Kalendorius. Birželis

Birželis... ... giedrusis žmoniškumas yra tikriausias sveikatos ir apskritai žmogiško gyvenimo pagrindas. Vydūnas
 
Birželio vaistiniai augalai
Dirvinis asiūklis

Kaip rinkti? Dirvinio asiūklio žolė renkama visą vasarą – pjaunami vasariniai ūgliai. Svarbu dirvinį asiūklį skirti nuo kitų asiūklių rūšių ir nepririnkti priemaišų. Surinkta žaliava džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje 40-45 laipsnių temperatūroje. Išdžiūvusi žolė silpno kvapo, rūgštaus skonio. Svarbu žinoti, kad šviežių, nedžiovintų dirvinių asiūklių naudoti negalima – jie pavojingi sveikatai.
Kuo naudinga? Dirvinis asiūklis pasižymi kraujavimą stabdančiu, uždegimą slopinančiu, sutraukiančiu, šlapimo išsiskyrimą skatinančiu poveikiu. Jo preparatai naudojami sergant šlapimtakių uždegimu, inkstų akmenlige (tirpdo susidariusius akmenis), plaučių tuberkulioze, pleuritu, esant edemoms. Jais gydomos odos ligos, sunkiai gyjančios žaizdos.
Dėmesio: nevartoti esant edemoms, pasireiškiančioms dėl širdies ar inkstų nepakankamumo. Nevartoti ilgą laiką ir dideliais kiekiais.
Paprastasis čiobrelis
Kaip rinkti? Čiobrelio žolė renkama masinio žydėjimo metu. Žirklėmis kerpama nesumedėjusi antžeminė augalo dalis. Džiovinama paskleidus plonu sluoksniu 30-35 laipsnių temperatūroje. Tinkamai išdžiovinta žolė kvapni, aštraus skonio.
Kuo naudinga? Čiobrelio preparatai pasižymi atsikosėjimą lengvinančiu, antiseptiniu, spazmolitiniu, virškinimą gerinančiu, šlapimo išsiskyrimą skatinančiu, skausmą malšinančiu ir kiek raminančiu poveikiu. Jie vartojami sergant bronchitu, laringitu, tracheitu. Čiobrelio žolės nuoviras vartojamas virškinamojo trakto sutrikimams šalinti. Aromatinėmis voniomis ir kompresais mažinami radikulito, sąnarių skausmai.
Paprastasis kmynas
Kaip rinkti? Kmynų vaisius rekomenduojama rinkti, kai šie nevisiškai sunokę (kai būna parudavę kiek daugiau nei pusė vaisių). Nupjauti kmynai rišami į šluoteles ir pakabinami arba sudedami gerai vėdinamoje patalpoje. Čia baigia nokti. Tada vaisiai nukuliami ir baigiami džiovinti 35-40 laipsnių temperatūroje. Tinkamai išdžiovinti vaisiai būna aromatingi, karčiai deginančio skonio.
Kuo naudinga? Kmynų preparatai gerina apetitą, aktyvina virškinimo liaukų veiklą, žarnyno peristaltiką, taip pagerina virškinimą. Lygiuosius raumenis veikia atpalaiduojamai ir skatina tulžies išsiskyrimą. Kmynų užpilą rekomenduojama vartoti nuo vidurių pūtimo, kadangi jis mažina dujų kiekį žarnyne. Jis padeda gydant antacidinį gastritą, dispepsiją, tulžies ir kasos uždegimus, lėtinį bronchitą.
Dirvinio asiūklio užpilas
1 valg. šaukštą smulkintos asiūklio žolės užpilkite stikline verdančio vandens, palaikykite 10 min., kad prisitrauktų, nukoškite. Gerkite po stiklinę 3 kartus per dieną tarp valgymų.
Kmynų nuoviras
2 valg. šaukštus kmyno vaisių užpilkite stikline verdančio vandens, indą uždenkite ir 30 min. įstatykite į vandens vonelę (kitą indą su verdančiu vandeniu). Palikite 10 min. atvėsti, nukoškite. Jei reikia, nuovirą praskieskite virintu vandeniu. Gerkite po pusę stiklinės 2-3 kartus per dieną.
Parengta pagal V. Kaunienė, E. Kaunas. Vaistingieji augalai. – Kaunas, 1991.
Anoniminių alkoholikų susitikimai: kaip viskas prasidėjo
Šiandien anoniminių alkoholikų klubai yra viena plačiausiai paplitusių ir garsiausių organizacijų pasaulyje. Milijonai priklausomų nuo alkoholio žmonių, vaikšto į susitikimus, padedančius su juo kovoti. Nuo ko viskas prasidėjo?
Prieš 76 metus – 1935 m. – viskas prasidėjo Niujorke, JAV, nuo su priklausomybe nuo alkoholio kovojusio Viljamo Vilsono.
Jo problemos prasidėjo kartu su sunkumais darbe, kur vyrui pradėjo siaubingai nesisekti. Nuoskaudas ir pyktį Vilsonas bandė skandinti alkoholio taurėje, dėl to į ligoninę buvo paguldytas daugybę kartų.
Viljamo draugai stengėsi jam padėti. Vienas iš aktyviausių pagalbininkų buvo Ebis Tačeris, Vilsono jaunystės sugėrovas. Pats Ebis išsigelbėjimą rado krikščioniškame judėjime ir teigė, kad jis pakeitė jo gyvenimą.
Vienas iš Bilo gydytojų, dr. Viljamas Dankanas, taip pat stengėsi įtikinti Vilsoną, kad alkoholizmą išgydyti gali tik Dievas. Galiausiai pats Bilas pradėjo daugiau dėmesio skirti religijai, vėliau išvis nustojo gerti.
Ankstyvieji metai
Vis dėlto, nors ir gyveno blaiviai, Bilas jautė didžiulį potraukį alkoholiui. Vienos savo kelionės metu 1935-aisiais jis sutiko kitą besigydantį alkoholiką gydytoją Robertą Smitą. Neilgai trukus po šios kelionės, jie abu įkūrė Anoniminių alkoholikų klubą. Iš pradžių jis buvo nedidelis ir per pirmuosius dvejus metu stengėsi padėti keturiasdešimčiai alkoholikų.
Pradžioje organizacija daugiausia rėmėsi religija, jos programa turėjo penkis elementus: visišką abstinenciją, Jėzų, kaip gelbėtojo pripažinimą, paklusimą Dievo valiai, nuolatinį tobulėjimą bendraujant su Dievu ir pagalbą kitiems alkoholikams.
Organizacija šiandien
Nuo tų dienų daug kas pasikeitė. Žinoma, vis dar skatinamas susilaikymas nuo bet kokių alkoholinių gėrimų, koncentruojamasi į kiekvieno žmogaus asmeninius pokyčius. Tačiau tai padaryti skatinama nebūtinai su Dievo pagalba, tačiau kiekvienam individualiai, randant jam tinkamą būdą išlikti blaiviam.
Dvylikos žingsnių programa kiekvienam padeda pereiti visą blaivėjimo procesą, o pagalba kitiems išliko svarbi. Žmonės dirba poromis ir stengiasi padėti vienas kitam silpnumo akimirką.
Birželio mėnesio įvykiai medicinos istorijoje
• 1875 m. birželio 9 d. gimė seras Henris Deilas (Henry Dale), anglų fiziologas ir Nobelio premijos laureatas.
• 1922 m. birželio 12 d. užpatentuotas insulinas.
• 1934 m. birželio 3 d. dr. Frederikas Bantingas (Frederick Banting), vienas iš insulino atradėjų, įšventintas į riterius.
• 1935 m. birželio 10 d. Robertas Simtas (Robert Smith) ir Viljamas Vilsonas (William Wilson) įkūrė anoniminių alkoholikų klubą.
• 1949 m. birželio 23 d. pirmą kartą istorijoje 12 moterų baigė Harvardo medicinos mokyklą.
• 1950 m. birželio 17 d. pacientei Rutai Taker (Ruth Tucker) Čikagoje atlikta pirmoji pasaulyje inksto transplantavimo operacija.
Birželio mėnesio sveikatos patarimai
Saugokite akis. Nors Lietuvoje saulė nespigina taip, kaip pietų šalyse, tačiau ir čia ji pavojinga. Taigi įsigykite kokybiškus akinius nuo saulės ir apsaugokite akis nuo pavojingų ultravioletinių saulės spindulių, galinčių sukelti kataraktą ir pagreitinti raukšlelių apie akis kaupimąsi.
Venkite alkoholio. Alkoholis šiltu oru gali sukelti sveikatos problemų – ypač širdies ligas ir veiklos sutrikimus. Jei niekaip neišvengiate alkoholio vartojimo, rinkitės kuo lengvesnius gėrimus.
Gerai išsimiegokite. Karštis kūną išvargina labiau nei šaltis, todėl, prasidėjus vasarai, pasistenkite keltis ir eiti miegoti tuo pačiu metu, kad kūnas gautų pakankamai poilsio ir priprastų prie tam tikro režimo. Taip pat nepamirškite pakeisti storų žieminių antklodžių plonesnėmis.
Valgykite braškes. Braškės – tikros vasaros karalienės. Jų stenkitės valgyti daug ne tik todėl, kad jos skanios ir tinkamos daugelyje receptų, tačiau ir todėl, kad jose gausu naudingų medžiagų. Tarp jų: vitaminų A, B, C ir E, kalcio, kalio, geležies. Braškės taip pat pasižymi stipriu antioksidantiniu poveikiu, apsaugo nuo trombų susidarymo, mažina cholesterolio kiekį kraujyje.
Nepamirškite rabarbarų. Birželis – rabarbarų mėnuo, todėl išsitraukite senus kompotų ir pyragų receptus. Rabarbaruose yra daug mineralinių medžiagų kalio, kalcio, magnio, fosforo, natrio ir geležies.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ilona
2012-12-18 12:08
(hi)kiek dienu yra biezelyje

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai