Kodėl būtina kasdien keisti kojines ir nesinaudoti svetimais rankšluosčiais

Grybeliu galima užsikrėsti nuo grybelio sporomis užterštų daiktų bei aplinkos. Aplinkoje sporos gyvybingos išlieka keletą metų. Esant palankioms sąlygoms, drėgmei ir šilumai, grybelio sporos „atgyja“ ir gali pažeisti odą ir/ar nagus. Dažniausiai užsikrečiama vaikščiojant basomis pirtyse, baseinuose, sporto salėse, dušuose. Taip pat galima užsikrėsti per svetimą avalynę, higienos reikmenis, nešvarius pedikiūro instrumentus ir kt. Išsamiau apie ligą, jos priežastis ir gydymą papasakojo Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Odos ir venerinių ligų klinika gydytoja dermatologė Gondinga PABRINKIENĖ
 

Didesnė rizika susirgti yra tiems žmonėms, kuriems yra medžiagų apykaitos, vegetacinės nervų sistemos, periferinės kraujotakos sutrikimų, serga lėtinėmis vidaus organų ligomis. Riziką didina ir imuninės sistemos nusilpimas, senyvas amžius, taip pat ilgalaikis antibiotikų, gliukokortikoidų ir kai kurių kitų vaistų vartojimas, padidėjęs prakaitavimas.
Kartais grybelinei ligai palankios sąlygos gali atsirasti dėl per dažno šarminių ploviklių, suardančių natūralų apsauginį rūgštinį odos barjerą, naudojimo, sintetinių kojinių ir pėdkelnių dėvėjimo, uždaros avalynės, skatinančios prakaitavimą, jos pralaidumo padidėjimą, avėjimo.
Beje, suserga ne kiekvienas užsikrėtęs. Neretai šeimoje serga vienas šeimos narys, o kiti, nepaisant glaudaus buitinio kontakto, būna sveiki. Tačiau bet kuriuo atveju visiems pacientams rekomenduojama racionaliais būdais vengti ligos – tai lengviau nei, ją diagnozavus, gydyti.


Rekomendacijos norint apsisaugoti nuo grybelinės infekcijos
• Avėti natūralios odos patogią avalynę, natūralaus pluošto kojines, kad pėdos nedrėktų, neprakaituotų ir nesimaceruotų.
• Kasdien plauti kojas, jas sausai nušluostyti; naudotis tik asmeniniu rankšluosčiu, kempine, žirklėmis.
• Baseine, pirtyje nevaikščioti basomis, o avėti specialią guminę avalynę.
• Vengti avėti svetimus batus, šlepetes.
• Profilaktiškai pėdas, tarpupirščius bei avalynę purkšti grybelį naikinančiais preparatais.
• Svečiuose, viešbučiuose ir kitose svetimose vietose nevaikščioti basomis; grybelio sporos išlieka gyvybingos pleiskanose iki 2 metų, o plaukuose – iki 4 metų.
• Vengti odos pažeidimų, traumų.
• Visais būdais mažinti pėdų prakaitavimą.
• Gydyti sergančiuosius grybelinėmis ligomis.
• Gydyti gretutines ligas.
• Stiprinti imuninę sistemą.
Ligą galima pažinti iš būdingų simptomų
Užsikrėtus grybeliu, pėdos, tarpupirščiai pradžioje nedaug pleiskanoja, oda gali parausti. Dažnai šią ligą lydi stiprus niežulys, kartais deginimo jausmas. Kadangi neretai subjektyvių simptomų visai nebūna, žmogus nesigydo ir platina infekciją. Vėliau labiau matomi pakitimai verčia sunerimti ir kreiptis pagalbos į odos ligų gydytoją.
Lengviausia pėdų grybelio forma – šerpetojanti. Ji pasireiškia padų, tarpupirščių pleiskanojimu, nedideliu niežuliu. Vėlyvesniu ligos periodu gali atsirasti įtrūkimų po pirštais ar kulnuose. Esant sunkesnei ligos formai, gali būti tarpupirščių įtrūkimų, pūslelių, pasireikšti maceracija, epidermio atsisluoksniavimas, dar sunkesniais atvejais – šlapiavimas bei nemalonus kvapas.
Jeigu yra bent menkiausias galimo užsikrėtimo įtarimas, reikia profilaktiškai tikrintis, ar neišsivystė grybelinė infekcija. Patyręs specialistas jau apžiūrėjęs gali nustatyti diagnozę, kurią patvirtina mikroskopinis tyrimas (odos nuograndų tyrimas), sukėlėjo rūšį identifikuoti padeda pasėlis.
[klausimas]Paprastai pakanka vietinio gydymo[/klausimas]
Pėdos grybeliui paprastai pakanka vietinio gydymo. Jei grybelis pažeidė ir nagus (t. y. pakito nago plokštelės išvaizda, spalva, forma), greičiausiai teks vartoti ir geriamųjų vaistų). Esant bet kokiems nagų pakitimams reikėtų kreiptis į gydytoją-dermatologą, kuris nustatys ligos priežastį ir paskirs reikiamą gydymą,
Šiuo metu veiksmingiausia ir populiariausia veiklioji medžiaga grybelinių ligų gydymui yra terbinafinas. Ši veiklioji medžiaga įeina į antigrybelinio kremo Terbisil sudėtį. Terbinafinas veikia fungicidiškai – t.y. sunaikina grybelio sporas. Dėl tokio poveikio liga išgydoma greičiau, be to sumažėja pakartotinės infekcijos rizika. Juo pakanka tepti pažeistas vietas vieną kartą per dieną, gydymo trukmė – savaitė. Terbisil kremo poveikis išlieka dar kurį laiką jau nevartojant vaisto.
[klausimas]Gydant grybelį kartu būtina ir dezinfekuoti avalynę [/klausimas]
Deja, ir pagiję pacientas neįgyja imuniteto, todėl gali vėl užsikrėsti grybeliu. Todėl norint išvengti šios nemalonios infekcijos bei ilgai trunkančio gydymo labai svarbu kasdieniniame gyvenime laikytis higienos ir ligos profilaktikos taisyklių.
Daugiau informacijos apie grybelines infekcijas ir jų gydymą rasite internetinėje svetainėje www.sveikospedos.lt

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai