Saugus gydymas

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) – vieni dažniausiai vartojamų klinikinėje praktikoje gydant uždegimines ir reumatines ligas, skausminius sindromus, ypač kai yra gretutinė patologija. Dažniausiai gydymas NVNU yra ilgalaikis, todėl pasirenkant vaistą labai svarbu, kad jis būtų saugus (turėtų kuo mažiau šalutinių reakcijų), gerai toleruojamas ir veiksmingas.
 

Kokiomis taisyklėmis vadovaujamasi parenkant vaistą pacientui?


Štai pagrindinės taisyklės arba principai, kaip turėtų būti parenkami vaistai.
• Pradedant gydymą, būtina nustatyti tikslią diagnozę.
• Būtina skirti vaistų, kurie veikia ligos patofiziologines grandis. Negalima apsiriboti tik ligos simptomų gydymu.
• Reikia parinkti veiksmingus ir saugius vaistus, vengti mažai veiksmingų ir dažnai nepageidaujamą poveikį sukeliančių vaistų.
• Parinkti tinkamą vaisto dozę bei dozavimo būdą. Paciento sveikatai gali būti žalinga ir per didelė, ir per maža dozė.
• Būtina žinoti vaisto tarptautinį pavadinimą, kokiai farmakologinei grupei jis priskiriamas, kokį nepageidaujamą poveikį gali sukelti, ką reikia stebėti, kad gydymas būtų saugus.
• Jei kartu vartojami keli vaistai, būtina žinoti galimą jų sąveiką bei įvertinti galimą žalą paciento sveikatai.
• Pacientą reikia nuodugniai supažindinti su vartojamų vaistų poveikiu bei galimu nepageidaujamu poveikiu, dozavimo ir vartojimo būdu.


Taigi, pasirenkant NVNU ir jo dozę reikia atkreipti dėmesį ne tik į uždegimą, skausmą mažinantį poveikį, bet ir jų toleravimą, galimą sąveiką su kitais vaistais, metabolizmo ypatumus organizme, farmakokinetiką ir fermentus, kurie dalyvauja uždegimo, skausmo ir temperatūros mažinime. Taip pat svarbu prieš skiriant NVNU įvertinti rizikos veiksnius, turinčius įtakos NVNU šalutinių poveikių pasireiškimui. Tai būtų: vyresnis amžius, buvę virškinamojo trakto pažeidimai, gretutinės ligos (arterinė hipertenzija, širdies nepakankamumas, inkstų ir kepenų ligos), didelių NVNU dozių vartojimas, gydymas gliukokortikosteroidais, aspirinu, varfarinu.
 

Kokį šalutinį arba nepageidaujamą poveikį gali sukelti NVNU?


NVNU pasižymi ne tik gydomuoju poveikiu, bet ir gali sukelti nepageidaujamų reakcijų įvairioms organų sistemoms. Vienas dažniausių šalutinių poveikių – įvairaus laipsnio virškinamojo trakto pažeidimas, taip pat galimas toksinis poveikis inkstams ir kepenims, skysčių susilaikymas, širdies nepakankamumo išsivystymas ar progresavimas, kraujospūdžio padidėjimas, širdies raumens distrofija (mitybos sutrikimas), toksinis poveikis smegenims. NVNU gali sukelti kraujo ląstelių gamybos sumažėjimą ar išnykimą, kraujo ligas (citopenijas, hipoplastinę ir aplastinę anemijas), slopinti kraujo kūnelių (trombocitų) sukibimą, sutrikdyti hemostazę (kraujo tėkmės sustojimas kurios nors kūno vietos kraujagyslėse) ir sukelti kraujavimus. NVNU susiję su įvairiomis alerginėmis reakcijomis ir bronchų obstrukcija.
 

Koks NVNU saugiausias ir padeda sumažinti nepageidaujamus poveikius?


Visi NVNU pasižymi uždegimą, skausmą ir karščiavimą mažinančiu poveikiu. Tačiau vieni NVNU pasižymi mažesniu šalutiniu poveikiu gydant uždegimines ir reumatines ligas ar kitus skausminius sindromus. Vienas iš saugesnių ir mažiau šalutinių poveikių sukeliantis vaistas yra meloksikamas (vaistinėse parduodamas, pavyzdžiui, pavadinimu Movalis). Meloksikamo veiksmingumas ir saugumas įrodytas tyrimais MELISSA (Meloхicam Large Scale International Study Safety Assessment) ir SELECT (Safety and Efficacy Large scale Evaluation of COХ inhibiting Therapies), kur buvo lyginamas meloksikamo 7,5 mg per parą, diklofenako 100 mg per parą, piroksikamo 20 mg per parą dozių gydomasis poveikis. MELISSA tyrime buvo lyginama 7,5 mg per parą meloksikamo dozė su 100 mg per parą diklofenako doze, skiriant jas pacientams, sergantiems osteoartroze. Tyrimas parodė, kad, skiriant meloksikamo, rečiau pasireiškė dispepsija, pilvo skausmai, pykinimas ir vėmimas, viduriavimas. Panašūs rezultatai gauti ir SELECT tyrimo metu, kai buvo lyginama 7,5 mg per parą meloksikamo dozė su 20 mg per parą piroksikamo doze.
Kadangi vartojant meloksikamą sumažėja nepageidaujamas poveikis virškinamajai sistemai – perforacijų, opų, kraujavimų tikimybė, mažiau dispepsijos reiškinių, pykinimo, vėmimo, pilvo skausmo, viduriavimo atvejų, jį galima vartoti ilgiau nei kitus NVNU. Be to, jis tinka ir esant nedideliam inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimui bei sergant gretutinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai