Menopauzė: kaip pagerinti gyvenimo kokybę

Menopauzė - tai lytinių hormonų stokos būklė. Moteriai senstant pakinta visi organai, taip pat ir kiaušidės. Penkiasdešimties metų moteris teturi vos kelis šimtus folikulų, todėl sutrinka lytinių hormonų sintezė. Moters organizme yra daug receptorių, jautrių lytiniams hormonams. Šių receptorių yra smegenyse, kauluose, kraujagyslėse, odoje, akyse, raumenyse, pieno liaukose, lyties ir kt. organuose.
 

Simptomai


Ankstyvieji. Organizme sumažėjus estrogenų kiekiui, pasireiškia ankstyvieji simptomai. Jie būdingi 85 proc. moterų klimakso laikotarpiu. Karščio pylimai, naktinis prakaitavimas, širdies plakimai ir galvos skausmai, kraujospūdžio kitimai, šalčio krėtimas labai vargina moteris. Nepaprastai nemalonūs psichologiniai simptomai. Sutrinka atmintis, sunku susikoncentruoti, sumažėja lytinis potraukis, nuolat trūksta energijos. Šie simptomai susiję su moters androgenų trūkumu.
Tarpiniai. Tarpinių simptomų grupei priklauso senatvinis makšties gleivinės uždegimas, makšties sausumas, skausmingi lytiniai santykiai, šlapinimosi sutrikimai. Dalis šių pokyčių susiję su senėjimo procesu. Taip pat ima slinkti plaukai, lūžinėja nagai, skauda kaulus ir sąnarius. Oda yra didžiausias kūno organas, kuris ypač kinta pomenopauzės laikotarpiu.
Vėlyvieji. Jie pradeda vystytis nuo menopauzės pradžios, tačiau dažniausiai pasireiškia praėjus keleriems metams.
 

Menopauzė ir osteoporozė


Osteoporozė - kaulų masės praradimas, didinantis lūžių tikimybę. Estrogenų trūkumas yra viena iš svarbiausių šios amžiaus grupės moterų osteoporozės priežasčių.
 

Menopauzė ir širdies ir kraujagyslių sistemos ligos


Sergamumas širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis labai padidėja tiek po chirurginės, tiek po natūralios menopauzės. Dažniau nuo išeminės širdies ligos miršta šešiasdešimties metų ir vyresnės moterys. Pomenopauzės periodu padidėja bendrojo cholesterolio, trigliceridų ir mažo tankio cholesterolio kiekis. Tyrimai rodo, kad vartojant natūralių estrogenų, rizika susirgti išemine širdies liga sumažėja iki 50 proc.
 

Menopauzė ir Alzheimerio liga


Alzheimerio ligos atsiradimo priežastys įvairios: genetiniai pokyčiai, smegenų trauma, depresija, rūkymas. Alzheimerio liga susijusi su moteriškąja lytimi, estrogenų stoka. Pasibaigus lytinių hormonų sintezei kiaušidėse, sutrinka mąstymas - svarbiausia smegenų veiklos funkcija.


 

Ar vartoti hormoninių preparatų?


Į šį klausimą moteriai dažnai sunku atsakyti. Be to, kartais ir patys gydytojai nedrįsta įtikinamai rekomenduoti. Nuo seno susiformavusi baimė, o gal ir žinių stoka kliudo pasirinkti teisingą sprendimą.
Kiekvienas vaistas turi teigiamą ir neigiamą poveikį organizmui. Pagrindinės priežastys, trukdančios pasinaudoti šiuo gydymu, - baimė susirgti krūties ir gimdos gleivinės vėžiu, tromboze.
Moteriškų lytinių hormonų vartojimas, paskutiniais duomenimis, tik iki 1,17 proc. padidina tikimybę susirgti krūties vėžiu. Tačiau vartojant hormonų padidėja tikimybė laiku diagnozuoti ir pradėti gydyti. Pakaitinių hormonų vartojančios moterys kartą per metus turi atlikti mamografinį tyrimą. Šis tyrimas padeda diagnozuoti 1 mm dydžio auglį. Net jei jūsų šeimoje buvo sirgusių krūties vėžiu moterų, tai dar nereiškia, kad negalima gydyti natūraliais estrogenais. Priešingai, reliatyvi rizika tokioms moterims susirgti krūties vėžiu sumažėja iki 0,67 proc.
Vartojant tik natūralių estrogenų, jei gimda nepašalinta, rizika susirgti gimdos gleivinės vėžiu padidėja iki 6,2 proc. Mažiausia rizika (0,2 proc.) išlieka vartojant estrogenų kartu su progestinais nekintamu režimu. Tačiau po gimdos pašalinimo operacijos parenkamas gydymas tik natūraliais estrogenais - tai sumažina krūtų vėžio riziką.
Dažnai vartojant estrogenų padidėja gimdoje esantys gerybiniai augliai, gali atsirasti kraujavimas, pilvo skausmas, dažnas šlapinimasis arba tuštinimosi sutrikimai. Tačiau tokiais atvejais, palyginus hormonų vartojimo žalą ir naudą, gydymo nutraukti nerekomenduojama. Pasireiškus miomos simptomams, atliekama operacija ir toliau gydoma natūraliais estrogenais.
Jei moteriai yra buvę tromboembolijos epizodų nėštumo ar gimdymo metu, šeimoje yra tromboembolijos atvejų, reikalinga hematologo konsultacija. Moterims, kurioms yra kraujo krešumo rodiklių ar genetinių krešumo sutrikimų, pirmais estrogenų vartojimo metais padidėja mirties nuo tromboembolinių komplikacijų ir miokardo infarkto rizika.
 

Pagrindinis faktorius – gyvenimo kokybė


Gyvenimo kokybės sąvoka apima labai daug moters gyvenimo faktorių. Tai emociniai, fiziniai, socialiniai faktoriai. Noras gyventi kokybiškai turi būti pagrindinis faktorius, padedantis moteriai apsispręsti - vartoti lytinių hormonų ar ne. Toliau reikia ištirti ir parinkti tinkamą preparatą. Svarbu žinoti, kokia yra krūtų būklė (mamografija), ar nėra gimdos kaklelio patologijos (onkocitologinis tepinėlis, kolposkopija), lėtinių terapinių ligų (terapeuto konsultacija, krešumo rodiklių ir kraujo lipidų tyrimas), reikia įvertinti gimdos gleivinės būklę (ultragarsinis tyrimas, endometro biopsija).
 

Medikamentinis gydymas


Dažnai moterys prašo alternatyvių nehormoninių gydymo priemonių. Tačiau natūralu ne visada reiškia saugu. Fitoestrogenai, esantys sojoje, riešutuose, aliejuje, margarine, teigiamai veikia lipidų apykaitą. Mažina mažo tankio ir didina didelio tankio “gerųjų” lipidų kiekį. Didelės sojos ir tofu dozės mažina krūties vėžio riziką. Tačiau vazomotorinių ir psichologinių simptomų, aterosklerozės ir Alzheimerio ligos vystymosi profilaktikai įtakos neturi. Atlikti tyrimai parodė, kad fitoestrogenų poveikis beveik nesiskiria nuo placebo poveikio.
Terapija pakaitiniais lytiniais hormonais - didelis mokslo laimėjimas, padedantis moteriai maksimaliai pailginti visavertį gyvenimą. Kiekviena moteris turi galimybę rinktis.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai