Nagų grybelio profilaktika, gydymas ir “sveiki” batai

Manoma, kad grybelinėmis infekcijomis serga maždaug 5-7 proc. bendros populiacijos, o iš šios dalies žmonių kas trečio yra pažeisti kojų arba pirštų (rečiau) nagai. Po atostogų, kai nemažai laiko praleidžiame ilsėdamiesi ir mėgaudamiesi vasaros šiluma bei vandens gaiva, dera atkreipti dėmesį, ar sveikos pėdos ir nagai. Apie nagų grybelio profilaktiką ir gydymą pasakoja Kauno m. “A klinikos” bendrosios praktikos gydytoja dr. Kristina Borkienė.
 

Kas sukelia odos bei nagų grybelį?


Dažniausi grybelinės infekcijos sukėlėjai yra dermatofitai, kurie gali skaidyti keratiną bei pažeisti nagą. Paprastai užsikrečiama nuo kito žmogaus ar jo užkrėstų daiktų: rankšluosčių, batų, šlepečių, kilimų, vonios kilimėlių, medinių grotelių pirtyse ir baseinuose. Didesnė kojų grybelio rizika žmonėms, sergantiems ligomis, sutrikdančiomis kojų kraujotaką. Tai cukraligė, lėtinis veninės kraujotakos nepakankamumas, aterosklerozė. 60-mečiams ir vyresniems žmonėms rizika susirgti grybelinėmis infekcijomis yra didesnė. Patyrusieji kojų pirštų traumų ar sumušimų taip pat lengviau pažeidžiami grybelinių infekcijų. Dažnai grybelinės ligos diagnozuojamos, kai pacientai kreipiasi dėl neaiškių odos bėrimų arba įtariamos egzemos ar dilgėlinės.
 

 

Kokie yra ligos simptomai?


Nagų grybelis įtariamas pagal šiuos požymius: pirma, pakinta nago spalva, jis tampa gelsvas (dažniausiai) arba balkšvas, žalsvas. Be to, matyti nago atsiskyrimas nuo nago guolio (onicholizė). Trečia, nagas trupa, po juo susidaro raginių masių. Nago paviršius tampa nelygus.
Jeigu sustorėjęs nagas netrupa ir neauga, jis nebūtinai pažeistas grybelio.
 

Koks yra šiuolaikinis nagų grybelio gydymas?


Anksčiau gydyta lokaliai, nuimant nagą ir tepant tepalais. Tačiau įrodyta, kad nagų grybelį geriau veikia sisteminis gydymas geriamaisiais medikamentais (itrakonazoliu ar terbinafinu), kurie stabdo grybelio augimą bei jį sunaikina. Jeigu šalinamas nagas, gali likti užkrato sporų, ir liga gali vėl atsinaujinti. Geriant vaistų, nago nereikia šalinti. Po kelių mėnesių nagas atauga sveikas. Tepalai ir purškalai dažniausiai taikomi profilaktikai, tada, kai įtariama, kad galima užsikrėsti, arba gydant pėdų odos grybelį (kai peršti, skauda tarpupirščius). Kremas nuo grybelio turėtų veikti fungicidiškai (naikinti grybelį) bei turėti platų veikimo spektrą (veikti įvairius sukėlėjus), pvz., Terbisil kremas. Gydant tokiu preparatu poveikis pasireiškia greičiau, reikia trumpesnio gydymo kurso, lieka mažesnė ligos atsinaujinimo tikimybė. Laiku pradėtas veiksmingas pėdų grybelio gydymas dažnai padeda išvengti nagų grybelio. Šiuo metu Terbisil kremas parduodamas vaistinėse su formaline sudrėkintų servetėlių komplektu, skirtu vienos batų poros dezinfekcijai. Kai pažeidžiama ne tik distalinė nago dalis (kerpamasis kraštas), bet ir visas nagas, infekcija patenka po odos raukšle. Tuomet vietiniai medikamentai (lakas, tepalai ir kt.) nėra veiksmingi. Jeigu tarpupirščių infekcija sunaikinama, o nagų - lieka, tačiau, naudojus, pavyzdžiui, tepalo, nagų grybelio negalima patvirtinti objektyviai, gydytojas negali skirti geriamųjų kompensuojamųjų vaistų. Todėl visuomet patariama kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją ar į specialistą dermatovenerologą (pas šį specialistą siuntimo nereikia). Pagrindas skirti veiksmingų vaistų yra tyrimo rezultatai, patvirtinantys grybelio infekciją. Medikamentų skiria gydytojas ir stebi pacientą gydymo metu (atliekami kraujo tyrimai galimiems kepenų, inkstų funkcijos pokyčiams įvertinti).
 

Koks sisteminio gydymo veiksmingumas?


Tai palyginti brangus, tačiau labai veiksmingas gydymas. Gali tekti skirti keletą kursų, tai priklauso nuo organizmo ypatumų. Visiems socialiai apdraustiems pacientams, patvirtinus diagnozę, kompensuojama 50 proc. vaistų kainos.
 

Dėl kokių priežasčių gydymas gali būti neveiksmingas?


Sirgusiesiems nagų grybeliu lieka didelė rizika vėl sirgti, jeigu jie netaikys profilaktikos priemonių, nekeis netinkamų higienos įpročių, nesilaikys saugios higienos viešose vietose, nedezinfekuos avalynės - turi “pasveikti” ir batai.
[i]adėjo veikti tinklalapis [url="http://www.sveikospedos.lt"url]www.sveikospedos.lt[/a], kuriame galima rasti daug vertingos informacijos apie pėdų ir nagų grybelį bei užduoti klausimų gydytojui dermatologui. [/i]

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai