Viltis blogai matantiems

Šiuo metu Lietuvoje šimtai žmonių laukia ragenos persodinimo operacijų. Jie tiki, kad vėl gėrėsis rasos lašu, prausiančiu gėlės žiedą, vėl stebės, kaip ant smilgos supasi boružė...
 

Ragenos trapumą reikia saugoti


Ragena - tai skaidraus audinio plokštelė, iš priekio dengianti akies obuolį. Ji labai panaši į laikrodžio stiklelį, tolygiai išgaubtu ir blizgančiu paviršiumi. Suaugusio žmogaus akies ragenos storis - apie 1 mm, o skersmuo - apie 11 mm. Jos laužiamoji galia - maždaug 42 dioptrijos. Tai svarbiausia akies optinės sistemos dalis!
 

Vienas iš pavojų - drumstėjimas


Dėl ligos, traumos ar infekcijos ragena gali pradėti drumstis. Todėl sumažėja regėjimo aštrumas, netgi apankama. Vienintelė galimybė tokiu atveju atgauti prarastą regėjimą - persodinti rageną.
 

Keratoplastika - kas tai?


Donorinės ragenos persodinimas vadinamas keratoplastika. Yra keletas keratoplastikos rūšių. Kiaurinė keratoplastika - tai operacija, kurios metu pakeičiami visi ragenos sluoksniai. Chirurgas iškerpa taisyklingą, apie 7,5-8 mm skersmens pažeistos ragenos skrituliuką ir jo vietoje įsiuva tokio pat dydžio donorinę rageną. Siūlai paprastai paliekami tol, kol sugyja žaizda (iki pusės metų, kartais ir kiek ilgiau).
Pasluoksninės keratoplastikos metu pašalinama ne visa ragena, tik priekinė jos dalis ir persodinama donorinė dalis.
 

Ankstesnės operacijos


Iki šiol chirurgai oftalmologai galėdavo persodinti tik “šviežias” ragenas, kurias paruošdavo patys. Tai labai sunkus darbas. Operacijos dažniausiai būdavo atliekamos vėlai vakare, nes ilgai užtrukdavo laboratoriniai donoro kraujo tyrimai ir ligonio paruošimas operacijai (“šviežios”, t.y. nekonservuotos ragenos laikyti iki ryto negalima), be to, labai trūko donorinės medžiagos. Tačiau dabar situacija keičiasi.
 

Džiugi žinia - kuriamas Akių bankas


Kauno medicinos universiteto Akių klinikoje kuriamas Akių bankas (pirmasis Baltijos šalyse!). Jo pagrindinis tikslas yra aprūpinti Lietuvos chirurgus oftalmologus kokybiška donorine medžiaga.
Banko darbuotojai atsakingi už daugelį dalykų: donoro suradimą, jo tinkamumo nustatymą, donoro artimųjų sutikimo gavimą, dokumentų sutvarkymą, ragenos užkonservavimą ir t.t. Šiandien banko specialistai jau pasirengę teikti kvalifikuotą pagalbą.


Sukūrus Akių banką maža akies dalelė - ragena, po mirties dovanota kitam žmogui, daugeliui nelaimingųjų grąžins regėjimą.
 

Gyvenimas gali sužydėti iš naujo...


Rugpjūčio mėnesį įsigaliojo Žmogaus audinių ir organų donorų bei recipientų registras. Jis leidžia žmogui pačiam apsispręsti, ar paaukoti po mirties savo organus kitam asmeniui, ar ne.
Kas gali būti akių donoru? Beveik kiekvienas žmogus, net vyresnio amžiaus (iki 65-70 metų). Nesvarbu, ar nešiojęs akinius, ar blogiau matęs, ar net aklas dėl kitų (ne ragenos) ligų. Apie savo valią reikėtų informuoti šeimos narius ir artimuosius.
Kiekvienas iš mūsų šiandien ar rytoj gali atsidurti tarp tų, kurie laukia ragenos persodinimo. Ragena, po mirties dovanota kitam, gali padaryti stebuklą - grąžinti regėjimą.
Sakoma, kad gyvenimas augina žmogiškumą. Kad jam padėtume tai daryti, ko gero, pakanka tik mokėti... užauginti savyje nuostabią jėgą - pasiryžimą. Pasiryžimą padėti kitam.
 

Ragena persodinama, kai:


• Progresuojant akių ligai - keratokonusui, ragena įgyja netaisyklingą kūgio formą, išplonėja ir dėl to sutrinka regėjimas. Šia liga serga apie 0,6 proc. žmonių. Ji dažniausiai prasideda paauglystėje (net 85 proc. atvejų pažeidžiamos abi akys).
• Po komplikuotų kataraktos ar kitų akies operacijų kartais atsiranda buliozinė keratopatija. Ši liga ne tik sutrikdo regėjimą, bet ir sukelia akies skausmą.
• Susidaro ragenos randai po traumų, uždegimų.
• Atsiranda drumstis dėl ragenos nykimo (degeneracijos), jos veiklos sutrikimo (distrofijos).
• Dėl išplonėjimo, opos ar traumos ragena prakiursta. Siekiant išsaugoti akies obuolį, būtina kuo skubiau persodinti rageną.
• Sergama nepasiduodančiais gydymui ragenos uždegimais (ypač grybeliniais).
• Anksčiau persodinta ragena atmetama.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai