Dantų šaknų kanalų gydymas

Norint turėti sveikus, gražius dantis, jiems reikia skirti ypatingą dėmesį ir nepamiršti nuolat jų tikrinti. Aptikus danties šaknų kanalų infekciją, būtina imtis veiksmų. Apie tai, kaip reikia gydyti dantų šaknų kanalus ir kas yra endodontija, konsultuoja odontologijos klinikos „Neodenta“ gydytoja odontologė Aistė Benetytė.
 


 

Dantų šaknų kanalų gydymas (endodontija)


Išvertus iš graikų kalbos, žodis endodontija susideda iš dviejų žodžių: endo – „vidus“, odons – „dantis“.
Danties viduje (po kietųjų danties audinių emalio ir dentino sluoksnių) yra danties minkštasis audinys, vadinamas pulpa. Ji sudaryta iš nervų rezginio, kraujagyslių tinklo, puriojo jungiamojo audinio, įvairių ląstelių. Pažeidus danties pulpą, kraujagyslės ir nervai žūva, dantis netenka inervacijos, maitinimo, tampa negyvybingas
Endodontinis gydymas reikalingas tuomet, kai pulpa, yra infekuojama. Mikroorganizmai ir jų toksinai danties kanalėliais į ją gali patekti iš kariozinės ertmės, gilių periodontologinių kišenių, traumų atvejais. kitų danties pažeidimų (įtrūkimų, skilimų, erozijų, pleištinių defektų ir kt.). Pulpos pažeidimas dažniausiai pasireiškia skausmu.
Endodontinį gydymą sudaro:
• Mechaninis, cheminis kanalų valymas pašalinant pulpą.
• Hermetiškas kanalų uždarymas plombinėmis medžiagomis. Tai apsaugo nuo mikroorganizmų plitimo dantyje ir už jo ribų.
Kokybiškam dantų šaknų kanalų gydymui, reikalingos mažiausiai 3 rentgenogramos.

 

Kodėl reikia gydyti dantų šaknų kanalus?


Jei kanalai negydomi, bakterijos iš infekuotos pulpos per šaknies viršūnę gali patekti už šaknies ribų ir sukelti aplinkinių danties audinių uždegimą – periodontitą.
Po truputį pradeda tirpti žandikaulio kaulas. Užsitęsus šiam procesui, kartais tenka dantį pašalinti.
Tam tikrų viršutinio žandikaulio dantų periodontitas gali sukelti ir sinusitą – prienosinių ančių gleivinės uždegimą.
Endodontinis kanalų gydymas pailgina danties ilgaamžiškumą.

 


 

Ženklai ir simptomai, rodantys, kad reikia gydyti dantų šaknų kanalus.


I Skausmas, kuris gali būti:
* Ilgai trunkantis skausmas.
*Ūminis, aštrus, priepuolinis, skausmas. Jis gali plisti į ausį. Dažniausiai pasireiškia vakarais ar naktį.
*Nuolatinis skausmas. Kartais maudžiantis ar plėšiantis, pulsuojantis.
* skausmas, kurį gali išprovokuoti:
-karštis;
-Sukandimas ar prisilietimas
*Skausmas be priežasties.
II Danties spalvos pakitimas.
III Dantenų patinimas, pūlinių susidarymas.
IV Trauma. Traumos atveju, nors ir nėra matomų danties pažeidimų, būtina kreiptis į gydytoją odontologą, kad jis įvertintų danties gyvybingumą.
V Esant dantenų recesijai, gilioms periodontologinėms kišenėms apsinuogina dantų kakleliai, kartais ir pačios šaknys, dėl to atsiranda dantų jautrumas. Ypač šalčiui. Jei šis jautrumas trukdo gyventi, išeitis – dantų šaknų kanalų gydymas.
Būna atvejų, kai nėra jokių simptomų. Tuomet tik atlikus apžiūrą, padarius rentgeno nuotraukas, galima pasakyti, ar reikalingas endodontinis gydymas.

 

Kokia yra dantų šaknų kanalų gydymo procedūra? Kokia yra gydymo trukmė?


Pirmiausia gydytojas odontologas padaro rentgeno nuotrauką ir įvertina danties būklę.
Nuskausminus dantį, jis izoliuojamas nuo seilių koferdamu, kuris taip pat apsaugo nuo endodontinių instrumentų ir odontologinių medžiagų patekimo į burnos ertmę.
Atveriama pulpos kamera. Išpreparuojama tokio dydžio ertmė, kad būtų galima lengvai prieiti prie šaknų kanalų. Surandamos kanalų įeigos. Viršūnės ieškikliu išmatuojamas darbinis kanalo ilgis. Rankiniais arba mašininiais endodontiniais instrumentais išmatuotame ilgyje valomi, formuojami kanalai. Mechaninis kanalų valymas iki galo nepanaikina infekcijos, todėl šis valymas derinamas su kanalų irigavimu (praplovimu), naudojant chemines medžiagas (dažniausiai natrio hipo chlorito tirpalą nuo 0,5 iki 5 proc. ). Kad poveikis dar labiau sustiprėtų, cheminiai tirpalai aktyvinami ultragarsu. Išvalyti ir suformuoti kanalai hermetiškai užpildomi gutaperča (biologiškai suderinama medžiaga).
Endodontinis gydymas gali būti atliekamas vieno ar kelių vizitų metu. Jei infekcija yra stipriai progresavusi, vieno vizito neužtenka. Tokiu atveju į kanalus yra įvedami intrakanaliai medikamentai. Tam dažniausiai naudojama dezinfekuojamoji ir bakterijų dauginimąsi slopinanti kalcio hidroksido pasta, kuri yra paliekama nuo savaitės iki dviejų. Gydymo trukmė taip pat priklauso nuo kanalų skaičiaus dantyje, jų sudėtingumo.

 

Ar ši procedūra skausminga?


Dažniausiai skausminga, todėl gydymo metu yra naudojami nuskausmimieji vaistai.

 

Ar reikalinga ypatinga priežiūra dantims, atlikus dantų šaknų kanalų gydymą? Jei reikalinga, tai kokia?


Endodontinio gydymo metu ir po jo tol, kol dantų vainikas nėra iki galo atkurtas, rekomenduojama dantį saugoti, vengti juo kramtyti, kąsti, nes tai padidina lūžio riziką. Valant kanalus, kartu su nervu pašalinamos ir kraujagyslės, maitinančios dantį. Dantis, netekęs maitinimo, yra daug trapesnis ir neatsparus lūžiams.
Iki galo atkūrus eondodontiškai gydyto danties vainiką, jį reikia prižiūrėti taip pat kaip ir kitus dantis.

 

Kaip atrodys endodontiškai sugydytas dantis?


Endodontiškai gydytas dantis gali patamsėti. Taip atsitinka dėl kraujo, išsiliejančio į danties kanalėlius. Jei tai trukdo, estetiškai galima atlikti vidinį balinimą.

 

Kokios galimos komplikacijos gydant dantų šaknų kanalus? Ar gali prisireikti gydymą kartoti?


Net ir kokybiškai sugydyti dantų kanalai gali komplikuotis periodontitu – aplinkinių danties audinių uždegimu. Kanalai turi daugybę smulkių nuo pagrindinio kanalo atsišakojusių šoninių kanalėlių, kurių visiškai steriliai išvalyti yra neįmanoma, todėl kartais mikroorganizmai iš jų gali patekti už šaknies ribų, sudarydami patologinį židinį. Tokiu atveju kanalus reikia pergydyti.
Įvairių nesėkmių gali nutikti ir kanalų gydymo metu. Esant siauriems, lenktiems kanalams, didėja rizika, kad gali atsidalinti ir kanale likti dalis endodontinio instrumento. Taip pat gali susiformuoti dirbtinis kanalas, kai instrumentu prakiurdomas kanalas.Yra ir „laiptelio“ susidarymo rizika.
Visos šios nesėkmės apsunkina kanalo viršūnės, iki kurios turi būti suplombuotas kanalas, siekiant sėkmingo rezultato, pasiekimą. Toks gydymas tampa komplikuotas, ir šiais atvejais pacientas dažniausiai yra siunčiamas pas endodontologą – gydytoją, kuris specializuojasi kanalų gydymo srityje.

 

Susiję straipsniai

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai

Mūsų draugai