Valgymas dažnai mums suteikia malonią galimybę pabendrauti su šeima, artimaisiais, draugais. Prie stalo susiburiame ne tik pasisotinti, bet pasidalinti įspūdžiais, prisiminimais; kartais – aptarti reikalus. Daug smagių akimirkų suteikia bendra maisto gamyba ar naujų patiekalų išbandymas. Deja, kartais valgis ir valgymo procesas kelia didelių sunkumų. Taip gali nutikti, jei šeimoje yra sergantysis demencija. Kylantys valgymo sunkumai kelia stresą ne tik jiems patiems, bet ir slaugantiems artimiesiems. Apetito sumažėjimas ar jo visiškas praradimas, atminties sutrikimai, sprendimo priėmimo funkcijų sutrikimai kelia sunkumų parenkant maistą, valgant bei maistui pasisavinti. Būna, kad sergantieji demencija tiesiog pamiršta, kaip reikia kramtyti ir nuryti. Dažnai jie nuolat reikalauja saldumynų. Taigi tokiu atveju tenka svarstyti, kaip įveikti kylančius sunkumus, mokytis tam tikrų įgūdžių.
Demencija sergantis asmuo gali tiesiog pamiršti, kaip reikia kramtyti ar ryti maistą, būna, kad žmogus netgi nebesupranta, kad reikia valgyti, pamiršta, koks yra alkio jausmas. Reikia turėti galvoje ir tai, kad asmuo gali turėti problemų su dantimis, dantų protezais ar sirgti dantenų ligomis, – tai sukelia papildomų nepatogumų valgant.
Apetitas sumažėja ir tuomet, jei ligonis nuolat guli. Kartais sergantysis demencija tiesiog vengia valgyti, nes šis procesas sukelia daug rūpesčio, kelia papildomą nerimą ir pan.
• Pirmiausia reiktų pasitarti su gydytoju apie sumažėjusį apetitą, kad įsitinkintume, jog pacientas neserga ligomis, kurių metu sumažėja apetitas (pvz., skrandžio vėžiu ar depresija).
• Pacientui duoti valgyti kasdien tuo pačiu metu.
• Leisti valgyti, kai sakosi esąs alkanas. Pasiūlyti užkandžių tarp pagrindinių patiekalų – tai naudinga dėl to, kad demencija sergantys vyresni pacientai dažnai labai greitai pasisotina pagrindinio valgymo metu, tad suvalgo nedaug.
• Skatinti fizinį aktyvumą.
• Parinkti maistą, kuris padėtų išvengti vidurių užkietėjimo.
• Prieš valgį duoti apetitą skatinančių gėrimų (pvz., sulčių stiklinę, apetitą skatinančios arbatos ir pan.).
• Parinkti mėgstamą, visavertį maistą (vaisius, daržoves, patiekalus su visu grūdu, liesą mėsą ir kt.). Verta duoti ledų, pieno kokteilių.
• Ruošti paprastus patiekalus ir tokius, kuriuos pacientas labiausiai mėgsta.
• Paraginti, kad suvalgytų visą pateiktą patiekalą, ir tik tada pasiūlyti kitą – kai kuriuos pacientus sutrikdo skonio ar valgio struktūros pasikeitimas.
• Valgymo metas turėtų būti ramus. Pacientas ir jį slaugantis asmuo turėtų būti atsipalaidavę, neskubėti. Visada reikia turėti galvoje, kad asmens su negalia maitinimas užtruks ilgai (būna, kad prireikia apie valandos).
• Būtina pasitarti su gydytoju, jei paciento svoris smarkiai krinta.
• Pasiteirauti gydytojo dėl papildų/vitaminų vartojimo.
Kai kurie sergantieji demencija linkę persivalgyti arba turi nenumaldomą apetitą.
• Maitinkite 5–6 kartus per dieną.
• Jei reikia užkandžių, tebūna mažai kaloringi, pvz., obuolys, morka.
• Bandykite sudominti kitais užsiėmimais vietoj valgio (pvz., eiti pasivaikščioti).
• Galbūt reikia paslėpti ar užrakinti maistą.
• Palikite sveikų, nekaloringų užkandžių matomoje vietoje.
Kai kurie sergantieji demencija nuolat reikalauja saldumynų.
• Reiktų peržiūrėti šalutinius vartojamų vaistų poveikius. Pavyzdžiui, yra antidepresantų, vaistų nuo psichozės, didinančių apetitą.
• Bandykite numalšinti saldumynų poreikį sveiku ir naudingu maistu, pvz., pieno kokteiliu, mažai kaloringais ledais.
Kartais valgymo sunkumai susiję su burnos problemomis, pvz., burnos džiūvimu ar seilėtekiu (kartais tokius šalutinius poveikius sukelia ir vartojami vaistai), dantenų ligomis, netinkamais dantų protezais ir pan.
• Pasvarstyti, ar nereiktų apsilankyti pas odontologą.
• Maistas turėtų būti skystesnis, pagardintas padažais (jei problema – burnoje sausumas).
• Jei pacientas nebemoka kramtyti, reikia bandyti pajudinti/pakilnoti apatinį žandikaulį (imituojant/primenant kramtymo judesius), pasakyti, kada reikia kramtyti, parodyti, kaip vyksta kramtymas, maistą susmulkinti.
• Esant rijimo sutrikimams, po kiekvieno kąsnio priminti, kad reikia nuryti, atsargiai patikrinti burną, ar maistas nurytas.
• Neduoti sunkiai nuryjamo maisto, maistą susmulkinti, sutrinti, duoti košių, tyrelių.
• Jei pacientas vis springsta, pasitarkite su gydytoju.
Progresuojant demencijai, pacientas pamiršta, kaip valgomas vienas ar kitas patiekalas, tad gali susipilti sultis į sriubos lėkštę, bandyti košę valgyti peiliu ir pan.
• Pateikite ant stalo po vieną patiekalą ir nuimkite nuo jo viską kas nereikalinga ar gali blaškyti dėmesį (net vazelę su gėlėmis ar kitus stalo papuošimus).
• Indai turėtų būti paprasti, patogūs, o jų spalva gerai išsiskirtų staltiesė fone (kontrastuotų su staltiese). Betgi spalvos turėtų būti švelnios, nes labai ryškios gali trikdyti pacientą.
• Nereikia paciento skubinti. Laiko pavalgyti visada turi būti pakankamai, t.y. tiek, kad nereiktų skubėti nei pacientui, nei slaugančiajam.
• Aplinka turėtų būti rami, vengti bet kokių papildomų dirgiklių (išjungti radiją, televizorių, geriau, kad patalpoje nebūtų daugiau asmenų, ypač rečiau matomų).
• Turėtų būti pakankamai geras apšvietimas.
• Pateikite įprastą pacientui maistą, patiekalus.
• Valgykite kartu su sergančiuoju demencija taip, kad jis galėtų stebėti ir kartoti paskui jus.
• Ženklai, kad reikia pagalbos. Nuolat sugedęs maistas šaldytuve, maisto slapstymas, nepakankama mityba (svorio mažėjimas) rodo, kad pacientui šioje srityje reikia paramos.
• Maistas turėtų būti paprastas ir nesudėtingai valgomas. Jei asmeniui tampa sunku naudotis bet kokiais stalo įrankiais, reiktų pateikti maistą, kurį galima valgyti rankomis (pvz., sumuštinis). Gal bus patogiau maistą patiekti dubenyje ar inde su snapeliu
• Maisto temperatūra. Turėkite omenyje, kad vėlesnėse demencijos stadijose pacientas gali nesuprasti, ar maistas šaltas, ar karštas, taigi būkite atsargūs, kad nenusidegintų!
• Nepamirškite pasiūlyti skysčių. Reikia, kad sergantysis gauti pakankamai skysčių (vandens, sulčių), kad neišsivystytų dehidratacija. Daug sergančiųjų demencija vartoja per mažai skysčių, nes tiesiog pamiršta atsigerti, o vėlesnėse stadijose netgi nebesupranta troškulio pojūčio.
• Būkite pasirengę pokyčiams. Demencija – progresuojanti liga, tad, jei aprašytų sutrikimų nėra, jie gali išsivystyti, o jau esantys gali pasikeisti.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau