Lietuvoje

„Nesiskirkite“ kompiuterinės tomografijos patys


Be kompiuterinės tomografijos rezonanso tyrimų jau neįmanoma įsivaizduoti šiuolaikinės medicinos. Tačiau šio tyrimo metu gaunama nemaža apšvitos dozė. „Nustatyta, kad 55 proc. visos apšvitos amerikiečiai gauna medicinos procedūrų, tyrimų metu. Lietuvoje per pastaruosius trejus ketverius metus ši problema irgi tapo aktuali. Neapdairiai elgiantis per didelės jonizuojamosios spinduliuotės pasekmės gali būti liūdnos: susergama vėžiu ar paskatinami tam tikri genetiniai pokyčiai,“ – teigia Radiacinės saugos centro direktorius Albinas Mastauskas, kartu primindamas, kad vengti tokių tyrimų, kai jie būtini, nereikėtų. Bet tai turi nuspręsti paciento būklę įvertinęs gydytojas. Anot A. Mastausko, blogai, kai pacientai primygtinai reikalauja, kad gydytojas skirtų tyrimą kompiuteriniu tomografu, nors ligą galima aptikti rentgeno aparatu, kurio apšvitos dozė dešimtį ar daugiau kartų mažesnė. Tyrimus skiriantis gydytojas visada turi įvertinti tyrimo naudą ir galimą žalą. Abejonių dėl tyrimo būtinybės neturėtų kilti tik tada, kai tai yra vienintelis būdas gydytojams pamatyti, kas dedasi žmogaus organizme, kai tyrimas padeda laiku nustatyti ligą, ją išgydyti ar net išgelbėti gyvybę.

 

Didžiausias nedarbingumas – dėl kaulų-raumenų ligų


Naujausi The Fit for Work tyrimai rodo, kad kaulų ir raumenų ligos yra pagrindinė priežastis, dėl kurios praleidžiamos darbo dienos. Dėl jų tiek Europos Sąjungoje, tiek Lietuvoje išrašoma iki 49 proc. nedarbingumo pažymų. Tai Lietuvai ir jos piliečiams kasmet kainuoja iki 1,8 mlrd. litų.
Lietuvoje tarp darbingo amžiaus asmenų kaulų ir raumenų sistemos pažeidimai yra antri pagal dažnį tarp negalią lemiančių priežasčių. 2007 m. šios ligos sudarė net pusę visų profesinių ligų, ir jų skaičius kasmet didėja.
Tyrimas nustatė, kad išlaidos, patiriamos dėl kaulų-raumenų ligų, Europos Sąjungoje sudaro apie 0,5–2 proc. metinio BVP. Lietuvoje tai yra maždaug 1,8 mlrd. litų.
Vien tik reumatoidinio artrito nulemtas nedarbas Lietuvos ekonomikai kainuoja 350 mln. litų per metus. Nuo šios ligos mūsų šalyje kenčia apie 22 500 žmonių.
Kita dažno nedarbingumo priežastis – lėtinės uždegiminės ligos spondiloartropatijos, kurios apima keletą kitų lėtinių uždegiminių būklių, tokių kaip ankilozuojantis spondilitas ir psoriazinis artritas. Jomis serga maždaug vienas iš šimto gyventojų.
Apie 38 proc. Lietuvos dirbančiųjų skundžiasi dėl darbo atsirandančiais nugaros skausmais, apie 35 proc. patiria raumenų skausmus kaklo, pečių ir viršutinių galūnių srityse.
 

Elektromagnetinės spinduliuotės įtaka sveikatai nenustatyta


Vilniaus universiteto mokslininkai surengė viešą diskusiją, kuria siekta išsiaiškinti, ar pastaruoju metu visuomenėje netylančios kalbos apie neigiamą mobiliojo ryšio poveikį sveikatai yra pagrįstos.
Prieita prie išvados, kad diskutuojant dažniausiai remiamasi mokslo nepatvirtintomis hipotezėmis. „Iki šiol nėra mokslinių įrodymų, patvirtinančių mobiliojo ryšio bazinių stočių sukuriamo elektromagnetinio lauko poveikį“, – sakė Vilniaus universiteto doc. A. Kežionis. Vienpusiškai teigti, kad mobiliojo ryšio antenų ir mobiliųjų telefonų skleidžiamos bangos yra žalingos, negalima. „Pasaulio sveikatos organizacijos institucijos kartu su Kembridžo (Anglija) ir Masačiusetso (JAV) universitetų mokslininkais apibendrino elektromagnetinio spinduliavimo tyrimus ir jokių patvirtinimų apie poveikį sveikatai nesurado“, – teigė Vilniaus Gedimino technikos universiteto doc. Ričardas Pocius.
Nepaisant to, siūloma laikytis tam tikrų praktinių rekomendacijų. VU Medicinos fakulteto doc. dr. Šarūnas Kučingis pateikė keletą rekomendacijų, kaip naudotis mobiliuoju telefonu: laukiant sujungimo su pageidaujamu abonentu aparato nelaikyti prie pat ausies, kol vyksta abonento paieška, kalbant telefoną atitraukti šiek tiek nuo ausies. Pokalbiai turėtų būti kiek įmanoma trumpesni, jei truks ilgiau nei 10 min., – geriau naudoti laisvųjų rankų įrangą. Mobilųjį telefoną siūloma laikyti įdėkle ar laikiklyje nuo kūno ne mažesniu nei 1,5 cm atstumu. Svarbu, kad įdėkle ir laikiklyje nebūtų metalo.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai