Psichikos negalia senatvėje? Nenumokite į ją ranka

Ilgėjant žmonių gyvenimo trukmei, vis daugėja sergančiųjų įvairiais senatviniais psichikos sutrikimais, tačiau didelė mūsų visuomenės dalis vis dar neteisingai mano, kad jų nereikia gydyti, ir sieja tai tik su amžiaus pokyčiais. Atmintina ir svarbi taisyklė gydant bet kurią ligą – gydyti užleistą, labai progresavusią ligą visada daug sunkiau.
 

Psichikos sutrikimai, būdingi vyresnio amžiaus žmonėms


Apibendrintai galima juos vadinti funkciniais ir organiniais:
• funkciniams psichikos sutrikimams priskiriami įvairūs emociniai sutrikimai, kuriuos lemia patiriami stresai. Žmogus tampa baimingas, įtaresnis, pasireiškia nuotaikų kaitos. Šie simptomai ne visada tokie stiprūs, kad būtų galima nustatyti psichikos ligą. Tačiau jie blogina gyvenimo kokybę, sunkina bendravimą su aplinkiniais, ypač artimaisiais, sukelia socialinį bei psichologinį diskomfortą. Dažniausiai tokie žmonės lieka be medicinos pagalbos, nes minėti simptomai susiejami su amžiumi („normalu“, „reikia susitaikyti – senatvė...“);
• organines ligas sukelia pačių galvos smegenų patologiniai pokyčiai. Jų priežastys gali būti persirgtos ligos (galvos smegenų kraujotakos sutrikimai, traumos, meningitai, encefalitai ir kt.), pažeidžiančios smegenis. Dažniausia šiai grupei priskiriama liga – demencija (lot. dementia: de – be, mens, mentis – protas) – dėl įvairių ligų prasidėjęs intelekto nykimas, kai kartu pažeidžiamos ir kitos psichikos funkcijos.
 

Senyvo amžiaus žmonių emocijų ir elgesio sutrikimų simptomai


Senyvo amžiaus žmonių emocijų ir elgesio sutrikimai gali pasireikšti įvairiai – nuo nerimo, nemigos, dirglumo, įtarumo iki nevaldomo sujaudinimo. Mokslininkai nurodo, kad būtent agresyvus elgesys dažniausiai tampa pagrindine slaugą ir bendravimą trikdančia problema (labiau negu ligonių pažintinės veiklos sutrikimai).
Kai liga dar pradinių stadijų, sergantysis dar suvokia savo ligą, jį vargina nerimas, liūdna nuotaika, baimė, jam sunku užmigti. Ligai vystantis, gilėja atminties sutrikimai, sergantysis pradeda nebesuvokti sergąs. Jis nepaaiškinamai keistai elgiasi, bruzda, nemiega naktimis, tampa įtarus, priešiškas ir net agresyvus. Toks elgesys vargina jo artimuosius, kelia neigiamus jausmus, nuteikia priešiškai. Artimuosius ypač žeidžia, kai sergantysis didžiausią priešiškumą demonstruoja labiausiai juo besirūpinantiems asmenims. Tačiau ir tai yra ligos išraiška – senyvas žmogus gyvenimą sugeba susieti tik su nuolat matomais asmenimis.
Svarbu suprasti, kad šie simptomai veiksmingai pagydomi. Todėl vienintelis būdas padėti senyvam žmogui ir palengvinti gyvenimą šeimoje – kreiptis į gydytoją. Negydant sutrikimas ilgainiui gali pasiekti tokį lygį, kai visiškai sutrinka vietos, laiko orientacija, pasireiškia haliucinacijos, elgesys tampa nebesuvaldomai agresyvus ir net pavojingas.


 

Tiapridalis (tiapridas) – pasirinktinas vaistas dėl efektyvumo ir saugumo


Senyvo amžiaus žmonių agresyvaus elgesio būsenos gydomos vaistais nuo psichozės. Vyresniems asmenims jas gydyti gana sudėtinga, nes dėl organinio smegenų pažeidimo ligoniai sunkiai pakelia antipsichozinius vaistus. Taigi, renkantis vaistą vyresnio amžiaus žmonėms gydyti, pabrėžiamas ne tik vaisto efektyvumas, bet ir jo saugumas. Vienas iš tokių yra vaistas nuo psichozės – tiapridalis.
Moksliniai tyrimai yra įrodę šio vaisto veiksmingumą ir saugumą gydant vidutinio ir vyresniojo amžiaus žmonių psichikos sutrikimus, pasireiškiančius agresyvumu, sujaudinimu, nerimu, įtampa, padidėjusiu dirglumu, nemiga, liguistomis baimėmis, sumišimu. Skiriant vaistų senyvo amžiaus ligoniams, labai svarbu, kad jie neblogintų pažintinės veiklos. O tiapridalis, veiksmingai slopindamas sujaudinimą, neslopina sergančiojo budrumo, sugebėjimų pažinti aplinką.
Tiapridalis yra išskirtinis savo saugumu ir nesunkiomis šalutinėmis reakcijomis. Tai svarbios medikamento savybės gydant vyresnius žmones, dažnai tuo pat metu sergančius daugeliu kitų ligų.
 

Ką dar gydo tiapridalis?


Tiapridalis taip pat mažina nerimą. Svarbu, kad, turėdamas nerimą mažinantį poveikį, jis neblogina pažintinių funkcijų, nesukelia pripratimo, todėl, esant reikalui, jo galima saugiai vartoti ir ilgesnį laiką.
Tiapridalis gali padėti esant judesių sutrikimams. Vaistas veiksmingas esant lėtiniams skausmams – migreniniams ar net reumatiniams, o žinoma, kad vyresniame amžiuje sąnarių skausmai gali papildomai provokuoti nerimastingumą ir sujaudinimą.
 

Verta įsiminti


• Vėlyvojo amžiaus psichikos sutrikimai nėra normalus senėjimo procesas – tai sutrikimai, kuriuos reikia gydyti.
• Gydymo rezultatai yra geresni, jeigu pradedama gydyti esant ankstyvai ligos stadijai.
• Gydymas pagerina sergančiojo gyvenimo kokybę, taip pat palengvina jo slaugą.
• Tiapridalis – veiksmingas, saugus ir gerai toleruojamas vaistas senyvo amžiaus žmonių psichikos sutrikimams gydyti. Jis gerai toleruojamas net labai sename amžiuje.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai