Lietuvos vaikų viltys pildosi gerų žmonių dėka

Kiek kartų kalbėta, kad daryti gera kitam – toks pat būtinas ir įprastas dalykas, kaip daryti gera sau. Kiek kartų kalbėta, kad padėti tam, kuriam pagalbos reikia, – mūsų pareiga ir atsakomybė. Kiek kartų kalbėta apie tiek daug dalykų, kuriuos padaryti „turime“, „privalome“, „esame įsipareigoję“.
 

Iš tiesų kalbėti tikriausiai yra vienas lengviausių užsiėmimų – taip svarbus ir protingas pasijunta net ir to nevertas. Tačiau vis dėlto, kas gi būtų, jei visi mes tik kalbėtume ir nesiimtume jokių veiksmų? Tiesiog dalintumės geromis ir gražiomis mintimis, idėjomis, tačiau jų įgyvendinimas taip ir liktų nepradėtas? Tiesa – apie tai geriau negalvoti, kadangi pasekmės gali būti ne pačios gražiausios.
Tačiau kaip gera, kad iki šio kraštutinumo dar nepriėjome ir vis dar yra žmonių, gebančių ne tik savo išmintį demonstruoti, bet ir savo išsikeltus tikslus pasiekti.
Vienas iš tokių pavyzdžių – Amerikos lietuvių organizacija „Lietuvos vaikų viltis“.
 

„Lietuvos vaikų viltis“


Ši organizacija bei jos vykdoma veikla, vedami į priekį užsidegusių ir aktyvių žmonių, nudirba darbus, stebinančius ir didžiausią skeptiką.
Du skyrius – Čikagoje ir Los Andžele – turinti „Lietuvos vaikų viltis“, kuriai vadovauja Gražina Liautaud, su Lietuvos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Vaikų ligoninės ortopedijos skyriumi bendradarbiauja nuo 1992 metų. Pagrindinis šios organizacijos tikslas – padėti vaikams, segantiems ortopedinėmis ligomis.
„Lietuvos vaikų vilties“ organizacijoje dirba nemažai savanorių, tačiau jos branduolys nuo pat pradžių buvo kelios Amerikos lietuvės. Tai jau minėtoji Gražina Liautaud, vaikus bei jų tėvelius globojanti ir jų bėdas kaip savas išgyvenanti Marija Kriaučiūnienė, taip pat Dana Kaunienė, pasirūpinusi įvairiais Lietuvos ligoninei reikalingais instrumentais bei aparatūra, šiuo metu iš veiklos pasitraukusi Rūta Jucaitis ir, amžiną atilsį, Birutė Jasaitienė, dirbusi Lietuvos našlaičių komitete ir besirūpinusi ligoniukais iš Lietuvos. Aktyvus organizacijos narys ir jos iždininkas Antanas Valavičius. Visi jie šiai veiklai atidavė dalelę savęs, be jų iniciatyvos nebūtų atliktas visas šis milžiniškas darbas.
Kaip pasakojo su organizacija bendradarbiaujantis Ortopedijos skyriaus vedėjas ortopedas Kęstutis Saniukas, pradinė idėja buvo vežti vaikus gydyti į Jungtines Valstijas, tačiau, susipažinus su Čikagos labdaros ligoninės vyriausiuoju specialistu John‘u Lubicky ir išgirdus jo „visos Lietuvos neatvešite“, prasidėjo gydytojų vizitai į Lietuvą.


Pirmasis, kaip apsižvalgymas, įvyko 1992 metais, tada J.Lubicky atvyko į Kauną bei Vilnių ir bendradarbiauti pasirinko Santariškių ligoninę.
Pirmoji brigada – dvylika žmonių – atvyko jau 1993 metais, tai buvo tiek chirurgai, tiek medicinos sesutės.
Šiais metais įvyko jau penkioliktasis vizitas. Chirurgas J.Lubicky dalyvavo visuose, na, o kitas garsus gydytojas Terry Light – dešimtąjį kartą. Iš viso Lietuvoje pastarąjį kartą lankėsi šeši žmonės.
Reikėtų nepamiršti pastebėti, kad abu medikai – gerai žinomi, gerbiami ir nusipelnę pačiose Jungtinėse Valstijose. Kaip teigė gyd. K.Saniukas – į dešimtuką patenka tikrai.

 

Parama


Kalbėdamas apie organizaciją, K.Saniukas pabrėžė, jog svarbiausias jo tikslas – kad vaikai gautų visą reikiamą pagalbą Lietuvoje. Todėl klinika buvo aprūpinta visais būtinais instrumentais bei įrengimais, įrengta moderni laboratorija, suremontuotas visas skyrius, o už asmeninius Gražinos Liautaud ir jos sūnaus pinigus pakeisti visos vaikų ligoninės langai.
Kiek mažiau patyrusiam žmogui sudėtinga suprasti, kokia didžiulė pinigų suma investuota į visus šiuos pokyčius. Anot gyd. K.Saniuko, tai būtų apie 20–30 mln. JAV dolerių skaičiuojant ir tiesiogiai, ir netiesiogiai. Visos Jungtinėse Valstijose vaikams atliktos operacijos, jų gyvenimas, kelionė – nemokami, į sumą įskaičiuojami ir klinikoje atlikti remonto darbai. Tačiau tuo viskas nesibaigia – šiuo metu nuspręsta skirta 150 000 JAV dolerių reabilitacijos skyriaus atnaujinimui.
Vaikai atrenkami pagal būklės sunkumą. Daugiausia atliekama klubo sąnario ir stuburo operacijos (gyd. Lubicky yra labai geras stuburo srities specialistas).
Gyd. T.Light yra plaštakos specialistas, visas šios srities operacijas atlieka būtent jis. Vaikų reabilitacija vyksta Lietuvoje.
 

Ateities planai


Į Jungtines Valstijas atlikti sudėtingų operacijų, kurios kartu su gydymu užsitęsdavo net iki kelerių metų, buvo nuvežta daugiau nei 200 vaikų, tačiau pastaruoju metu to nebėra daroma.
Lietuvoje operuota dvigubai daugiau – apie 400 ligonių. Operuoti atrenkami maždaug dvidešimt penki pacientai iš visų konsultuojamų. Taip pat nepaliekami ir tie, kurie buvo operuoti užjūryje, labai dažnai jiems reikia priežiūros, patarimų komplikacijų ir kasdieniniais klausimais.
Ar per tiek laiko situacija Lietuvoje nepasikeitė? K.Saniukas mini, kad paskutiniuosius penkerius metus iš Lietuvos išvykdami gydytojai vis sako nebegrįšią, kadangi čia nebeturį ką veikti, jog pagrindinius savo iškeltus tikslus jau pasiekė – sulygino mūsų ir Amerikos lygį, tačiau, praėjus pusmečiui, vėl ateina žinia, kad specialistai gali atvažiuoti. Žinoma, kaip teigė pats gydytojas, Lietuvos medikams tai tik į naudą, kadangi atsiranda galimybė pasimokyti.
Apskritai savo kvalifikacijos kelti, kad grįžę kuo profesionaliau dirbtų, visi klinikos gydytojai buvo išvykę specializuotis į Jungtines Valstijas po vieną, du, tris kartus, stažavosi ir slaugytojos. Ir šiuo metu kelionei bei specializacijai ruošiasi vienas gydytojas. Viso šio bendradarbiavimo ir specializacijų nauda klinikai yra tai, kad dabar Lietuvoje atliekamos tokios pat operacijos, kaip ir Amerikoje.
Kaip prisiminė K.Saniukas, prieš 15 metų ortopedijos skyriuje buvo atliekama 80 operacijų bei 800 konsultacijų, o šiuo metu intensyvumas yra padidėjęs neįtikėtinai – dabar atliekama 800 operacijų ir 8000 konsultacijų.
„Tai yra didžiulis dalykas, jie mums įdavė į rankas meškerę – juk, sakoma, reikia ne žuvį duoti, o meškerę. Kaip jie mums sakė prieš kelerius metus – turite kamuolį ir dabar žinote, kur yra vartai.“
 

Dėkingi ne tik gydytojai, bet ir pacientai


Apsilankius vienos „Lietuvos vaikų vilties“ organizacijos paramą gavusios šeimos namuose, neatrodo, kad prieš kelerius metus ją buvo užgriuvusi didelė nelaimė ir skausmas. Su didesne nei netgi sveikiems vaikams būdinga energija po kambarį bėgioja ir čiauška šešerių metų Saulius, kuriam buvo atlikta klubo sąnario operacija.
Kalbant su jo mama Dalia paaiškėja, kad vaikas ištvėrė ilgą gydymo laikotarpį, kol galėjo džiaugtis tuo, kuo džiaugiasi dabar – galimybe vaikščioti.
Operacijų ir iš JAV gautų longečių dėka Sauliukas dabar ne tik gali pats nueiti kur nori, bet ir pasirūpinti savo mažąja sesute.
Kaip pasakojo ponia Dalia, be organizacijos pagalbos visa tai būtų ir likę tik svajonės, kadangi taip reikalingos pagalbos nebuvo sulaukta iš niekur kitur.
Moteris neprašyta geru žodžiu mini Santariškių ligoninę, jos kolektyvą, atmosferą, gydytoją Saniuką bei žmones Jungtinėse Valstijose.
Galiausiai belieka tik dar kartą pasidžiaugti, kad iš gimtosios šalies emigravusieji nepamiršta ne tik jos pačios, bet ir jos žmonių, jiems suteikia pagalbą.
Jei mes visi bent maža dalimi prisidėtume prie visuomenei naudingos veiklos, – kiek kartų geriau ir gražiau būtų gyventi. To ir linkime.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

tiesiog mama
2011-05-26 15:08
daktaras K. Saniukas tikrai turi auksines rankas, deja apie kitus to pasakyti negaliu.
Terese
2011-01-10 15:39
Amzinai dekinga gydytojui Saniukui uz jo nuostabu darba. ACIU.
mama
2010-05-30 15:55
KAIP IR DAUGELIS CIA RASIUSIU - DEKINGA BUSIU VISA GYVENIMA UZ JO PASIAUKOJANTI IR TIKRAI LABAI SUNKU DARBA,KOL NESUSIDURI SU TOKIOM GYVENIMISKOM SITUACIJOM - NESUVOKSI NET DALIES ,KA PADARO SIS GYDYTOJAS .
deimantė
2010-03-28 18:55
tai tikrai nuostabus žmogutis ir geras gydytojas .
dekinga mama
2009-10-26 08:02
nuostabiausias gydytojas !!!!! busiu dekinga uz jo pasiaukojanti darba visa savo gyvenima :)
:)
2009-08-25 12:26
Pasakiskas gydytojas. Dar 10 tokiu, ir lietuvoje butu kitokia nuomone apie sveikatos sistema..
kristina 200811 11
2008-11-07 21:26
tai daktaras, kuris daro stebuklus. aciu jam!!!
as
2008-06-20 21:20
man operacijas padarė puikiai ;-)
mergyte
2008-03-18 22:40
pats geriausias daktaras kuri teko pazint
Vaida
2008-03-17 20:05
labai dekojame Kęstučui saniukui
CARULE
2008-02-29 18:30
geriausias gydytojas tai KESTUTIS SANIUKAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!apie jy arba gerai arba NIEKO!!;)))))
tomas
2007-06-27 12:11
dziugu
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai