Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Anesteziologijos, intensyviosios terapijos ir skausmo gydymo centro pacientės Dainos Vaupšienės ligos kortelė pažymėta pirmu numeriu. Moteris jame lankosi jau 15 metų. Daina sako, kad kaulų, raumenų ir sąnarių skausmai ją vargina nuo jaunystės – tik stengėsi į juos nekreipti dėmesio. Įstojusi studijuoti lietuvių kalbą ir literatūrą, Daina pradėjo šokti Vilniaus universiteto ansamblyje, žaisti krepšinį, bet greitai pajuto, kad tiek judėti negali. Sukaustydavo kūną, pirštus.
„Ypač dažnai skaudėdavo pirštus. Negalėjau greitai rašyti, atsikelti. Dažnai praleisdavau pirmą paskaitą: rytais rankos ir kojos manęs tiesiog neklausydavo, buvo sustingusios, nejudrios. Trečiame kurse pastebėjau, kad įsipjovus man neskauda, tik kraujas bėga“, – prisiminė moteris.
Ligos diagnozę ji sužinojo negreitai, jau ištekėjusi, tapusi motina. Ypač prastai jautėsi būdama nėščia – labai skaudėjo stuburą, tirpo rankos, kojos.
Ligą iš karto nustatyti padėjo tai, kad susižalojusi ji nejuto skausmo. Tai retos ligos – siringomielijos, kuri pažeidžia stuburo smegenų kanalus, – požymis. Tada Daina sužinojo, kad, nors liga neišgydoma, gyventi ji gali ilgai. Vaikščios tol, kol pajėgs įveikti skausmą.
Medikai D.Vaupšienei skyrė 7 rentgeno terapijos ir 7 radioaktyvaus jodo kursus. Ir prisakė, kad taip gydytis ji turės 2 kartus per metus po 3 mėnesius. Tačiau, pasijutusi geriau, moteris nustojo gydytis. Vėl į medikus kreipėsi tik tada, kad skausmai tiesiog atėmė kojas, neleido pajudėti.
„Skausmai ypač kamuodavo besikeičiant orams. Du kartus per metus gulėdavau ligoninėse, dažnai važiuodavau į sanatorijas. Gydydavo vienodai: švitino, kol galėjau, leido įvairius vaistus. Po švitinimo susilpnėdavo imunitetas, susirgdavau gripu ar plaučių uždegimu. Be to, prasidėjo mažakraujystė, kitos bėdos. Kai pirmąkart pasiūlė invalidumo grupę, ilgai pas gydytojus nėjau. Nenorėjau būti nurašyta. O žurnalisto darbas man buvo dėkingas, palankus – ir gulėdama ligoninėje galėjau dirbti, rašyti“, – sakė D.Vaupšienė. Ji įsitikinusi, kad meilė, mėgstamas darbas „Vakarinėse naujienose“ ir augantys vaikai buvo svarbiausi talkininkai grumiantis su liga.
D.Vaupšienė puikiai prisimeną vienos ją gydžiusios profesorės patarimą: „Gyvenkite, kaip gyvenate. Kai galite šokti, – šokite, o kai labai skauda, – gulėkite. Tik neįsikalkite į galvą, kad jūs – ligonė, kad dabar viskas baigta.“ Anot jos, kiekvienas ligonis turi pasverti, ką jis gali. Ir galvoti, kas – mėgstamas darbas, geras spektaklis ar knyga, malonios pareigos – gali padėti užmiršti ligą ir skausmus. Kitas kasdienis savęs stiprinimas – mankštos. Daina neabejoja, kad stuburo ir sąnarių bėdų turintiems žmonėms tėra trys gelbėjimosi ratai – mankštos, masažas, baseinas. Jais ir gelbstisi. Jau beveik 20 metų moteris kasdien daro valandos trukmės mankštą, stengiasi lankytis baseinuose, nors ne į visus sugeba įlipti.
Kai per radiją D.Vaupšienė išgirdo, kad Vilniuje veikia skausmo klinika, tuoj ją susirado:
„Jau nedirbau. Negalėjau nei puodo pakelti, nei duonos atsiriekti, vis atrodė, kad kojos, rankos nepatogiai padėtos, skausmas veržė, degino. Skaudėjo nuolat – maudė, tarsi plėšė odą, rodės, išplėš raumenis. Kai namiškiai patardavo: „Nesinervink, gulėk ir skaityk“, – puldavau į neviltį. Skaityti gali tik kai gerai jautiesi, o kai maudžia, degina, plėšte plėšia visus sąnarius, rankas, kojas, neskaitysi. Skausmo gydytojai atrodė vienintelė viltis. Daug padėjo nauji vaistai, vėliau skausmo blokados į nugarą, pleistrai su narkotikais. Skausmą įsivaizduoti sunku. Kenčiu, kol ištveriu. Dabar tokio skausmo, kai nežinai, kur dingti, jau nepatiriu. Tris kartus per dieną išgeriu vaistų. Preparatui man išrašo raudoną receptą, tik jo nekompensuoja. Kai keičiasi orai ir labiau skauda, dar geriu ir kitus vaistus“, – sako pašnekovė.
D.Vaupšienė džiaugiasi su vyru, sporto žurnalistu Antanu, užauginusi dukrą ir sūnų, susilaukusi anūko ir trijų anūkių, dviejų proanūkių. Jų anūkę dainininkę Luką, kuri dabar dirba Londone, „Sony“ firmos prodiuserės asistente, žino visa Lietuva.
2009-ieji Vaupšams buvo labai geri: sūnus Marius ir vyras Antanas buvo įrašyti į enciklopediją „Kas yra kas Lietuvoje“, vyras Turkijoje atsiėmė apdovanojimą už kilnų elgesį sporte, pernai antrąkart užbaigė chemoterapijos kursą nuo trečios stadijos vėžio – jaučiasi gyvenąs dar kartą apvaizdos dovanotus metus. Vaikaitės Marija ir Izabelė baigė bakalauro studijas viena Londone, kita – Vilniaus pedagoginiame universitete. Anūkas pernai grįžo į Lietuvą, vedė ir išskrido į Indiją. Daina dalyvavo savo – Laukaičių giminės – muziejėlio atidaryme Leipalingyje, senjorų žurnalistų sustikime įsitikino, kad ji tebeprisimenama.
„Mus su vyru palaiko tai, kad visiems namiškiams gerai sekasi. Jeigu būtų nelaimių, būtų sunkiau.
26 metus išdirbo žurnaliste išdirbusi moteris 25-erius jau nedirba. Su mėgstamu darbu atsisveikino dar nesulaukusi 50-ies.
„Tikėjausi grįžti į darbą, nepavyko. Tie metai buvo labai dramatiški: vaikai suaugę, vyras dar jaunas, aš – sergu. Supratau, turiu rasti savo vietą prie namų židinio – kitaip viskas pabirs. Reikėjo susiimti, susidraugauti su savimi kitokia, rasti kitų malonumų. Negaliu paeiti, o reikia nustoti verkti, susiimti ir daryti tai, ką gali. Kad taptų lengviau“, – sako moteris. Taip į jos gyvenimą atėjo mezgimas, nėrimas, drabužių modeliavimas. Ji džiaugiasi, kad turėjo daug jaunystės ir darbo draugų, megzdavo. Vieni ateidavo pasitarti dėl mezgimo, kiti prašydami kažką sukurti, treti – šiaip aplankyti. Tada buvo lengviau išvykti gydytis. Stengėsi važiuoti į sanatorijas, pas bičiules į kaimą su anūkėmis Izabele ir Lukrecija.
„Visur važiuodavau su mergaitėmis. Supratau, reikia kiek gali atiduoti savęs kitiems, išmokti padėti, atleisti artimiausiems žmonėms. Svarbu rasti harmoniją - nesusitarsi su savimi, nesutarsi ir su kitais. Principas – viskas arba nieko, netinka. Nevalia supykus iškoveikti žmogų, nutraukti ryšius, reikia palaukti, nurimti ir stengtis skleisti šilumą, pakantumą“, – mano moteris.
Tada ji dažnai prisimindavo ir vaikystės krizės metus, kaip jų pasiturinti inteligentų šeima staiga neteko visko. Tėvą išvežė į Sibirą, tris dukras auginusią motiną kaimynas įspėjo, kad joms geriau nenakvoti namuose, išeiti nepasiėmus daiktų, kad nesukeltų įtarimų. Taip gražus gyvenimas išnyko, teko matyti, kaip mama daužė galvą į sieną, išgirdusi, kad visi jų daiktai išvežti, kęsti badą, baimę.
Dainai sunku apsirengti, nueiti į teatrą, koncertą, ką ji labai mėgo, todėl dažniau įsijungia kasetę, televizorių.
„Nevalia norėti to, ko neleidžia fizinės ar finansinės galimybės. Reikia mokėti paverkti ir priimt save tokią, kokia esi. Tiek padidėjusį svorį, tiek nejudrumą, skausmą“, – mano moteris.
Džiaugsmo komanda ji vadina provaikaičius Vakarį Vėją ir Tijų Ūką.
„Kai jie pasakė tėčiui, kad su mamute (jie taip mane vadina) įdomu žaisti, užriečiau nosį kaip parašiusi geriausią straipsnį. Stengiuosi, kad mažiams su manimi būtu įdomu. Juk kaip puiku su jais išeiti į kiemą, išsiruošti į sanatoriją . Kažkas sako matę vyro apdovanojimą per televizorių, kiti pagiria mano skraistes. Mėgstu kalbėtis su žmonėmis, man įdomus kiekvieno gyvenimas. Tada jaučiu ir jų dėmesį“, – sako Daina.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau