Lėtinių uždegiminių sąnarių ligų skausmą galima kontroliuoti!

Jungiamojo audinio bei skeleto ir raumenų sistemos ligoms Lietuvoje tenka antroji vieta tarp priežasčių, dėl kurių pirmą kartą nustatomas invalidumas. Pirmoje vietoje pagal šį kriterijų - širdies ir kraujagyslių ligos, trečioje - onkologinės (2001 m. statistiniai duomenys). Taigi apie itin skaudžią šių dienų visuomenės sveikatos problemą - lėtines reumatines ligas ir jų nuolatinį palydovą skausmą kalbamės su KMU Reumatologijos klinikos vadove, gydytoja reumatologe Asta BARANAUSKAITE.
 

Trumpai apie reumatinių ligų skausmo pobūdį


Daugumai reumatinių ligų (osteoartrozei, reumatoidiniam artritui ir kt.) būdingas lėtinis skausmas. Jis ne visada reiškiasi vienodai - gali svyruoti nuo vos juntamo iki stipraus ir įkyraus, varginančio pacientą metų metus. Lėtinėms reumatinėms ligoms būdingi skausmo paūmėjimai (užsitęsiantys keletą savaičių ar mėnesių). Šiuos paūmėjimus gali išprovokuoti persišaldymas, didesnis fizinis krūvis, nuovargis, įtampa ir kt.
Kita problema - ūminio skausmo atvejai, kurie atsiranda dėl mechaninio poveikio. Labai dažnai mūsų skeleto raumenų sistema nukenčia nuo įvairiausių pertempimų. Akivaizdus ūminio skausmo pavyzdys - sausgyslės ir jos makšties uždegimas. Pavasarį dažnas žmogus, išėjęs dirbti sodo ir daržo darbų, ištisą dieną kartoja tam tikrus vienodus judesius. Taigi sausgyslės ir raumenys, padedantys atlikti šiuos judesius, persitempia. Atsiradęs ūminis skausmas ir yra apsauginis organizmo signalas, pranešantis apie pažeidimą.
Dar kitokia yra ūminių reumatinių ligų skausmo specifika. Vienas iš pavyzdžių galėtų būti podagros priepuolis. Pati podagra yra lėtinė liga - tam tikras metabolizmo sutrikimas. Ištikus podagros priepuoliui, sąnario uždegimo skausmas yra labai intensyvus. Mat į sąnarį patenka šlapimo rūgšties kristalų ir nusėda jo ertmėje. Sąnarys staiga sutinsta, uždegimo epizodas gali užtrukti apie savaitę arba dvi.
 

Gydymo ypatumai


Sąnarių ligos yra labai įvairios, todėl apibendrintai kalbėti apie jų gydymą - gana sunku. Skausmui malšinti iš pradžių rekomenduojami paprastieji analgetikai, kurių veikliąją medžiagą sudaro paracetamolis, arba nedidelės ibuprofeno dozės. Jeigu šie vaistai, kaip simptominė nuskausminamoji priemonė, per keletą dienų nepadeda, reikia pasikonsultuoti su šeimos gydytoju.
Beje, skausmui malšinti gali būti taikomos ir nemedikamentinės priemonės - reguliari gydomoji mankšta, masažas, hidroterapija, specialios pagalbinės priemonės (ortopedinė avalynė, įtvarai) ir kt.


 

NVNU ir virškinamojo trakto pažeidimo rizika


Dėl įvairių skausminių būklių labai daug žmonių vartoja nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU). Todėl būtina atsižvelgti į svarbiausius dalykus, predisponuojančius galimą virškinamojo trakto pažeidimą. Rizikos grupei priklauso tie pacientai, kuriems:
1) kada nors yra buvusi opaligė (nesvarbu, ar nuo vaistų, ar savaiminė);
2) yra vyresni negu 65 metų - mat vyresnio amžiaus žmonės tampa jautresni virškinamojo trakto pažeidimams;
3) tenka vartoti prednizolono preparatų, antikoaguliantų (pvz., aspirino profilaktinėmis dozėmis išeminei širdies ligai gydyti);
4) sunki sveikatos būklė, kurie serga daugeliu lėtinių ligų.
Ne visų ligų atvejais NVNU yra būtini. Kartais skausmo problemą (pvz., osteoartrozės atveju) iš dalies galima spręsti nemedikamentiniais būdais arba paprastaisiais analgetikais.
Saugus NVNU vartojimas reiškia, kad pacientas jų vartoja tada, kada tikrai reikia. Siekiant išvengti galimų virškinamojo trakto pažeidimų, gali būti: 1) papildomai skiriama skrandžio gleivinę apsaugančių vaistų; 2) parenkami naujosios kartos NVNU. Naujosios kartos NVNU daug rečiau sukelia virškinamojo trakto pažeidimus.
 

Nebyliųjų opų pavojus


Vartodamas NVNU, pacientas gali nejausti opai būdingo skausmo bei kitų simptomų, nes šių vaistų poveikis juos maskuoja. Natūralų organizmo signalą dirbtinai užblokavus, atsiranda opos komplikacijų pavojus (ji gali trūkti), iškyla peritonito grėsmė. Tačiau sumaniai taikant minėtas dvi gydymo taktikas - naujosios kartos NVNU ir skrandžio gleivinę apsaugančius vaistus - opų skaičių įmanoma labai sumažinti.
 

Lėtinių skausmų kamuojamą pacientą turi gydyti specialistų komanda


Daugelį sąnarių ligų ir skeleto skausmo būklių bendrosios praktikos gydytojas gali gydyti (ir gydo) savarankiškai, be reumatologo. Tačiau reumatologo, kaip specialisto, turinčio daug daugiau patirties ir specialių žinių, konsultacijų gali prireikti gydant šias ligas: reumatoidinį artritą, Bechterevo ligą, sisteminę raudonąją vilkligę, vaskulitus ir kt. Kadangi šios ligos yra lėtinės, tęsiasi daug metų, reumatologui pacientą konsultuoti tenka maždaug 2-4 kartus per metus. Kitu laikotarpiu pacientą prižiūri ir gydo BP gydytojas. Sergančio lėtinėmis sąnarių ligomis paciento priežiūros komandoje turi dalyvauti ir reabilitologas, kineziterapeutas (Vakarų šalyse įprasta, kad į komandos sudėtį įeina socialinis darbuotojas, slaugytoja ir pan.). Reumatinės ligos negali būti efektyviai gydomos, jeigu jų gydymas remsis tik pasyviai vartojamais medikamentiniais preparatais. Lėtinėms reumatinėms ligoms gydyti būtina taikyti įvairius šiuolaikinės medicinos metodus. Šiame darbe svarbus kiekvieno komandos nario - reumatologo, šeimos gydytojo, kineziterapeuto ir reabilitologo - indėlis.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai