Kad pavasaris nepaskęstų ašarose

Mūsų dienos kaip šventė, kaip žydėjimas vyšnios. Ir jos tikrai tokios, jei, pražydus augalams, mūsų nevargina nevaldomas čiaudulys ir nuolat varvanti nosis. Gegužė – alerginę slogą sukeliančių augalų žydėjimo pikas. Tai patvirtina 2000-2001 m. dr. Reginos Ėmužytės ir Ingridos Ališauskienės sudarytas alergizuojančių augalų žydėjimo Lietuvoje kalendorius. Sezoninės alerginės slogos požymiai pasireiškia kasmet, kai pradeda žydėti augalai, kurių žiedadulkėms ligonis yra jautrus, o
 

Iš tiesų alerginiu rinitu, galinčiu reikšmingai pabloginti gyvenimo kokybę, tyrimų duomenimis, serga nuo 10 iki 30 proc. suaugusiųjų ir 40 proc. vaikų. Tačiau ir šie duomenys gali būti netikslūs, kadangi daugelis sergančiųjų ne visada kreipiasi į gydytojus. Alerginio rinito paplitimas per paskutinį dešimtmetį išsivysčiusiose šalyse padidėjo 100 proc.

 

Alerginio rinito simptomai vargina ir trukdo gyventi


Žiedadulkės, patekusios į burnos ar nosies ertmę, alergiškiems žmonėms sukelia varginančius nosies ir akių simptomus: įkyriai „varva“ arba užburksta nosis, užeina čiaudulio priepuoliai, niežti akis, jos ašaroja ir parausta. Būtent pavasarį akių simptomai būna labai ryškūs ir neleidžia džiaugtis pavasariu! Alerginė sloga trukdo gyventi normalų gyvenimą: erzinantys simptomai neleidžia susikaupti darbui ar mokslui, neleidžia atsipalaiduoti, ima kankinti nemiga. „Šią ligą reikia gydyti ne tik dėl to, kad ji labai pablogina savijautą ir gyvenimo kokybę, bet negydoma ilgainiui gali komplikuotis į bronchų astmą, sinusitą, polipozę ir kitas ligas”, – sako alergologė dr. Regina Ėmužytė.
 

Simptomus reikia gydyti


Gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Alergologė R. Ėmužytė sako, kad pagal simptomus ir įtaką gyvenimo kokybei alerginė sloga skirstoma į lengvos eigos ar vidutinio sunkumo-sunkios eigos. Jei rinitas lengvos eigos – tai nėra labai varginančių simptomų ir nesutrinka gyvenimo kokybė, jei vidutinio sunkumo-sunkios eigos, atsiranda varginantys simptomai, sutrinka miegas, aktyvi veikla dieną. Daugiau nei pusė pacientų patiria vidutinio sunkumo ir sunkius simptomus. Pagal alerginės slogos gydymo rekomendacijas, vidutinio sunkumo–sunkios eigos alerginę slogą veiksmingiausiai gydo į nosį purškiami gliukokortikoidai.
„Kaip minėjau, dauguma sergančiųjų alergine sloga patiria nosies ir akių simptomus kartu. Dažnai jie priversti vartoti kelių vaistų, pvz., purškalą į nosį nosies simptomams slopinti ir papildomai gerti tabletes arba lašintis akių lašiukus – akių simptomams slopinti. Tai nepatogu ir gali daugiau kainuoti. Gera žinia ligos kamuojamies pacientams ta, kad jau Lietuvoje yra vaistas, veikiantis visus – tiek nosies, tiek akių – alerginės slogos simptomus“, – sako alergologė.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai