Paprasti delikačios problemos sprendimo būdai

Nėštumas būtų nuostabus naujos gyvybės laukimo metas, jeigu ne tam tikri negalavimai, varginantys naujagimio besilaukiančias moteris. Vienas jų – vidurių užkietėjimas, kamuojantis beveik kas antrą nėščią moterį ir atsirandantis bet kuriuo nėštumo laikotarpiu. Šia tema kalbamės su Vilniaus miesto universitetinės ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja Dalia LAUŽIKIENE.
 

Kas sukelia šį negalavimą?


Vidurių užkietėjimą sukelia priežastys, tiesiogiai susijusios su pokyčiais, vykstančiais organizme nėštumo metu, bei išorinės priežastys, kurios gali būti koreguojamos. Besilaukiančios moters organizme yra gaminama daugiau lytinių hormonų nei įprasta, tai užtikrina normalią nėštumo eigą. Tačiau šie hormonai taip pat atpalaiduoja žarnyno lygiuosius raumenis, dėl to sulėtėja maisto slinkimas žarnyne. Didėjant gimdai, yra spaudžiamas žarnynas ir mechaniškai trikdomas maisto slinkimas jame.
Vidurių užkietėjimo atsiradimui turi įtakos ir išoriniai veiksniai: neracionali mityba, mažas fizinis aktyvumas, taip pat stresas dėl artėjančio gimdymo.
Nepamirškime ir vaistinių preparatų, kurių vartojimas svariai prisideda prie nagrinėjamo negalavimo išsivystymo. Paminėtini yra geležies preparatai, vartojami nėštumo anemijai gydyti, aliuminio druskų turintys antacidiniai vaistai, skirti rėmeniui mažinti, taip pat kalcio papildai.

 

Kaip pasireiškia vidurių užkietėjimas?


Kiekvieno žmogaus tuštinimosi įpročiai yra skirtingi ir priklauso nuo daugelio įgimtų organizmo savybių. Todėl normalaus tuštinimosi dažnumo ribos yra plačios: nuo trijų kartų per dieną iki trijų kartų per savaitę. Vidurių užkietėjimą galima įtarti, jeigu :
-tuštinimasis tampa retesnis negu įprasta,
-išmatos tampa sausos, kietos ir sunkiai pasišalina,
-atsiranda nevisiško pasituštinimo jausmas,
-jaučiamas skausmas tuštinimosi metu, nemalonus pojūtis pilvo apatinėje dalyje,
-kietos išmatos gali sukelti nedidelį kraujavimą tuštinimosi metu.
 

Užsitęsus vidurių užkietėjimui, gresia nemalonios komplikacijos


Užsitęsus vidurių užkietėjimui, dėl pasunkėjusio tuštinimosi ir padidėjusio spaudimo mažajame dubenyje atsiranda išeinamosios angos įplėšų, taip pat hemorojus, kuris dažniausiai pasireiškia nuo 28–30 nėštumo savaitės. Atsiranda išangės patinimas, paraudimas, niežėjimas, tuštinimosi metu jaučiamas skausmas, gali atsirasti kraujo. Gali pablogėti apetitas, atsirasti šleikštulys.


 

Pagrindinis dėmesys – nemedikamentiniam gydymui!


Pirmiausia vidurių užkietėjimas yra gydomas nemedikamentinėmis priemonėmis.
Rekomenduojama :
- Kasdien suvartoti 25–30 g maistinių skaidulų, esančių daržovėse, vaisiuose, pusryčių dribsniuose, rupioje duonoje, džiovintose slyvose, sėlenose. Skaidulos aktyvina žarnų veiklą, pritraukia skysčius į žarnų spindį bei skystina išmatas. Tačiau, vartojant skaidulinį maistą, reikia išgerti ir pakankamai skysčių, nes nebus laisvinamojo poveikio.
- Gerti daugiau skysčių. Reikėtų per parą išgerti iki 3 litrų. Vartojant nepakankamai skysčių, sutrikdoma žarnyno veikla, išmatos tampa kietos ir sausos. Tinka vaisių arba daržovių sultys, arbata.
- Reguliariai mankštinkitės. Aktyvus pasivaikščiojimas, plaukimas ir kita aktyvi veikla 20–30 minučių 3 kartus per savaitę ne tik skatina žarnų veiklą, bet ir fiziškai paruošia būsimam gimdymui. Prieš pradedant sportuoti nėštumo metu, pasitarkite su savo akušeriu-ginekologu.
– Reikėtų vengti kavos, alkoholio ir arbatos, kadangi šie gėrimai skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl organizmas gali netekti per daug vandens. Vietoje juodosios arbatos galima gerti žalią arba vaisinę. Vartokite mažiau riebalų bei angliavandenių.
-Racionalus geležies preparatų vartojimas. Kaip jau minėjome, geležies preparatai gali sukelti vidurių užkietėjimą. Visavertė mityba nėštumo metu visiškai patenkina geležies paros normą. Gydytojui paskyrus geležies preparatų, dozę padalinkite į mažesnes dalis ir vartokite dienos laikotarpiu – ne visą dozę iš karto.
Jeigu mitybinėmis priemonėmis nepavyksta sumažinti simptomų, gali būti skiriamas gydymas medikamentais, griežtai prižiūrint gydytojui :
-Išmatų apimtį didinantys vaistai veikia panašiai, kaip maisto skaidulos.
-Osmosiškai veikiantys medikamentai . Jų vartojimas nesukelia pripratimo ir malabsorbcijos. Šie vaistai didina slėgį žarnų spindyje bei pritraukia vandenį.
-Išmatas minkštinantys vaistai.
Vengiama skirti žarnų peristaltiką stimuliuojančių vaistų.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai