Alergija įkvepiamiesiems alergenams gali išsivystyti į alerginę astmą

Keletas pagrindinių simptomų - vandeninga sloga, užburkusi nosis, pasunkėjęs kvėpavimas, paraudusios ir niežtinčios akys, čiaudulys ir kiti panašūs sveikatos sutrikimai gali pranešti apie tai, kad organizmas alergiškas įkvepiamiesiems alergenams. Tokios alergijos gali prasidėti ir vaikystėje, ir bet kuriame gyvenimo tarpsnyje. Gana sudėtinga tai, kad įkvepiamųjų alergenų spektras yra labai platus ir ne visuomet įmanoma atsekti, kam alergiškas pacientas. Vis dėlto alergija įkvepiamiesiems alergenams gali kamuoti tik šiltuoju sezonu, maždaug balandžio – spalio mėnesiais, kai žydi ir žiedadulkes į orą paskleidžia tam tikri augalai, pavyzdžiui, beržai. Tačiau ji gali varginti ištisus metus - tuomet tikėtina, kad paciento imuninę sistemą papildomai „įjautrina“ namų dulkių erkutės, gyvūnų, tokių kaip katės, šunys, net karvės ir arkliai, epidermis bei pleiskanos, kai kurie vabzdžiai, pelėsiai, plunksnos ir kiti alergenai, kurie aplinkoje būna nuolatos, o ne tik šiltuoju metų laiku.  Tad tam, kad įtariamų alergenų spektras bent kiek susiaurėtų, pacientas turėtų atkreipti dėmesį į tai, kuriuo metų ar paros laiku jį kamuoja patys stipriausi simptomai.

 

Įprasčiausias scenarijus – pirmieji simptomai pasireiškia iki dešimtojo gimtadienio

Alerginė sloga kartu su akių simptomais (arba be jų) įprastai pirmą kartą pasireiškia dar vaikystėje, iki 10-ojo gimtadienio ir gali tęstis visą gyvenimą. Manoma, kad tokios alergijos savo piką pasiekia jaunystėje. Jei jos tinkamai negydomos, alerginė sloga ar rinokonjunktyvitas gali išsivystyti net į alerginės kilmės astmą. Ši liga pavojinga ne tik dėl to, kad jos progresavimas gresia rimtesnėmis sveikatos būklėmis. Ji iš tikrųjų labai menkina gyvenimo kokybę – trukdo pacientui mokytis, žaisti, užsiimti savo mėgstamomis veiklomis. Juk apsunkinta kvėpavimo funkcija, vandeningos išskyros iš nosies, akių paraudimas ir niežulys bei priepuolinis čiaudulys geros savijautos tikrai neprideda. Tyrimais įrodyta, kad alerginėmis ligomis sergantys vaikai egzaminus išlaiko blogiau nei tokiomis ligomis nesergantys jų bendraamžiai.

 

Gali atsirasti bet kuriame gyvenimo tarpsnyje

Vis dėlto alergija įkvepiamiesiems alergenams gali atsirasti bet kuriame gyvenimo periode. Manoma, kad suaugusiųjų alergija išsivysto dėl besikeičiančių aplinkos sąlygų, pavyzdžiui, didėjančios taršos ar besikeičiančio gyvenimo būdo, kai itin svarbų vaidmenį kasdienybėje vaidina stresas, nerimas, nuovargis, miego trūkumas ir kt. Svarbu ir tai, kokiomis sąlygomis pacientas dirba – jei jo aplinkoje nuolat pilna profesinių dulkių, tuomet labai tikėtina, kad vieną dieną jis pajus alerginio rinokonjunktyvito simptomus. Pastebėta, kad suaugusioms moterims alergija pirmą kartą gyvenime gali atsirasti nėštumo metu, nes būtent tada stipriai pasikeičia visas organizmo hormoninis balansas ir t.t. – juk besilaukiančios ir maitinančios moters kūne vyksta tiek daug pokyčių.

 

Dažnai painiojama su peršalimu

Gana dažnai alergijos simptomai painiojami su peršalimu (nazofaringitu), nes dalis jų simptomų labai panašūs. Vis dėlto alerginę slogą ar alerginį rinokonjunktyvitą nuo peršalimo atskirti būtina ir laiku pradėti taikyti konkrečiam pacientui tinkamą gydymą – ilgai ignoruojant alergines ligas ir nesiimant jokių priemonių, gresia sunkesni sveikatos sutrikimai, tokie kaip alerginės kilmės astma. Tad jaučiant alerginės slogos simptomus (jie gali tęstis nuo kelių valandų iki kelių dienų ar net mėnesių bei metų) tikrai labai tikslinga kreiptis į gydytoją alergologą ir paieškoti priežasčių, kodėl organizmas taip neįprastai reaguoja į tam tikrus įkvepiamuosius alergenus. Būtina pabrėžti, kad pats pacientas pasistengtų pastebėti kuo daugiau sąsajų. Gal nemalonūs simptomai pasireiškia iš karto po to, kai jis atsiduria patalpoje, kurioje yra kailinis gyvūnas? Gal ryškūs alergijos simptomai jam prasideda jau antrą ankstyvą pavasarį ir tęsiasi tol, kol žydi Lietuvoje itin paplitę medžiai – beržai? Gal neaiškios kilmės nosies ir akių simptomai jį kamuoja jau antrus metus ir neaišku, kodėl taip ilgai neapleidžia į peršalimą panaši būklė?

 

Keletas naudingų patarimų

Alergijos įkvepiamiesiems alergenams simptomus palengvinti turėtų keletas plačiai naudojamų priemonių. Viena populiariausių – antihistamininiai vaistai. Tokie vaistai vartojami šienligės (kuriai būdingi simptomai yra čiaudulys, niežulys, sloga, užgulta nosis, paraudusios ir ašarojančios akys) ir kitų alerginio rinito formų simptomų slopinimui. Geriausia rinktis tokius antihistaminius vaistus, kurie nesukelia mieguistumo, nes dieninis apsnūdimas gali būti pavojingas gyvybei, ypač vairuojant ir dirbant su mechanizmais, o ką jau kalbėti apie reikšmingą darbingumo sumažėjimą. Žinoma, dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Kitas naudingas įprotis – nosies plovimas izotoniniu jūros vandeniu (pavyzdžiui, Quixx daily), ypač tuomet, kai grįžtama iš lauko. Grįžus iš lauko taip pat naudinga pasikeisti drabužius, nusiplauti rankas ir veidą ar net nusiprausti duše. Žiedadulkių sezonu rečiau turėtų būti atidaryti langai arba vertėtų naudoti specialius apsauginius tinklelius. Akis galima drėkinti natūralių ašarų preparatais.

Labai svarbu dažnai ir skrupulingai valyti namus drėgnuoju būdu ir stebėti, kad nevešėtų pelėsis ar nesidaugintų alergijas galintys sukelti gyviai, pavyzdžiui, tarakonai. Kai kuriems pacientams itin naudinga imunoterapija, kuri padeda geriau paruošti organizmą tam tikrų įkvepiamųjų alergenų ekspozicijai.

 

Parengė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai