Alerginio konjunktyvito gydymas

Pavasaris kupinas žalumos ir žiedų vaizdas džiugina toli gražu ne kiekvieną. Kodėl? Atšilus orams, pražydus augalams, vėjas po orą nešioja žiedadulkes, kurios, patekusios į kvėpavimo takus ar akių junginės, gali sukelti alergiją.

 

Kas tai yra alergija?


Alergija - tai organizmo gebėjimas ypač jautriai (stipriai ir iškreiptai) reaguoti į pakartotinai patekusį alergeną, kuris kitiems žmonėms nesukelia jokios reakcijos. Pirmą kartą patekus alergenui į organizmą, jame susidaro specifinės medžiagos - antikūnai, kurie, vėl patekus šiam alergenui, sukelia alerginę reakciją.
 

Kodėl, pradėjus žydėti augalams, prasideda akių perštėjimas ir ašarojimas?


Akių perštėjimas ir ašarojimas - alerginio konjunktyvito (akių junginės uždegimo) požymiai. Ore sklandančios kai kurių augalų žiedadulkės sukelia alerginę reakciją. Lietuvoje alergiją dažniausiai sukelia motiejukų, miglės, eraičino, beržo, alksnio, lazdyno, pelyno žiedadulkės. Ligos požymių atsiranda patekus šių medžiagų į kvėpavimo takus ar ant akių junginės.
 

Kokie yra alerginio konjunktyvito požymiai?


Liga pasikartoja kasmet, kai žydi alergiją sukeliantis augalas. Dažniausiai sergama balandžio-rugpjūčio mėnesiais. Tokiam ligoniui pradeda perštėti akys, jos ašaroja, parausta, paburksta vokai. Paprastai pažeidžiamos abi akys. Be to, gali būti sloga, nosies niežėjimas ar kutenimas. Šie požymiai kartojasi kasdien, kol peržydi alergiją sukėlęs augalas. Pasibaigus to augalo žydėjimui, toks ligonis tampa sveikas iki kitų metų žydėjimo sezono.
 

Kaip alerginis konjunktyvitas gydomas?


Alerginių konjunktyvitų gydymas reikalauja kantrybės ir kruopštumo. Jis susideda iš dviejų pagrindinių dalių:
1. Alergeno, sukėlusio ligą, išsiaiškinimas ir jo vengimas.
2. Gydymas vaistais.
Alergeno išsiaiškinimas ir išvengimas. Labai svarbu nustatyti galimą alergeną ir vengti pakartotinio kontakto su juo. Savijautai pagerinti reikėtų naudoti šaltus kompresus, nešioti tamsius akinius, lašinti dirbtines ašaras (akių alergijos metu ligoniai jaučia akių sausumą, nes sutrinka ašarų gamyba).
Gydymas vaistais. Alerginį konjunktyvitą reikėtų pradėti gydyti vaistais, kurie stabilizuoja (blokuoja) alergijos procese dalyvaujančias ląsteles ir neleidžia iš jų išsiskirti alergiją sukeliančioms medžiagoms. Tokie vaistai vadinami putliųjų ląstelių stabilizatoriais. Jų sudėtyje esanti veiklioji medžiaga - natrio kromoglikatas.
Jei sergant alerginiu konjunktyvitu reikia lašinti vaistų nuo alergijos ir dirbtines ašaras, ar yra vienas vaistas, pasižymintis šiomis savybėmis?
Lietuvoje putliųjų ląstelių stabilizatorių lašais yra keletas - tai 2 proc. ir 4 proc. natrio kromoglikato tirpalas (“Endokrininiai preparatai”), 0,1 proc. alomido tirpalas (Alcon), 2 proc. ir 4 proc. lekrolino tirpalas (Santen).
Šiemet Lietuvoje pristatomas atnaujintos sudėties lekrolino tirpalas, kuriame, be veikliosios medžiagos natrio kromoglikato, yra ir polivinilalkoholio (PVA) bei glicerolio. Polivinilalkoholis - tai medžiaga, įeinanti į dirbtinių ašarų sudėtį. Ji sumažina sausų akių simptomų pasireiškimą, nes didina ašarų plėvelės stabilumą ir prailgina kitų medžiagų ryšio su ragena laiką, o glicerolis sutepa akies paviršių ir sulaiko jame vandenį. Tai vienintelis Lietuvoje esantis kromoglikatas, kurio sudėtyje yra polivinilalkoholio. Todėl šį naujos sudėties lekroliną galima vartoti ne tik sergant alerginiu konjunktyvitu, bet ir esant sausų akių sindromui, kai įprastų dirbtinių ašarų nepakanka.
 

Kada pradėti ir kaip vartoti lekroliną?


Šio vaisto reikėtų pradėti vartoti prieš kontaktą su alergenu, t.y. sezoninių alerginių konjunktyvitų profilaktikai, arba prasidėjus ligai. Lašinti reikia 2 % Sol. Lecrolyn 4 k./d. (4 % - 2 k./d.). Vaistas labai gerai toleruojamas. Gali pasireikšti tik nestiprių vietinių nepageidaujamų poveikių. Tai optimalus (veiksmingas ir saugus) vaistas akių alergijos ir sausų akių sindromą gydant ilgą laiką, nes nėra vartojimo trukmės apribojimų. Lekrolinas jau yra ir vienkartinių pipečių pavidalu (4 % Sol. Lecrolyn pipetės po 0,25 ml) be konservantų. Be konservantų lekrolino formos galima lašinti ir ant kontaktinių lęšių.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai