Slopinkime kosulį protingai

Apie kosulį kalbėta tūkstančius kartų, tačiau kartais, kalbantis su pacientais, atrodo, kad kosulys vis dar „neištirta žemė“. Jis slopinamas, kai nereikia, ir skatinamas netinkamu metu. Vėliau klausiama, kodėl kosulys vargina taip, kad visas namas dėl vieno sergančiojo nemiega. Taigi apie tai, kada slopinti kosulį ir kada to verčiau nedaryti.
 

Nevalia pamiršti


Ne tik virusinė liga gali sukelti sausą kosulį, yra daug kitų priežasčių, tokių kaip gastroezofaginio refliukso liga (vienas dažnesnių šios ligos simptomų – rėmens graužimas), kai kurių vaistų nuo padidėjusio kraujo spaudimo vartojimas, rūkymas, oro tarša ir kitos. Taigi, įvertinkite tikimybę, ar kosite tikrai dėl peršalimo, ar gali būti kita priežastis. Jeigu sausas kosulys užtrunka, kreipkitės į gydytoją, jis padės išsiaiškinti priežastis bei paskirs gydymą.

 

Kada negalima slopinti kosulio?


Kad ir koks kosulys, norime, kad jis greičiau praeitų. Tad kai kurie išgirdę žodį „slopinti“ paskuba tai daryti. Nenorite bėdų – slopinkite tik sausą kosulį. Paprastai jis vargina pirmosiomis peršalimo ligos dienomis, vėliau tampa drėgnesnis, jūs atkosite skreplių. Jeigu slopinsite drėgną kosulį, skreplių iškosėti negalėsite, jie kaupsis kvėpavimo takuose, ir paprastas peršalimas gali komplikuotis plaučių uždegimu.


 

Kas padės kovoti su sausu kosuliu?


Venkite patalpų, kurių oras itin sausas. Tai ypač aktualu šildymo sezonu. Visi šildytuvai išsausina orą, kvėpuojant juo, gleivinė dar labiau dirginama, taigi kosulys tik stiprėja. Šią problemą galite išspręsti įsigiję oro drėkintuvą (tik atkreipkite dėmesį, kokio ploto patalpoms jis skirtas) ar tiesiog kabindami švariu vandeniu suvilgytus rankšluosčius ant šildytuvo. Vanduo garuos, patalpos oras drėks.
Gerkite pakankamai skysčių, tai drėkinimas iš vidaus, kuris neleidžia sausėti ir gleivinėms. Suaugusiam žmogui per dieną reikėtų išgerti 8–10 stiklinių skysčių.
Vartokite kosulį slopinančių vaistų. Vienas iš vaistų, kurį galėtumėte pasirinkti – Paxeladine. Tai veiksmingai sausą kosulį malšinantis preparatas, kurį gali vartoti tiek suaugusieji, tiek vaikai (vyresni nei 2,5 metų amžiaus). Vaisto poveikis pasireiškia dėl kosulio centro slopinimo, tačiau, priešingai nei kai kurie kiti sausą kosulį malšinantys preparatai, Paxeladine neveikia kvėpavimo centro ir nesukelia mieguistumo ar priklausomybės. Kam to reikia? Slopinant kosulį, kvėpavimo takai nedirginami, taigi gleivinė apsaugoma nuo stipresnio jos pažeidimo. Atkreipkite dėmesį: slopinti galima tik sausą kosulį, t.y. tokį, kai nieko neatkosite, esant drėgnam kosuliui, Paxeladine sirupo vartoti netinka.
 

Pasisaugokite


Net jei jaučiatės visai neblogai, „tik“ kosulys vargina, į šaltą orą verčiau neikite, tai kiek rizikinga, juk kosite, o tai reiškia, kad uždegimas dar nesiliovė. Tai bylotų ir toks paprastas simptomas: išėję iš šiltos patalpos į šaltą orą, pradedate kosėti, gali būti sunkiau kvėpuoti. Beje, jei kosite, pasaugokite savo gerklę ir nevalgykite (ir negerkite) labai šalto ir labai karšto maisto.
 

Tai įdomu


Kai kuriais atvejais sausą dirginantį kosulį gali sukelti net ir psichologinės priežastys. Toks kosulys vargina išimtinai dienos metu, naktį sergantysis nekosti. Jam būdingas specifinis, tarsi metalinis skambesys. Toks kosulys yra išskirtinis ir savo reguliarumu. Sergantysis per minutę kosti 4–8 kartus, Tačiau, pradėjęs valgyti arba kalbėti, žmogus staiga „pasveiksta“ ir nustoja kosėti. Psichologinės kilmės kosulys gali paūmėti ir tada, kai pradedama kalbėti nemalonia tema. Toks kosulys būdingas ir vaikams, patiriantiems stresinių situacijų namuose ar mokymosi įstaigoje. Beje, kosulį slopinančiais vaistais jam įtakos nepadarysite, jo gydymas visiškai kitoks.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai