Berniukai turi liesti savo sėklides kas mėnesį

Sėklidžių vėžys vyrams kelia tokią pat baimę kaip moterims krūtų. Tačiau berniukus auginančios mamos vis dar mažai žino apie sėklidžių apsaugą nuo vėžio, apie vadinamąją profilaktiką. Daugeliui teko girdėti, kad negalima jų traumuoti jauname amžiuje, todėl kartais močiutės drausdavo berniukams važinėti dviračiais. Šiais laikais su sėklidžių vėžiu kovojantys medikai pateikia kitokias rekomendacijas.
 

Vėžys beldžiasi į paauglių duris


Lietuvoje per metus nustatoma 30–40 naujų sėklidžių vėžio atvejų. Gal ir nedaug, tačiau šios srities vėžys beldžiasi į penkiolikmečių ir šiek tiek vyresnių vaikinų duris. Diagnozė vėžys tokiame amžiuje visuomet labai gąsdina. Juolab kad gydymo būdas – chirurginis sėklidės šalinimas – daugeliui vyrų atrodo labai drastiškas. Dažniausiai vėžys pažeidžia tik vieną sėklidę. Abiejų sėklidžių šalinimas sudaro vos vieną procentą atvejų.

„Dažniausias simptomas, dėl kurio jauni vyrai kreipiasi į gydytojus, – tai nedidelis sukietėjimas. Rečiau tai galėtų būti sėklidės skausmas, diskomforto jausmas kapšelyje, sunkumo jausmas. Tačiau kitokių ryškių simptomų lokaliam sėklidžių vėžiui dažniausiai nebūna,“ – sakė prof. Feliksas Jankevičius, VUL Santariškių klinikų Urologijos centro direktorius.
Vėžiui išplitus į pilvo, užpilvio limfmazgius, atsiranda nugaros skausmai, vidurių pūtimas, o kartais kai vėžys išplinta į plaučius – masyvios metastazės gali sukelti kosulį ir net dusulį.


 

Įkvepiantys pasveikimo pavyzdžiai


Lietuvos onkologai žurnalistams minėjo garsiojo JAV plento dviratininko Lenso Amstrongo (Lance Armstrong) atvejį. Jis daugeliui gydytojų ir ypač pacientų yra viltį teikiantis pavyzdys. Žmogus nugalėjęs vėžį.
L. Amstrongas išgarsėjo sumušęs visų laikų rekordą – laimėjo Tour de France lenktynes septynis kartus iš eilės, nuo 1999 m. iki 2005 m. Jo karjera yra griežtai suskirstyti į dvi dalis, pirma, jis ryškus lenktynininkas, Pasaulio taurės laureatas ir įvairių turnyrų nugalėtojas. Antra dalis –1996 metų spalio 2 d. sportininkui diagnozuojama baisi liga. Svarbiausia pergalė Lenso gyvenime, ne mažesnė nei sugrįžimas į lenktynes – nugalėta liga. Jau 1998 metais jis buvo 4-as Vuelta (Ispanijoje), o 1999 metais laimėjo „Tour de France“, ir tapo nacionaliniu Amerikos herojumi.
Dirbtinio apvaisinimo būdu su pirmąja žmona susilaukė trijų vaikų. Žiniasklaidoje pasirodė žinutės, kad sportininkas su naująja drauge planuoja susilaukti kūdikio.
Gydytojas urologas Jankevičius priduria, kad vienos sėklidės pašalinimas neapriboja vyro seksualinio gyvenimo. „Neretai mes taikome sisteminę chemoterapiją, ji gali paveikti vyro vaisingumą ir tokiais atvejais mes rekomenduojame atlikti spermos užšaldymą. Ir paskui po operacijos atsiradus apvaisinimo sunkumams, pasinaudoti dirbtiniu apvaisinimu,“ – patarė gydytojas.
 

Lengvai išgydomas vėžys


Sėklidžių vėžį galima išgydyti – konstatuoja medikai ir priduria, kad šios lokalizacijos vėžys itin jautrus chemoterapijai. Santariškių klinikų medikai tikino, kad sėklidžių vėžio ketvirtos stadijos nebūna, nes vyrai yra išgydomi ankstyvosiose stadijose. Tačiau gydytojai pabrėžė – gydymas turi būti pradėtas laiku. Pagydoma daugiau kaip 90 proc. ankstyvųjų ir daugiau kaip pusė vėlyvųjų stadijų vėžių. Todėl kiekvieno vyro pareiga – žinoti sėklidžių vėžio požymius ir pasirūpinti savimi laiku.
„Kalbant apie profilaktiką, geriausias būdas yra savikontrolė. Jauni vyrai kartą per mėnesį turi pačiupinėti savo sėklides. Ir aptikę kažkokius netikėtus darinius ar sukietėjimus, kreiptis į urologą,“ – patarė gydytojas Jankevičius.
Taip pat jauniems vyrams patariama vengti sėklidžių traumavimo. Alkoholis, rūkymas – tai rizikos veiksniai, kurių reikėtų vengti, jeigu nenorite susirgti sėklidžių vėžiu. Moterims nėštumo metu nereikėtų vartoti estrogenų. Moters vartojami estrogenai gali nulemti sėklidžių nenusileidimą į kapšelį, jos lieka kirkšnies kanale. O tokia būklė tiesiogiai susijusi su padidėjusia sėklidžių vėžio rizika: ji padidėja daugiau kaip 40 procentų.
VUL Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro gydytoja onkologė-chemoterapeutė Birutė Brasiūnienė nuteikė optimistiškai: „Palyginti su kitų lokalizacijų vėžiu, kai pasveikimo mes retai tikimės, gal tik stabilizacijos, sergantieji sėklidžių vėžiu, net ir blogos prognozės, įvairiais literatūros duomenimis, nuo 50 iki 80 proc. gali būti visiškai pasveikti“.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai