Pilvo operacijos. Kokia turi būti pooperacinė priežiūra?

Nemažai pilvo organų ligų gali baigtis pilvaplėvės uždegimu. Mediciniškai jis vadinamas peritonitu. Tuomet paspaudus pilvą, žmogui labai skauda, o, staigiai atleidus, juntamas dar stipresnis skausmas. Peritonitas dažniausiai gydomas chirurginiais metodais (atveriant ir drenuojant pilvo ertmę).. Po pilvo ertmės atvėrimo žmogus dar kurį laiką jaučia skausmą. Tinkama pooperacinė priežiūra, pasak specialistų, ne tik užtikrina geresnį pjūvio gijimą bei randėjimą, bet ir apsaugo nuo galimų komplikacijų.
 

Pilvaplėvės uždegimas baigiasi operacija


Pilvo ertmė gali būti atveriama skubiai, tai vadinama operacijomis skubos tvarka. Būna ir planinės operacijos. Dažniausiai pilvo operacijos atliekamos dėl ūmių skausmų, įtariant sunkias ligas, kai negalima delsti.
Pilvas skubos tvarka visuomet operuojamas, jeigu yra pilvaplėvės uždegimo požymių. Peritonitas dažniausiai pasireiškia kaip ūminių uždegiminių pilvo organų ligų komplikacija:
• apendicito,
• tulžies pūslės, kasos uždegimo,
• pilvo ertmės pūlinių,
• pilvo organų prakiurimo dėl opų, akmenų, vėžio, svetimkūnių,
• ginekologinių ligų (negimdinis nėštumas, kiaušidės cistos apsisukimas, cistos plyšimas), gimdos priedų uždegimų,
• žarnyno nepraeinamumo,
• žarnų kraujotakos sutrikimo.
„Liaudiškai kalbant, dabar ne visuomet „pjauname“ pilvą. Egzistuoja alternatyva – laparoskopija. Šiuo metu atliekama ne viena tokia operacija. Per nedidelius pjūvelius įkišamas laparoskopas, kitaip sakant, vaizdo kamera. Ir ekrane galime apžiūrėti, kas vyksta pilve“, – pasakoja Eduardas Pabarčius, MPVC Šeimos klinikos abdominalinės chirurgijos gydytojas.
Tačiau gydytojas pabrėžia, kad tiek laparoskopija, tiek pilvo ertmės atvėrimas yra invazija į pilvo ertmę. Ir žmogaus savijauta po operacijos būna panaši.


 

Planinės pilvo operacijos


„Žmogus – ne batonas, kad, esant bet kokiam negalavimui, iš karto pjautume pilvą. Taip negalima, – sako E. Pabarčius. – Prieš atveriant pilvą svarbu kuo tiksliau išsiaiškinti, kokia bėda. Gydytojas turi atlikti nemažai tyrimų. Visuomet atliekami kraujo tyrimai, daroma echoskopija. Prieš atveriant pilvą medikas jau turi turėti kokią nors išankstinę diagnozę, bent jau įtarimą ir net galimą sprendimą.“
Gydytojas pasakojo, kad, jeigu matoma, jog pilvo ertmėje yra oro, tai leidžia specialistui įtarti žarnyno ar kitų tuščiavidurių pilvo organų pažeidimą. „Jeigu tai ne durtinė žaizda, tai galima įtarti, kad yra žarnų ar skrandžio pažeidimas“, – sakė gydytojas.
Kiekvienu konkrečiu atveju medikas sprendžia, kaip greitai bus atlikta operacija. Įvairūs tyrimai leidžia paankstinti arba atidėti pilvo operaciją.
 

Pooperacinis periodas sunkus


„Operacija visuomet yra sudėtinga – ir medikui, ir pacientui. O pooperacinis periodas yra pavojingas, nes gali būti įvairių komplikacijų. Ligonis turi tą žinoti ir tam ruoštis“, – sakė abdominalinės chirurgijos gydytojas.
Po operacijos gali prasidėti pūlingos komplikacijos, vyresnio amžiaus žmonėms iškyla galūnių venų trombozės rizika. Gali pūliuoti pjūvis ar pilvo ertmėje prasidėti uždegimas. Po pilvo ertmės operacijų visada iškyla tarpžarninių sąaugų formavimosi rizika. Ji priklauso nuo proceso išplitimo, operacijos tėkmės ir individualių organizmo savybių. Vėliau dėl šių sąaugų gali vystytis žarnų nepraeinamumas. „Mano praktikoje buvo atvejų, kai po paprasto apendicito prasidėjo žarnų nepraeinamumas. Jos suauga kaip į kamuolį. Chirurgo tikslas pašalinti tas sąaugas. Teko vieną ligonį ir septynis kartus operuoti“, – prisiminė gydytojas.
Žmogus gali net kelias savaites jausti pjūvio vietoje skausmą, kol sugyja audiniai.
Gijimo trukmė po operacijos priklauso nuo žmogaus organizmo. Atsižvelgiant į pjūvį, siūlės laikomos 7–10 dienų.
Pirmosiomis dienomis po operacijos gydytojas Pabarčius rekomendavo lėčiau judėti ir nedaryti staigių judesių. Pasak jo, toks atsargumas lemia ir pjūvio randėjimą. Kuo didesni krūviai tenka pjūvio vietai, tuo blogiau gyja ir tuo labiau būna matomas randas. „Jeigu yra atlikta operacija ir prapjautas pilvo raumuo, tai pilvo suveržimas specialiais diržais padeda sumažinti skausmą, nes raumuo imobilizuojamas, jis apsaugomas nuo staigių judesių, kurie gali būti skausmingi“, – sakė gydytojas Eduardas Pabarčius.
 

Jolita Skinderskienė, Vilniaus „Vokiečių vaistinės“ vedėja:


„Į ligoninę nepamirškite pasiimti pooperacinio diržo“
„Turime suvokti, kad operacijai reikia pasiruošti iš anksto. Jeigu operacija netikėta ir žmogus jau atsidūrė ligoninėje, jo artimieji turėtų nepamiršti, kad laukia sudėtingas pooperacinis laikotarpis.
Ne kartą į vaistinę buvo užsukusios moterys po Cezario pjūvio, žmonės, kurių artimieji guli ligoninėje po pilvo operacijų. Visiems siūlau įsigyti pooperacinius diržus. Man patinka „Lauma medical“ produkcija.
Tamprus pooperacinis pilvo diržas sumažina krūvį siūlėms, sustiprina pilvo priekinę sienelę. Kam buvo atlikta pilvo operacija, žino, kad pirmosiomis dienomis net juoktis skausminga, o ką jau kalbėti apie atsikėlimą iš lovos ar kitus judesius...
Šį diržą rekomenduoju ir moterims po gimdymo, ypač po Cezario pjūvio. Jis sustiprina priekinę pilvo sienelę. Du pakietinimai diržo nugarinėje dalyje apriboja bereikalingus judesius diržo plote. Šiuos diržus išbandę klientai sakė, kad, dėvint diržą, sumažėjo skausmas, ir jie jautėsi patogiai.
Beje, „Lauma medical“ produkcija turi gerus patobulinimus, pavyzdžiui, „velcro“ lipukas užtikrina reikiamą diržo įtempimą. Patogu ir tai, kad yra net keli dydžiai.
Diržą galima skalbti, tačiau nereikia skalbiant jo trinti ir gręžti bei lyginti.“

 

Kaip apsijuosti pooperaciniu diržu?


Tampriu pooperaciniu pilvo diržu reikia apsijuosti gulint – prieš keliantis iš lovos.
Diržas užtikrina subalansuotą spaudimą, dėl įaustų skirtingo tamprumo skaidulų diržas prisitaiko prie kūno formų.
Diržas padalijamas į dvi skirtingo tamprumo išilgines juostas. Mažesnio tamprumo juosta pažymėta baltu kaspinėliu, prisiūtu prie horizontalaus lipuko diržo išorėje. Šią diržo dalį patartina juostis toje juosmens vietoje, kur apimtis mažiausia.
Diržo dalį, kurios tamprumas didesnis, reiktų juostis ant klubų arba šonkaulių srityje. „Lauma medical“ tamprus pooperacinis diržas padeda taisyklingai stovėti.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai