Vaikas serga vėžiu. Kaip su juo bendrauti?

Žinia, kad jūsų vaikas serga vėžiu, tikriausiai yra pati baisiausia. Jūs turėtumėte nuspręsti, kas ir kaip šią žinią pasakys vaikui. Anksčiau vaikai dažnai buvo apsaugomi nuo šios diagnozės. Bet tyrimai rodo, kad, nepaisant tėvų ir gydytojų pastangų apsaugoti juos nuo šios žinios, jie supranta, kad serga sunkia liga. Labai įtikėtina, kad vaikas įtaria esant kažką ne taip: jis jaučiasi blogiau, dažniau susitinka su gydytoju, dalyvauja nemaloniuose tyrimuose. Be to, jis gali jausti šeimos narių ir artimų draugų nerimą ir baimę. Vaikai, kuriems nėra paaiškinta apie ligą, dažnai priklauso nuo savo vaizduotės ar baimės. Daug sergančių vėžiu vaikų įsitikinę, kad jų liga - tai bausmė už kokį nors netinkamą, blogą poelgį, todėl jie gali jausti nereikalingą nerimą arba kaltę. Gydytojai paprastai sutinka, kad vaikui pasakius tiesą, sumažėja stresas ir kaltės jausmas. Žinodamas tiesą, vaikas padeda gydymui. Be to, kalbėdama apie vėžį šeima suartėja, ir kiekvienas lengviau susitaiko su liga.
 

Kas turėtų apie tai pasakyti?


Atsakymas priklauso nuo jūsų santykių su vaiku, jūsų jausmų ir požiūrio. Galbūt jūs norėtumėte apie ligą pasakyti pats arba norėtumėte, kad tai padarytų vaiką gydantis gydytojas. Bet kuriuo atveju vaikas turi jausti padrąsinimą, paramą ir meilę.
Jei jūs pats nusprendėte paaiškinti vaikui apie ligą, pasikalbėkite su žmonėmis, kurie galėtų patarti, kaip tai padaryti (gydytoju, slauge ar socialiniu darbuotoju). Pagalvoję, kaip pranešite šią žinią vaikui, pakalbėję su kitais suaugusiais, jūs pasijusite daug lengviau.
 

Kada reikia apie tai pasakyti?


Neaišku, kada reikėtų pasakyti apie vėžį. Turbūt geriausia pasikalbėti su vaiku greitai po diagnozės nustatymo. Ilgai laukdami vaikai pasiduos savo vaizduotei ir baimei, kurios vėliau sunkiai atsikratys.
 

Ką reikėtų pasakyti?


Prieš kalbantis su vaiku turėtumėte žinoti, kokiu vėžiu vaikas serga ir kaip bus gydomas, kad būtumėte pasiruošęs galimiems klausimams. Vaikas jausis saugiau, jeigu jūs galėsite suteikti teisingą informaciją. Informacijos kiekis priklauso nuo vaiko amžiaus, jo subrendimo bei intelekto. Skirtingo amžiaus vaikai skirtingai supranta savo ligos rimtumą.
 

Naujagimiai - dvejų metų vaikai


Šio amžiaus vaikai negali suprasti, kas tai yra vėžys, nes negali jo nei pamatyti, nei paliesti. Jiems daugiau nerimo sukelia atskyrimas nuo tėvų. Maži vaikai labai bijo medicininių procedūrų ir tyrimų - jie smarkiai verkia ir stengiasi pabėgti.
18 mėnesių vaikai jau pradeda galvoti, kas vyksta aplink juos. Todėl būkite atviri, kalbėdami procedūras, kurios gali sukelti skausmą: “adata tik bakstels, ir verkti bus galima”. Labai padidinsite savo vaiko pasitikėjimą, leisdami jam rinktis (jeigu tai neprieštarauja gydymui ir nekenkia sveikatai), pavyzdžiui, jei vaistas yra geriamas, vaikas gali rinktis su kuo jį išgerti: obuolių sultimis, vynuogių sultimis ar obuolių tyre.
 

2-7 metų vaikai


Šio amžiaus vaikai gali geriau suprasti ligą. Bet jie tiki, kad pasaulis sukasi tik aplink juos, ir visus įvykius sieja su tam tikru daiktu. Pavyzdžiui, liga jiems - tai gulėjimas lovoje arba želė valgymas. Šio amžiaus vaikai galvoja, kad ligą sukelia kokios nors specifinis veiksmas, todėl pasveikti galima vien laikantis taisyklių. Jaunesniems vaikams ypač dažnai reikia priminti, kad jie nekalti dėl savo ligos ir kad vėžio gydymas - tai ne bausmė už kažkokį negerą poelgį, žodį ar mintį. Šio amžiaus vaikams apie medicinines procedūras reikia paaiškinti realiai ir priminti, kad tyrimai bei gydymas padės jiems pasijusti geriau.
Aiškindami diagnozę naudokite palyginimus. 2-7 metų vaikai supranta, kas yra gera ir bloga, todėl kalbėdamas galite naudodami terminus: mūšis tarp “gerų berniukų-ląstelių” ir “blogų berniukų-ląstelių”. Gerdamas vaistus vaikas padės “geriems berniukams” sustiprėti ir jie galės nugalėti “blogus berniukus”.
 

7-12 metų vaikai


7-12 metų vaikų patirtis ribota, bet jie pradeda suprasti ryšius tarp įvykių ir gali vertinti ligą kaip simptomų grupę. Jie mažiau tiki, kad ligą gali sukelti blogi poelgiai. Jie supranta, kad jų savijauta pagerės vartojant vaistus ar darant tai, ką liepia daktaras. Paaiškinimas apie ligą gali būti detalesnis, bet vis dar turi būti įterpiamos gerai pažįstamos situacijos. Palyginimai taip pat yra labai naudingi. Jūs galite sakyti, kad yra skirtingų rūšių ląstelių ir šios ląstelės turi atlikti skirtingą darbą. Vėžines ląsteles galima apibūdinti kaip “griaunančias”, kurios žlugdo gerų ląstelių darbą. Gydymas padeda apgauti šias “griovėjas” ir kitos ląstelės vėl gali dirbti kartu. Nors 7-12 metų vaikai skirtingai supranta mirtį, tačiau daugelis šio amžiaus vaikų galvoja apie ją ir bijo mirti.
Būkit atviras ir garbingas su savo vaiku. Pasakykite savo vaikui, kad jūs, gydytojai, slaugės ir kiti žmonės viską daro, ką gali, kad vėžinės ląstelės būtų išnaikintos.
 

12 metų ir vyresni


Dauguma vyresnių negu 12 metų vaikų gali suprasti ryšius tarp įvykių. Jie sugeba galvoti apie dalykus, kurių nėra patyrę patys. Paaugliai ligą vis dar supranta kaip nuovargį ir kasdienio aktyvumo sumažėjimą, bet jie taip pat supranta šių simptomų priežastis. Todėl galite paaiškinti apie vėžį kaip apie ligą, kai keletas ląstelių tampa “griovėjomis”. Šios naikintojos auga greičiau negu normalios ląstelės, patenka į kitas kūno dalis ir sutrikdo normalias organizmo funkcijas. Gydymo tikslas - sunaikinti “griovėjas”. Tada organizmas vėl funkcionuos normaliai ir simptomai išnyks. Paaugliai supranta, kad nuo vėžio galima mirti. Juos reikia užtikrinti, kad medicinos mokslas daug pasiekęs gydant vaikus nuo vėžio. Jie taip pat nori žinoti, kiek vaikų, sirgusių vėžiu, gyvena normalų, sveiką gyvenimą. Tiesą sakant, išgelbėtų nuo vėžio vis daugėja.
 

Kalbėkitės su vaiku


Gydymo metu jūs turite atvirai kalbėtis su vaiku. Baimė, pyktis, liūdesys… Nei jūs, nei jūsų vaikas neapsaugoti nuo nemalonių, kankinančių emocijų. Bet vaikai dažnai įsivaizduoja, kaip jūs jaučiatės. Tiesą pasakius, vaikai irgi gali slėpti savo jausmus, norėdami apsaugoti tėvus. Tačiau slepiami jausmai trukdo geriems savitarpio santykiams ir geriausia pasikalbėti atvirai.
 

Kodėl aš?


Svarbu pasakyti, kad niekas tiksliai nežino, kodėl vystosi vėžys. Vaikai turi žinoti, kad jokie jų poelgiai nesukėlė ligos. Taip pat jie privalo žinoti, kad jų liga nėra užkrečiama ir jie neužsikrėtė nuo ko nors.
 

Ar aš pasveiksiu?


Dažnai vaikai žino apie šeimos narius ar draugus, kurie mirė nuo vėžio. Dėl to daugelis vaikų bijo klausti, ar pasveiks, nes bijo išgirsti “ne”. Pasakykite savo vaikui, kad vėžys yra rimta liga, bet vaistai, rentgenoterapija ir(ar) operacija padės nugalėti vėžį. Pasakykite vaikui, kad gydytojai, slaugės ir šeima daro viską, ką geriausia galima padaryti.
 

Kodėl turiu vartoti vaistus, jei puikiai jaučiuosi?


Pavyzdžiui, vaikams galima pasakyti, kad netgi jei jie gerai jaučiasi ar nėra ligos požymių, “blogi berniukai” slepiasi, todėl vaistus ilgiau vartoti reikia tam, kad “blogi berniukai” būtų surasti ir nugalėti.
 

Ką pasakyti vaikams mokykloje?


Skatinkite, kad jūsų vaikas bendrautų su artimais draugais ir bendramoksliais. Draugai dažnai nori sužinoti, kas atsitiko, kai jūsų vaiko nebuvo mokykloje. Padrąsinkite vaiką ir patarkite, kad jis įtikintų draugus, jog jų niekas negali užkrėsti vėžiu. Jūs ar kuris nors mokytojas taip pat galite pasikalbėti su mokiniais.
 

Ar aš galėsiu daryti tą patį, ką dariau prieš susirgdamas?


Atsakymas į šį klausimą yra individualus ir priklauso nuo vėžio tipo ir gydymo. Pasakykite savo vaikui, kodėl gydytojai ar seselės galvoja, kad geriausia riboti tam tikrą aktyvumą ir ar ilgai tai tęsis.
 

Emocinis palaikymas


Skirtingai nuo suaugusiųjų, vaikai dažnai nesugeba kalbėti apie savo baimę. Jie gali išreikšti savo jausmus nemandagumu, triukšmingumu, nepaklusnumu ar, atvirkščiai, tylumu. Tėvai pirmieji pastebi elgesio pasikeitimus. Vaikui geriausias būdas išreikšti ar atsikratyti baimės ir nerimo yra žaidimas. Kai kuriuos vaikus naktimis gali kankinti košmarai, kilti valgymo problemų. Kai kuriems vaikams gali atsinaujinti seniai pamirštas šlapinimasis į lovą ar nykščio čiulpimas. Jūs turėtumėte kalbėti apie šiuos dalykus su vaiko daktaru, slauge, socialiniu darbuotoju ar dvasininku.
 

Dar kartą priminkite vaikui, kad vėžys - ne bausmė už tai, ką jis padarė.


Būkite teisingas ir realiai paaiškinkite procedūras ir gydymą. Informuokite vaiką apie bet kokius gydymo pakeitimus.
Niekas, net jūsų vaikas, nesitiki, kad jūs žinote viską. Nebijokite pasakyti: ”aš nežinau”. Jeigu vaikas klausia to, ko jūs negalite pasakyti, pažadėkite pasistengti surasti atsakymą ir vykdykite savo pažadą.
Nebijokite klausti vaiko. Paklauskite, ką jis galvoja, ar jausmai nesukuria naujų baimių.
Sakykite, kad normalu jaustis liūdnam ir verkti. Tai leidžia išreikšti emocijas.
Duokite vaikui laisvės tiek, kad jam nepakenktų ar nekenktų gydymui.
Skatinkite aktyvumą, kad sumažintumėte nerimą. Piešimas, žaidimai padės vaikui išreikšti jausmus. Terapiniai žaidimai su socialiniu darbuotoju ar psichologu gali padėti vaikams geriau suprasti ir susitaikyti su liga.
Skatinkite savo vaiką kalbėti apie jausmus. Pokalbis
šeimoje gali padėti sumažinti nerimą.
Pripažinkite, kad vaikams, kaip ir suaugusiems, būna gerų ir blogų dienų.
Vaikai, ypač jaunesni negu penkerių metų, bijo būti
atskirti nuo savo tėvų. Užtikrinkite savo vaiką, kad jūs turite išvykti, kad mylite jį ir grįšite, kai tik galėsite.
Padėkite vaikui bendrauti su draugais, šeimos nariais ir bendraklasiais, kol jis neina į mokyklą. Tai vaikui reikš, kad jis yra toks kaip visi - turi draugų ir interesų.
Skatinkite vaiką daryti namų darbus ir grįžti į mokyklą kaip galima greičiau. Jeigu vaikas negali lankyti mokyklos, netgi ir trumpą laiką, jūs galite paprašyti, kad į jūsų namus ateitų korepetitorius ar mokytojas. Sąlygos jūsų vaikui daryti namų darbus, netgi namie, suteiks jam vilties.
Prisiminkite, kad, nepaisant ligos, vaiko emociniai poreikiai yra tokie, kaip ir bet kurio kito augančio vaiko.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Romas
2017-04-12 08:47
Na, skiepu gal 12 vaikams teduoda ir vienas skiepas - keli mililitrai...
Bet vat, vaiku mišinukai, yvairios koseles, "Švieži" vaisiai - visi pilni konservantu, chemijos. O kiek tos chemijos vaikas gali pernesti???
Žarnyno tikslas suvirskinti maista lengvai, o jeigu jame prikrauta konservantai ir visoks biesas... Prekybos centrai mums atnešė ligas ir vis "tubulėjantis" gydymas. Mokslininkai vis daugiau daro nauju "geru" vaistu, o vaikai vis daugiau serga???
Prieš 30metu LT gyveno daugiau zmoniu, ir automobiliai miestuose vaziavo, bet zmones kazkodel buvo sveikesni...
Nebuvo kiti girdeje nei kas alergija yra...
emilija
2013-01-18 15:44
(weird)(weird)(weird)
NEZALOKITE SAVO VAIKU
2011-01-14 22:27
NESKIEPYKIT SAVO VAIKU IR NESIRGS JOKIOM LIGOM. I SKIEPU SUDETI IEINA GYVSIDABRIS, FORMALINAS, ALIUMINIS IR KITI NUODAI KURIE SUNAIKINA NATURALIA IMUNINE SISTEMA VISAM GYVENIMUI. PAŽIUREKIT FILMUKA, BUSIT ŠOKIRUOTI.. PAPASAKOKIT APIE TAI VISIEMS KA TIK PAZYSTATE, NELIKITE ABEJINGI.
http://www.youtube.com/watch?v=Or2qkLYxMPQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=g5esFNrSdEo&feature=related
EMILE
2009-10-24 20:25
VAIKA AS

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai