Pasaulyje

Britai nori sukryžminti karvę ir žmogų


Didžiosios Britanijos mokslininkai paprašė leidimo sukurti žmogaus ir karvės hibridų embrionus.
Tyrinėtojai rengiasi pernešti žmogaus DNR į karvės kiaušialąstę ir taip sukurti hibridą. Šie hibridiniai embrionai galėtų tapti vertinga medžiaga tiriant embriono kamienines ląsteles.
Šiuo metu tyrinėtojai stokoja žmogaus kiaušialąsčių, iš kurių galėtų būti paimamos embriono kamieninės ląstelės. Vienintelis šių ląstelių šaltinis – savanoriška donorystė. Specialistų nuomone, tenka sunaudoti dešimtis ar net šimtus donoro kiaušialąsčių, kol pasiseka gauti vieną visavertę embrioninių kamieninių ląstelių liniją. Be to, eksperimentai su žmogaus embriono ląstelėmis sukelia religinių organizacijų protestus, nes yra nužudomi gyvi embrionai.
Eksperimentų metu žmogaus DNR (ląstelės branduolys), kuriame yra visa genetinė informacija, turėtų būti įkeltas į karvės kiaušialąstę (karvės ląstelės branduolys prieš tai būtų pašalintas). Tokiu būdu gauti embrionai būtų 99,9 proc. „žmogiški“. Kamieninės ląstelės – tai primityvios ląstelės, kurias galima paversti įvairiomis kitomis žmogaus organizmo ląstelėmis bei audiniais.
Tai būtų saugus ir etiškai priimtinas kamieninių ląstelių šaltinis, kuris paskatintų kurti visiškai naujus sunkiausių ligų (pvz., galvos ar stuburo smegenų traumas, įgimtus vystymosi defektų ir kt.) gydymo būdus.
Šis pranešimas jau sukėlė diskusijas Didžiojoje Britanijoje. Medicinos ekspertų nuomone, gyvūnų ląstelių naudojimas vietoje žmogaus donorystės yra racionalus ir pagrįstas žingsnis. Kita vertus, biomedicinos etikos specialistai baiminasi, kad tokie eksperimentai gali visiškai nutrinti ribą tarp žmogaus ir gyvūno, o tai savo ruožtu gali privesti prie žmogaus teisių ir orumo niekinimo.
 

Gamybos atliekos sukelia vaikų psichikos sutrikimus


Milijonai vaikų visame pasaulyje kenčia dėl aplinkos užterštumo. Amerikos ir Danijos mokslininkai pateikė daugiau kaip dviejų šimtų toksinių medžiagų, kurių koncentracija gamybos atliekose praktiškai nekontroliuojama, sąrašą. Jų nuomone, kai kurios su atliekomis į gamtą patenkančios kenksmingos medžiagos sukelia „slaptą“ tokių ligų, kaip autizmas, dėmesio stokos sindromas, vaikų cerebrinis paralyžius, vystymosi sutrikimai, pandemiją.


Šiuo metu JAV bei Europos Sąjungos šalyse griežtai kontroliuojama gyvsidabrio, arseno, švino ir kai kurių kitų kenksmingų medžiagų koncentracija gamybos atliekose. Prieš priimant tokį sprendimą, buvo išsamiai nagrinėtas šių medžiagų pavojingumas, tačiau iš pradžių suaugusiųjų, ir tik po to – vaikų sveikatai. Tuo tarpu vaiko, juo labiau vaisiaus, smegenys, daug jautresnės toksinių medžiagų poveikiui nei suaugusiojo. Netgi labai nedidelė pavojingų cheminių medžiagų koncentracija gali sukelti nebepataisomus vaiko centrinės nervų sistemos sutrikimus. Deja, bet šių pakitimų pasekmės dažnai tampa matomos daug vėliau – kai vaikas pradeda eiti į mokyklą arba paauglystėje. Be to, šie patikimai gali padidinti riziką susirgti tokiomis neurodegeneracinėmis ligomis, kaip, pvz., Alzheimerio liga.
Mokslininkai primena, kad viena iš svarbiausių vaikų, gimusių 1960–1980 m., intelekto koeficiento vidurkio sumažėjimo priežasčių yra laikoma nuolatinė gamtos tarša švino junginiais, kurie tuomet buvo naudojami gerinant benzino kokybę. Tai, anot mokslininkų, pagrindžia situacijos rimtumą.
Mokslininkai pateikia daugiau kaip 200 potencialiai pavojingų cheminių medžiagų sąrašą, kone pusė kurių šiuo metu plačiai naudojama pramonėje. Todėl autoriai siūlo keisti esamą gamybos atliekų toksiškumo kontrolę, įvesti griežtus apribojimus kenksmingų junginių koncentracijai atliekose, kol nebus įrodyta, kad vienos ar kitos medžiagos pavojingumas perdėtas.
 

Nesaugus seksas žudo


Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet miršta dau­giau nei pusė milijono gimdyvių ir nėščiųjų, šimtąkart daugiau porų neišgali įsigyti kontracepcijos priemonių. Dešimtys tūkstančių moterų žūsta nėštumo nutraukimo metu. Seksualinės ir reprodukcijos problemos – viena iš pagrindinių mirties priežasčių Trečiojo pasaulio šalyse. Taip pat jose didelis mirčių skaičius dėl nesaugaus sekso.
Kasmet užfiksuojama apie 80 milijonų neplanuotų nėštumų, iš kurių apie 75 proc. būna nutraukiami. Nėštumo nutraukimo metu kasmet žūsta apie 68 000 moterų, o milijonai jų patiria sunkias traumas, kurios vėliau tampa nevaisingumo priežastimi.
Ekspertų nuomone, vien Afrikoje šeimos ir santuokos institutų vystymuisi reikėtų skirti apie 70 mln. JAV dolerių.
Lytinis švietimas ir lytinio gyvenimo normos labai skirtingos įvairiose pasaulio šalyse. Apmaudu, kad dar yra nemažai žmonių, netgi politikų ar sveikatos apsaugos tarnautojų, kurie ligi šiol neįvertina padėties rimtumo.
PSO ekspertai įsitikinę: jeigu dabar neatkreipti dėmesio į šią problemą, laimingos ir sveikos ateities žmonija nesulauks. Jeigu dabar nebus skirta lėšų šios problemos sprendimui, tad, kelioms kartoms užaugus, šiems tikslams jau reikės skirti astronomines sumas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai