Kojų negalavimai kelionių metu

Artėjant vasaros sezonui, dažnas iš mūsų planuojame pakeliauti Lietuvoje ar užsienyje. Artėjant išvykos metui, džiaugsmingai kraunamės lagaminus, perkame lengvus vasarinius drabužius, įvairias kosmetikos priemones. Bet ar dažnai pagalvojame, kad kelionės malonumus gali užgožti... kojų negalavimai?
 

Ekonominės klasės sindromas (giliųjų venų trombozė)


Apie jį pasaulyje žinoma jau 50 metų. Giliųjų venų trombozė (GVT) – būklė, kai giliosiose kojų venose formuojasi trombai. Sergantysis gali jausti kojų skausmą, tinimą, tačiau dažniausiai šie simptomai pasireiškia tiktai tuomet, kai susidaro dideli trombai, beveik uždarantys venos spindį. Pavojingiausia, ir dažnai mirtina, šios būklės komplikacija – atskilusios trombo dalies nukeliavimas į plaučius kraujo keliu.
 

Giliųjų venų trombozės rizika


GVT dažniau diagnozuojama skrendantiems ekonomine klase, tačiau gali įvykti ir ilgai keliaujant automobiliu, traukiniu ar kita transporto priemone. Skysčių trūkumas padidina riziką. Ypač dažnai tai būna skrendant, kadangi lėktuvo salone – sumažėjęs oro slėgis, oras dažniausiai sausas, o tai lemia didesnį skysčių netekimą – dehidrataciją. Skrydžio metu vartojamas alkoholis šią situaciją tik pablogina. Taip pat turi įtakos, iš kokio krašto žmogus skrenda. Jeigu jis vyksta iš karšto ir sauso klimato, tuomet jis dažniausiai jau prieš skrendant yra dehidratuotas.
Kiti rizikos veiksniai: amžius (daugiau nei 60 m.), anksčiau buvusi GVT, neseniai atlikta chirurginė operacija, buvusi trauma, nėštumas, vartojamos sudėtinės kontraceptinės tabletės, pakeičiamoji hormonų terapija, širdies ir plaučių ligos, lėtinės, onkologinės ligos.
Žmonės, kuriems yra trys ar daugiau išvardintų rizikos veiksnių, turi naudoti profilaktikos priemones ir prieš kelionę būtinai apsilankyti pas savo šeimos gydytoją aptarti galimas problemas bei specialiąsias apsisaugojimo priemones kelionės metu.
 

Patogi avalynė


Kitas labai aktualus dalykas – tinkama avalynė. Visada pasiimkite jau nešiotą, išbandytą ir, svarbiausia, jums patogią ir patinkančią avalynę, tuomet nekils problemų dėl ilgo vaikščiojimo, nuospaudų susidarymo. Taip pat geriau rinktis iš natūralios odos pagamintus orui laidžius batelius. Turint galimybę, verta įsigyti aukštos kokybės batus su supinatoriais, taisyklingai išlenkiančiais pėdos skliautą. Pastarieji sumažina blauzdos raumenų įtampą, ir jie ne taip greitai pavargsta.


Kelionės metu higienos sumetimais batus, kojines rekomenduojama keisti kuo dažniau, taip pat, jeigu turite galimybę, stenkitės kojas dažniau nuplauti – vanduo padės atgaivinti kojų odą, pašalins dulkes ir kitus nešvarumus.
 

Pagalba kojoms kelionės metu


· Kelionės metu venkite ankštų, aptemtų drabužių, ypač „įrėminančių“ liemenį.
· Gerkite pakankamai skysčių.
· Stenkitės pajudinti, palankstyti kojas per kelio ir kulkšnies sąnarius bent kartą per valandą. Jeigu įmanoma, nors trumpai pavaikščiokite, nes judant susitraukinėja kojų raumenys, gerinama kraujotaka ir mažinamas kraujo sąstovis kojų venose, kuris ir lemia trombų susidarymą.
· Jeigu įmanoma, stenkitės kuo dažniau laikyti kojas pakeltas.
· Jeigu negalite judėti, bent jau pamankštinkite savo pėdas: pasukite jas ratu aplink kulkšnies sąnarį, palankstykite įvairiomis kryptimis.
· Naudokite profilaktines antiagregantų ar antikoaguliantų dozes. dėl preparato pasirinkimo ir dozavimo turite pasitarti su savo šeimos daktaru.
 

Nepamainoma priemonė


Daugeliu paminėtų atvejų naudingos priemonės su heparinu, tokios kaip, pavyzdžiui, gelis HepaGel („Spirig Pharma AG“, Šveicarija). Tad jo tikrai vertėtų įsimesti į kelioninę vaistinėlę. Tai išoriškai vartojamas natūralus injekcinės kokybės heparino preparatas, mažinantis kraujo krešėjimą ir uždegimą. Jis naudingas, jei yra varikozinio venų išsiplėtimo simptomų (pavyzdžiui, skausmas, kojų sunkumo jausmas, kojų patinimas), blauzdų raumenų mėšlungis. Jo veiklioji medžiaga skatina kraujosruvų rezorbciją, todėl mažėja audinių įtempimas ir dėl jo atsiradęs skausmas. Be to, jis vartojamas, kai yra bukų pažeidimų (atsiradusių sportuojant, nelaimingų atsitikimų metu) – hematomų, sumušimų, suspaudimų. Padeda esant patempimams, patinimams, raumenų ir sausgyslių skausmams.
Preparato sudėtyje nėra riebalinančių medžiagų, todėl preparatas neturi neigiamo poveikio kojinėms (tai pat ir elastinėms).
 

Kaip vartoti?


Tepkite HepaGel plonu sluoksniu ant pažeistos vietos keletą kartų per dieną. Laikykitės pakuotėje nurodytų rekomendacijų arba gydytojo paskirto dozavimo. Gelio negalima tepti ant atvirų žaizdų ir gleivinių. Sergant venų ligomis, dėl kurių gali susidaryti trombas, vaisto negalima įtrinti. Jei, naudojant tepalą būklė nepagerėja ar pablogėja, būtina kreiptis į gydytoją.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai