Lietuvoje ir pasaulyje

LIETUVOJE


 

Pirmoji vieno pjūvio laparoskopinė operacija vaikams


Kauno medicinos universiteto klinikų vaikų chirurgai pirmą kartą Lietuvoje atliko laparoskopinę cholecistektomiją (tulžies pašalinimo operaciją) per vieną pjūvį. Operuotos dvi mergaitės. Nors laparoskopinė cholecistektomija jau yra tapusi „auksiniu standartu“ net ir vaikams, tačiau vieno pjūvio operacija vaikams iki šiol Lietuvoje nebuvo atlikta, tik keliems suaugusiems. Vaikams toks metodas pritaikytas pirmą kartą. Mergaitės operuotos dėl simptominės tulžies pūslės akmenligės. Operacijas atliko vaikų chirurgai dr. Dalius Malcius ir doc. Artūras Kilda.
Laparoskopinė chirurgija pastaraisiais dešimtmečiais vis „mažėja“ – pjūvių daroma vis mažiau, o pastaruoju metu vis labiau taikoma vieno pjūvio natūralių angų chirurgija. Minimaliai invazinė chirurgija vystosi kartu su įranga, kuri vis tobulėja.
Vaikams vieno pjūvio laparoskopinę operaciją atlikti sunkiau nei suaugusiam žmogui, nes jų organizmas yra mažesnis.
 

Renginys, skatinęs aktyvią ir sveiką gyvenseną


„Sveikame kūne – sveika ir siela”, – taip sakydavo senovės graikai, kurie pirmieji pradėjo rengti Olimpines žaidynes. Nuo seno žinoma tiesa, kad tik aktyvus žmogus gali būti sveikas, dar kartą buvo patvirtinta šių metų birželio 5d. Tą dieną jau antrus metus iš eilės įvyko „Vilnius Challenge 2010 su OVI Maps“ varžybos, kurių vienas iš pagrindinių tikslų buvo paskatinti žmones sveikai gyventi bei daugiau judėti.
Šiemet „Vilnius Challenge 2010 su OVI Maps” varžybose dalyvavo rekordinis skaičius žmonių: apie 800 iš 13 skirtingų šalių. Stipriausieji varžėsi dėl pagrindinio prizo – patekimo į „Explore Sweden” multi-sporto pasaulines varžybas ir 4000 Lt piniginio prizo. Pasak vieno iš varžybų direktorių Vytenio Benečio, tokio masto renginiu norėta ir sau, ir aplinkiniams parodyti, kad Lietuva – ne vien krepšinio šalis. „Norėjome paskatinti skirtingų sporto šakų bendruomenes, kurios yra gana uždaros, atsiverti ir išbandyti ne kurią nors vieną šaką, bet net keletą iš jų. Bendravimas, komandinė draugystė ir aktyvus laisvalaikis – štai ko mes siekėme, organizuodami Vilnius Challenge 2010 su OVI Maps”, – sakė kitas varžybų direktorius Gedas Mitkus.
 

Keliaudami nepamirškite kortelės


Jei privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam (ar apsidraudusiam) Lietuvos piliečiui, nuvykusiam į Europos Sąjungos (ES) šalis, taip pat į Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną bei Šveicariją, prireikia būtinosios medicinos pagalbos, ji visiškai arba iš dalies apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Tik išvykstant iš Lietuvos reikia nepamiršti Europos sveikatos draudimo kortelės, kurią nemokamai išduoda teritorinės ligonių kasos (TLK) arba jų padaliniai kiekvienoje apskrityje, pateikus prašymą.
 

Vaikai bus tiriami nauju aparatu


Vilniaus universiteto Vaikų ligoninė įsigijo šiuolaikišką skaitmeninį rentgeno aparatą, kuriuo atlikdami rentgenodiagnostikos tyrimus gydytojai tikisi tiksliau diagnozuoti onkologinėmis ligomis sergančių vaikų būklę, dėl to taikyti adekvatų gydymą, pagerinti jo rezultatus ir ligonių išgyvenamumą.
Kaip teigia ligoninės Radiologijos skyriaus vedėja Eglė Stašienė, rentgenodiagnostika būtina onkohematologiniams ligoniams kaulų auglams, metastazėms diagnozuoti, norint nustatyti metastazinius pakitimus plaučiuose, grybelinių ir kitų infekcijų paplitimą organizme. Radiologiniai tyrimai svarbūs onkologinių ligų diagnostikai, ligos eigos bei gydymo efektyvumui vertinti. Taip pat radiologiniai tyrimai būtini diagnozuojant plaučių, prienosinių veido ertmių ir kitas infekcines ligas.
Vidutiniškai per parą šiuo rentgeno aparatu planuojama atlikti apie 50 rentgeno nuotraukų.

 

PASAULYJE



 

Ar tikrai kava suteikia žvalumo?


Pasirodo, kad žvalumas, kurį tariamai suteikia kavos puodelis ryte, tai ne kas kita kaip savitaiga. Ir ji veiksminga tik tiems, kurie tikrai tiki žvalinamuoju kavos poveikiu ir mėgsta šį gėrimą.
Mokslininkai iš Jungtinės Karalystės atliko tyrimą su 379 kavos mėgėjais. Tiriamieji turėjo negerti kavos 16 valandų, tada pusei jų buvo duodama kavos, o kitai pusei placebo gėrimo (t.y. be veiklių medžiagų). Eksperimento metu pasirodė, kad didelių skirtumų tarp grupių nėra.
Beje, mokslininkai pastebėjo, kad, jei asmuo geria daug kavos darbe, bet namie jos negeria, tai iki sekmadienio vakaro jis jaučiasi blogiau nei darbo dienomis. Taigi reikia arba gerti kavą reguliariai, bet saikingai, arba negerti visai.
 

Italai moka atsisakyti abortų


Kol Lietuvoje diskutuojame dėl mažėjančio gimstamumo, socialiai remtinoms nėščioms moterims, gyvenančioms Šiaurės Italijos regione Lombardijoje bus teikiamos išmokos, kad nedarytų abortų. „Nė viena moteris neturėtų nutraukti nėštumo dėl finansinių sunkumų,“ – teigia iniciatorius Lombardijos gubernatoriui Roberto Formigoni.
Tokioms moterims per 18 mėnesių bus išmokama iki 4,5 tūkstančių eurų (250 per mėnesį). Norėdamos gauti pinigus, moterys turės pateikti dokumentus, įrodančius, kad finansinė padėtis yra sunki.
Šiai iniciatyvai pritarė ir Romos katalikų bažnyčia. Tačiau kritikai tai vadina „propaganda“ ir „trumpalaike kompensacija už atsakomybę, kuri trunka visą gyvenimą“.
 

Šuo išmokytas užuosti prostatos vėžį


Prancūzijos mokslininkai išmokė šunį nustatyti piktybinius prostatos navikus pagal šlapimo kvapą. Eksperimentinių tyrimų rezultatai pranoko visus lūkesčius ir lenkė šiuo metu naudojamų diagnostinių tyrimų tikslumą.
Buvo atliktas eksperimentas su belgų aviganiu malinua. (Ši veislė yra plačiai naudojama policijoje ieškant sprogmenų ir narkotinių medžiagų.) Per metus gyvūnas buvo išmokytas pagal šlapimo mėginių kvapą nustatyti pacientus, kuriems diagnozuotas prostatos vėžys, ir atskirti juos nuo sveikų vyrų.
Eksperimentas sudarė 11 etapų, kiekvieno metu buvo duodami šlapimo mėginiai 6 pacientų, kurių vienas sirgo vėžiu. 63 iš 66 bandymų metu buvo tinkamai nustatyta pacientų būklė. Buvo trys klaidingi teigiami rezultatai, tačiau vienam iš trijų vyrų, kurį klaidingai pasirinko šuo, netrukus buvo tikrai nustatytas prostatos auglys.
Kaip pažymėjo tyrimo autoriai, malinua tikslumas smarkiai viršija prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimo tikslumą. Amerikos urologų asociacijos duomenimis, atliekant PSA, vėžys aptinkamas mažiau kaip trečdaliu atvejų.
Naudoti šunis diagnozuoti ligas nėra nauja idėja: žinomi sėkmingi eksperimentai, kai šunys padėjo nustatyti ankstyvus plaučių vėžio, šlapimo pūslės, diabeto komplikacijų pasireiškimus ir pan.
 

Amerikos mokslininkas neigia, kad Bethovenas mirė apsinuodijęs


Amerikos mokslininkas neigia teiginį, kad Liudvikas van Bethovenas mirė nuo apsinuodijimo švinu. Pagal Andrew Todd iš Mount Sinai Medicinos mokyklos, 95 procentų švino kaupiasi kauluose, kur jo gali būti nustatyta praėjus daugeliui metų po mirties. Pasitelkus rentgeno fluorescencijos analizę, buvo bandoma išsiaiškinti švino kiekį pagal vieną iš išlikusių iš L. van Bethoveno kaukolės fragmentų.
Pagal analizės rezultatus Todd sužinojo, kad didžiojo kompozitoriaus kaukolės fragmente yra 12 mikrogramų švino grame kaulų medžiagos.
Tačiau, mokslininko nuomone, švino koncentracija maždaug Bethoveno amžiaus mirusio vyro kauluose turėtų būti apie 21 mikrogramų grame kaulų medžiagos. Remdamasis gautais duomenimis, mokslininkas nusprendė, kad kompozitoriaus mirtis kaip apsinuodijimo švinu rezultatas yra mažai tikėtina.
Ankstesnę prielaidą, kad Bethoveno mirties priežastis yra apsinuodijimas švinu, mokslininkai padarė remdamiesi ankstesnių tyrimų duomenimis, kai buvo rasta daug švino kompozitoriaus plaukuose. Tačiau, pasak Todd, tai rodo, kad Bethovenas tikrai buvo paveiktas šio metalo paskutiniais gyvenimo mėnesiais, tačiau neįrodo, kad švino koncentracija pasiekė tokį lygį, kad būtų pavojinga gyvybei.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai