Vaistai, nuo kurių auga svoris

Liga visada ateina nelaukta ir nekviesta. Ir tuomet, žinoma, prasideda apsilankymai pas gydytoją, tyrimai, vaistai. Įsigiję vaistą vaistinėje, dažniausiai bent jau prabėgomis perskaitome anotaciją. Kiekvienoje iš jų būna paminėtas ir šalutinis poveikis – jų tikrai yra labai daug, tačiau tai dar tikrai nereiškia, kad jis jums pasireikš. Šį kartą norėtume plačiau papasakoti apie vaistų, nuo kurių auga svoris, grupes.
 

Antidepresantai
Kokioms ligoms gydyti vartojami?
Antidepresantai padeda ne tik sergantiesiems depresija. Jais taip pat gydomos ir kitos ligos – įvairūs nerimo sutrikimai, priešmenstruacinis disforinis sindromas, nemiga, apatija, nuolatinis nuovargis, priklausomybė nuo alkoholio ar kitų medžiagų bei kiti sutrikimai.
Veikimo principas
Atsižvelgiant į poveikį, antidepresantai skirstomi į įvairias klases ir tipus. Tačiau pagrindinė jų paskirtis – išsaugoti „laimės hormonu“ vadinamą serotoniną ir kitas chemines medžiagas, kurių nesant, ir susergama depresinėmis ir kai kuriomis kitomis ligomis.
Kodėl priaugama svorio?
Paprastai tariant, antidepresantai slopina receptorių, kurie reaguoja į žmogaus sotumo jausmą ir neleidžia mums persivalgyti, jautrumą. Vieni iš labiausiai svorio augimui įtakos turinčių yra tricikliai antidepresantai (amitriptilinas, nortriptilinas, imipraminas, doksepinas ir kt.)
Kiek galima priaugti svorio?
Dažniausia gydymo klaida, dėl kurios nepasiekiamas reikiamas poveikis, yra per maža dozė ar per trumpas gydymo laikas. Gydomoji antidepresanto dozė turi būti pasiekiama, nepaisant kai kurių šalutinių vaisto poveikių, ir turi būti tęsiama mažiausiai keturias savaites. Tik paskui galima tvirtinti, kad vaistas buvo neefektyvus. Vartodami triciklių antidepresantų metus arba dvejus, galite priaugti 5–10 kilogramų. Kiti šios rūšies vaistai gali pridėti 8–10 proc. jūsų turimo svorio.
Hormoniniai vaistai
Kokioms ligoms gydyti vartojami?
Hormoniniai preparatai – tai medikamentai, kurie bene labiausiai apipinti įvairiais mitais. Kartais būtent mitų vedami nesiryžtame jų vartoti ir sukeliame sau nemažų nepatogumų. Turbūt dažniausiai sakydami „hormonas“ pagalvojame apie kontraceptinius vaistus, tačiau be jų hormoniniai vaistai vartojami endokrininėms ligoms (skydliaukės ligos, mažaūgiškumas), moterų ginekologinėms, odos ligoms gydyti, taip pat ir kitose medicinos srityse.
Veikimo principas
Kraujas perneša hormonus iš jų sintezės vietos į fiziologinio veikimo vietą. Įvairūs dirgikliai, veikdami endokrinines liaukas, skatina hormonų sintezę ir jų išsiskyrimą į kraują. Kai kada dirgikliai veikia priešingai ir, sumažindami hormonų išsiskyrimą, normalizuoja bendrąją organizmo būklę. Padidėjus bet kokio hormono kiekiui kraujyje, atitinkamų liaukų veikla slopinama.
Kodėl priaugama svorio?
Jei kalbėtume apie kontraceptines tabletes (KT), būtų galima pasakyti, kad dažnai moteris vargina priešmenstruacinis sindromas, skausmingos ir gausios mėnesinės. Tokios moterys dėl minėtų sutrikimų po kelias ar keliolika dienų menstruacinio ciklo metu dažnai jaučia silpnumą, pykinimą, sumažėjusį apetitą, todėl ne savo noru „laikosi" priverstinės hipokalorinės dietos. Pradėjus vartoti KT, savijauta labai pagerėja, išnyksta pykinimas, silpnumas, pagerėja apetitas, todėl moterys ima dažniau bei daugiau valgyti ir tomis dienomis, kuriomis anksčiau laikydavosi priverstinės dietos. Šiais atvejais svorį padeda sureguliuoti taisyklinga mityba, sportas.


Tikrai dažnai vartojamas hormonas gliukokortikoidas, nuo kurio praktiškai visada auga svoris. Tačiau šio vaisto poveikis ir pagrįstas tuo, kad be jo šalutinio poveikio nebūtų ir gydomojo poveikio. Ligoniai, kurie gydomi smūginėmis-pulsinėmis gliukokortikoidų dozėmis, šio šalutinio poveikio dažniausiai nepajunta. Svoris auga tiems, kurie vaistą dėl savo ligos turi vartoti nuolatos ir ilgą laiką. Trumpai tariant – vartojant gliukokortikoidus (GKK), organizme lėtėja metabolizmas, o GKK didina gliukozės koncentraciją kraujyje, todėl padidėja insulino sekrecija, taip stimuliuojama lipogenezė, o tai skatina riebalų kaupimąsi organizme.
Imunosupresantai
Kokioms ligoms gydyti vartojami?
Sergant alergija, bronchų astma, reumatoidiniu artritu, uždegiminėmis žarnų ligomis, Parkinsono liga, po organų persodinimo operacijų ir kt.
Veikimo principas
Imunosupresantai veikia nuslopindami organizmo imuninę reakciją, pasižymi uždegimą slopinančiu veikimu. Išvardintos ligos atsiranda dėl per stiprios ar nemotyvuotos imuninės reakcijos.
Kodėl priaugama svorio?
Imunosupresantai gali turėti poveikį kortizolio (streso hormono) kiekiui. Iškilus stresui, mūsų organizmas rengiasi „kariauti“, todėl kaupia energiją, kuri, virtusi riebalais, kaupiasi ant pilvo ir kaklo. Be to, vartojant imunosupresantus, į kraują patenka daugiau cukraus, kuris vėliau taip pat virsta riebalais.
Kiek galima priaugti svorio?
Paprastai pacientams, nuolatos vartojantiems imunosupresinių vaistų, svoris padidėja 7 proc. jų esamo svorio.
Vaistai nuo alergijos
Kokioms ligoms gydyti vartojami?
Sergant alerginėmis ligomis.
Veikimo principas
Daugumoje vaistų nuo alergijos yra difenhidramino, tai yra medžiagos, kuri blokuoja receptorius, atsakingus už histamino gamybą. Histaminas yra labai svarbus alerginio uždegimo mediatorius.
Kodėl priaugama svorio
Kartu su histaminu difenhidraminas slopina kitų hormonų veiklą. Pavyzdžiui, tų, kurie reguliuoja apetitą ir neleidžia mums persivalgyti. Dar vienas šių vaistų šalutinis poveikis – vangumas ir jėgų neturėjimas. Taigi, vartodami tokių vaistų, žmonės ima ne tik daugiau valgyti, bet ir mažiau juda.
Kiek galima priaugti svorio
Ilgai vartojant, 1–3 proc. turimo svorio.
Vaistai hipertenzijai gydyti (β blokatoriai)
Kokioms ligoms gydyti vartojami?
Širdies ligoms gydyti, kraujo spaudimui mažinti ir širdies susitraukimų dažniui retinti, nerimui mažinti.
Veikimo principas
Beta blokatoriai niveliuoja adrenalino poveikį nervų sistemai, dėl to retėja pulsas ir mažėja kraujo spaudimas.
Kodėl priaugama svorio
Suretėjus pulsui, lėtėja ir organizmo metabolizmas (medžiagų apykaita, cheminių reakcijų, vykstančių kiekvienoje ląstelėje, visuma). Organizmas sudegina mažiau kalorijų, o likusios virsta riebalais.
Kiek galima priaugti svorio
Nemažai daliai sergančiųjų širdies ligomis šių vaistų tenka vartoti ne vienerius metus. Per tą laiką svoris gali padidėti nuo 5 iki 10 kilogramų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai