Sena liga – modernus gydymas

Jei jums tenka ilgai sėdėti už vairo arba prie kompiuterio, jei dirbate pardavėju ar kirpėju, ši subtili bėda jums gresia labiau negu kitiems. Kalbėsime apie daugeliui, deja, gerai žinomą hemorojų. Aštrialiežuviai iš šios ligos šaiposi, bet tiktai tol, kol nesuserga patys.
 

Kas serga ir kodėl?


Hemorojus (lot. haemorrhoides) – tai simptominis tiesiojoje žarnoje apie išangę esančių kaverninių kūnų išsiplėtimas ir slinkimas žemyn. Jis žinomas nuo seniausių laikų. Jau graikų medicinos tėvas Hipokratas rašė apie šį negalavimą, aprašė, kaip jį reikėtų gydyti. Ši liga minima netgi Biblijoje.
Hemorojui susidaryti turi įtakos padidėjęs slėgis dubenyje. Todėl žmonėms, ilgai sėdintiems arba, atvirkščiai, dirbantiems stovimą darbą, nutukusiems, yra didesnė šios ligos išsivystymo tikimybė. Hemorojus gresia ir nėščiosioms, kadangi augantis vaisius didina spaudimą dubens kraujagyslėse, dėl ko sutrinka kraujo nutekėjimas iš mažojo dubens venų.
GK klinikos gydytojas dr. Saulius Mikalauskas sako, kad sirgti hemorojumi gali būti ir genetinis polinkis – jeigu yra sirgę tėvai, seneliai, vaikams susirgti rizika padidėja.
Jei žmogus mažai juda, nesportuoja, jam irgi didesnė tikimybė susirgti šia liga.
Gydytojas pastebi, kad, nors kartais hemorojus diagnozuojamas net paaugliams, tačiau daugiausia tai vidutinio amžiaus žmonių liga ir dažnėja senstant. Skaičiuojama, kad tarp penkiasdešimtmečių ir vyresnių šia liga serga kas antras.
 

 

Kaip apsisaugoti?


„Pirmiausia, ką reikėtų daryti, – tai sveikai maitintis ir aktyviai judėti, – pataria dr. Saulius Mikalauskas.– Taip pat didelę įtaką turi tuštinimosi įpročiai.“
Ką reiškia sveikai maitintis? Sveika mityba – tai yra pakankamas skysčių kiekis per parą (apie 2 l), maistas, turintis pakankamai skaidulų, ypač netirpių. Tai javai, kviečiai, jų sėlenos, nesmulkinti grūdai, sėklos, gausus termiškai neapdorotų vaisių ir daržovių vartojimas, alkoholio, bei aštrių patiekalų ribojimas. Vis dėlto kartais net ir tokia pavyzdinga mityba nuo ligos kaprizų neapsaugo. Kalbant apie tuštinimosi įpročius, reikėtų vengti vidurių užkietėjimų, tuštinimosi stipriai stanginantis, bei siekti reguliaraus tuštinimosi.
 

Kaip atpažinti?


Pagrindinis simptomas, dėl kurio pacientai paprastai kreipiasi į gydytoją, yra kraujavimas. „Apie 90 proc. pacientų pastebi ryškiai raudono kraujo ant tualetinio popieriaus ar nulašančio į klozetą po tuštinimosi. Kitas dažnas simptomas tai hemorojinių mazgų iškritimas ar guzelis prie išangės. Tačiau tik pusei visų pacientų, kurie atvyksta patys nusistatę hemorojaus diagnozę, jis ir diagnozuojamas.” Panašūs simptomai, tarp jų ir kraujo pasirodymas, gali rodyti ir kitą storosios arba tiesiosios žarnos ligą, netgi tokią rimtą, kaip vėžys, – aiškina gydytojas ir perspėja, kad negydant, hemorojiniai mazgai didėja: „Tada jie taip padidėja, kad neįmanoma grąžinti į vietą ranka, todėl būna nuolat iškritę. Pacientui nepatogu, jis sunkiai gali sėdėti, jam skauda, atsiranda kraujavimas, kuris nors ir retais atvejais gali sukelti mažakraujystę.” Be to, hemorojiniai mazgai gali traumuotis, tada jau reikalinga skubi intervencija.“
 

Gydoma naujausiais metodais


Susirgusiuosius galima paguosti tuo, kad šiais laikais atsikratyti varginančių pojūčių galima greitai ir neskausmingai. Nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio GK klinikoje hemorojų galima gydyti pažangiausiais medicinos metodais.
„Operacijos metu naudojamas fotokoaguliacinis lazeris su specialiu proktoskopu, – apie naujausią ypač veiksmingą operaciją lazeriu pasakoja dr. Saulius Mikalauskas. – Ultragarsiniu davikliu surandama kraujagyslinė kojytė ir lazerio spinduliu suardoma.“
Operacija unikali tuo, kad tam tikro bangos ilgio lazerio spindulys nevienodai veikia audinius ir skystį: paveikia kraujagyslinę kojytę, bet neveikia aplinkinių audinių, taigi jie nenukenčia, o uždaroma maitinanti hemorojinį mazgą arterija.
„Tai yra beskausmis metodas, nes kraujagyslinė kojytė suardoma aukščiau dantytosios linijos, kur nėra juntamosios įnervacijos, todėl pačiai operacijai nereikia jokių skausmą malšinančių priemonių. Pacientui atliekama operacija, jis keliasi nuo stalo ir po 15 min. eina į darbą. Procedūra greita, be skausmo, be randų ir, tiek literatūros duomenimis, tiek mūsų patirtis rodo, jog veiksminga 93–99 proc. pacientų“, – atskleidžia operacijos privalumus gydytojas.
Dr. Saulius Mikalauskas tikina, jog yra labai maža tikimybė, kad liga recidyvuos. „Nebent, jeigu pacientui jau anksčiau buvo atlikta hemorojaus operacija, tačiau tai tikrai labai retas atvejis“, – nuramina gydytojas.
Moderni operacija GK klinikoje visai nebrangi, ypač jei esate draudžiamas privalomuoju sveikatos draudimu, – didžiąją dalį kainos už jus sumokės ligonių kasos.
Daugiau informacijos apie šios ligos gydymą galima rasti interneto svetainėje www.gkklinika.com

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai