis gali būti tiek labai stiprus ir intensyvus, tiek nelabai. Taip pat žmogų gali kamuoti dujų-išmatų susilaikymas, pykinimas, vėmimas, troškulys.
Vieno išskirtinio simptomo, dėl kuriuo žmogus turėtų išsigąsti ir eiti pas gydytoją, nėra. Tačiau, mano nuomone, visi aukščiau išvardyti ligos požymiai turėtų sukelti nerimą ir priversti kreiptis į gydytoją. O jeigu pacientas kenčia stiprų pilvo skausmą, kuris apima visą pilvo plotą, pas gydytoją eiti reikėtų nedelsiant.
Daugeliui žarnyno nepraeinamumas asocijuojasi su mirtina liga. Ar tai tiesa?
Žarnyno nepraeinamumas – nėra mirtina liga. Mirties pavojų kelia ne pats žarnyno nepraeinamumas, o jo komplikacijos, pvz., žarnyno nekrozė (žarnos sienelės gyvybingumo sutrikimas). Viena iš pavojingiausių žarnyno nepraeinamumo komplikacijų – žarnos perforacija (prakiurimas). Tačiau išvengus komplikacijų liga gana sėkmingai gydoma, ir didžiajai daliai ligonių pavyksta pasveikti.
Kokie tyrimai turėtų būti atlikti? Ar yra naujienų šioje srityje?
Gydytojas išklauso ir apžiūri ligonį. Vertinama bendra ligonio būklė, atliekami įprastiniai laboratoriniai kraujo tyrimai, apžvalginė pilvo rentgenograma ir ultragarsinis tyrimas. Esant reikalui, gali būti atliekamas kontrasto slinkimo žarnynu rentgenologinis tyrimas – taip nustatoma kliūties vieta. Jei įtariamas storosios žarnos vėžys, atliekamas endoskopinis žarnyno ištyrimas.
Vienas naujesnių metodų diagnozuojant žarnyno nepraeinamumą – kompiuterinė tomografija su intraveniniu ir žarnyno kontrastavimu. Deja, tai gana brangus tyrimas, todėl didelės patirties šioje srityje Lietuvoje kol kas nėra.
Kaip gydomas žarnyno nepraeinamumas? Ar ši patologija visada operuojama?
Gydymo pasirinkimą lemia ligonio būklė ir ligą sukėlusi priežastis, kurią ir stengiamasi išsiaiškinti pirmiausia. Skubiai ligoniai operuojami tik esant įtarimui, kad įvyko sunki komplikacija – išsivystė žarnyno nekrozė arba prakiurimas.
Taigi, jeigu žarnų nepraeinamumas išsivystė dėl naviko, kurie dažniausiai formuojasi storajame žarnyne, atliekama auglio pašalinimo operacija. Tačiau nebūtinai ji turi būti paskirta skubos tvarka. Jeigu nepraeinamumą sukėlė sąaugos, kurios dažniausiai formuojasi plonajame žarnyne, tuomet būtina išsiaiškinti, ar nepraeinamumas visiškas, ar tik dalinis. Tai padaryti padeda minėtas tyrimas su kontrastine medžiaga. Jeigu žarnų turinys visiškai nepraslenka, atliekama operacija. Jeigu nepraeinamumas tik dalinis, gali būti parinktas konservatyvus gydymo metodas.
Chirurginio gydymo tikslas – žarnyno nepraeinamumo priežasties pašalinimas ir žarnyno funkcijos atkūrimas. Konservatyvus žarnyno nepraeinamumo gydymas – tai visų pirma elektrolitų ir vandens balanso koregavimas, taip pat krūvio virškinamajam traktui sumažinimas (įkišamas zondas į skrandį ar plonąjį žarnyną). Apsižvelgiant į klinikinę būklę, gali būti atliekama žarnyno stimuliacija vaistais, skiriama antibiotikų terapija ar kitas medikamentinis gydymas.
Kokios gydymo naujienos laukia sergančiųjų artimiausiu metu? Kokios pasaulinės žarnyno nepraeinamumo gydymo tendencijos?
Viena pagrindinių problemų, gydant sąaugų sukeltą žarnyno nepraeinamumą, – kad kiekviena operacija skatina sąaugų susidarymą, todėl, chirurgiškai jas pašalinus, visada yra tikimybė joms vėl susiformuoti ir pakartotinai sukelti nepraeinamumą. Šiuo metu literatūroje plačiai diskutuojama, kada tikslinga operuoti sąaugų sukeltą žarnyno nepraeinamumą, ir daugiau linkstama prie konservatyvaus gydymo, o, esant galimybėms, minimaliai invazinių, laparoskopinių operacijų.
Koks gyvenimas laukia po operacijos: kas galima, kas – ne?
Kaip jau minėjau, žarnyno nepraeinamumas gali vystytis storajame ir plonajame žarnyne. Storosios žarnos ilgis apie 120–150 cm. Joje gausu mikroorganizmų, kurie skaido dar nesuvirškintas medžiagas, taip pat vyksta vandens, mineralinių medžiagų ir vitaminų įsiurbimas, formuojamos išmatos. Žmonės gali gyventi netgi be viso storojo žarnyno. Tačiau kadangi jis atsakingas už skysčių rezorbciją, šalutinis šios operacijos poveikis – gausesnės ir skystesnės išmatos.
Plonųjų žarnų ilgis yra apie 4–5 metrai. Plonajame žarnyne vyksta maisto virškinimas, prasideda suvirškintų maisto medžiagų pasisavinimas, todėl viso jo pašalinti negalima. Žmonės gali išgyventi netekę apie 2-3 m plonojo žarnyno.
Be abejo, gyvenimo kokybė po žarnyno pašalinimo operacijų pasikeičia. Rekomenduojamos specialios dietos, stebint tuštinimosi dažnį ir pobūdį, o viduriuojant rekomenduojama vartoti viduriavimą stabdančių vaistų. Esant trumpesniam žarnynui, kai kurios medžiagos, vitaminai gali blogiau pasisavinti, todėl reikėtų ne tik koreguoti dietą, bet ir stebėti kūno masę. Krentant kūno masei, tikslinga skirti didelio kaloringumo, baltyminių preparatų, esant reikalui, kreiptis į dietologą.
Laikui bėgant, žmogus prisitaiko ir pats randa geriausiai toleruojamus ir tinkamus produktus. Tokiems žmonėms (beje kaip ir sveikiems) taip pat rekomenduojama valgyti dažniau, 4–5 kartus per dieną, bet po nedaug. Atsisakyti aštrių, keptų, sūdytų ir kitų virškinamąjį traktą dirginančių maisto produktų ir patiekalų.
Specialių apribojimų fiziniam krūviui nėra, tačiau viskas protingai.
Žarnyno nepraeinamumo profilaktika sutampa su visų žarnyno ligų profilaktika, kuri, kaip žinome, apima sveiką mitybą, fizinį aktyvumą, žalingų įpročių atsisakymą ir pan. Taip išvengsime žarnyno ligų ir pilvo ertmės operacijų, kurių pasekme gali būti žarnyno nepraeinamumas. Žarnyno nepraeinamumo prevencija iš gydytojo pusės – žarnyno ligų gydymas atliekant mažiau traumuojančias, minimaliai invazines operacijas, pvz., laparoskopines.
Kadangi sąaugos – visų sričių medikų problema, ši tema labai plačiai tyrinėjama viso pasaulio mokslininkų. Šiuo metu vyksta tyrimai su specialiomis medžiagomis, kurios, kaip tikimasi, ateityje padėtų sumažinti pooperacinių sąaugų susidarymą. Atlikę operaciją, chirurgai paprasčiausiai turėtų praplauti pilvaplėvės ertmę specialiais skysčiais, ir tai padėtų išvengti sąaugų sukelto žarnyno nepraeinamumo. Tačiau kol kas tai tik tyrinėjimų objektas ir klinikinėje praktikoje netaikoma.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau