Lovytė vėl šlapia

Laikas bėga, o vaikas vis nenustoja naktimis šlapintis į lovą. Jūs viliatės, kad jis pagaliau paaugs, ir vonioje sumažės nešvarių skalbinių kupeta. Tačiau ši problema niekaip neišnyksta, ir pradeda atrodyti, jog ji - neišsprendžiama. Ar tai tiesa? Apie vaikus, sergančius naktine enureze, jų tėvų rūpesčius ir ligos gydymo galimybes pasakoja Kauno medicinos universiteto Vaikų neurologijos klinikos vadovė docentė Nerija VAIČIENĖ.
 

Kaip formuojasi valingas šlapinimasis?


Kol vaikas mažas, prisipildžius šlapimo pūslei, nervų sistemai perduodamas sudirginimas, šlapimo pūslės raukas atsipalaiduoja, ir vaikas pasišlapina. Už šį refleksą atsakingos nugaros smegenys. Tačiau vaikučiui augant ir tobulėjant jo nervų sistemai, šlapinimąsi ima kontroliuoti nervų centrai, esantys smegenų kamiene ir smegenų žievėje - tuomet vaikas išmoksta pats kontroliuoti šlapinimąsi tiek dieną tiek naktį. Tačiau brendimas trunka pakankamai ilgai, todėl net pusė dvejų metų amžiaus vaikų ir 20 proc. trejų metų vaikų naktį šlapinasi į lovą.
 

Kada diagnozuojama naktinė enurezė?


Jeigu 5-6 metų vaikas kas naktį šlapinasi į lovą. Kaip matote, griežtos amžiaus ribos nėra. Ši problema aktuali 5-10 proc. šio amžiaus vaikų, bet laikui bėgant mažėja savaime. Tačiau apie 0,5 proc. suaugusių žmonių, t.y. apie 2 mln. europiečių, vis dar šlapinasi į lovą.


 

Ar diagnozuojant šią ligą atliekami kokie nors tyrimai?


Labai svarbu pirmosios konsultacijos metu iš tėvų gauti kuo daugiau informacijos. Jeigu vaikas taip ir nebuvo nustojęs šlapintis į lovą, dienos metu jis nejaučia staigaus poreikio pasišlapinti, o šlapindamasis nejaučia skausmo, be to, šlapimo tyrimas yra normalus (t.y. atmetama infekcijos galimybė), daugiau jokių tyrimų neatliekama.
 

Kokios gali būti naktinės enurezės priežastys, jeigu po apklausos ir tyrimų atmetamos kitos ligos?


Jų gali būti kelios. Viena - tai nepakankamas
antidiurezinio hormono išsiskyrimas naktį. Paprastai dieną šio hormono būna mažiau, todėl mes dažniau einame į tualetą, o naktį jo išsiskiria daugiau, todėl galime ramiai miegoti.
Kita - paveldėjimas. 1995 metais buvo rastas genas, “kaltas” dėl šlapinimosi sutrikimų. Jei vienas iš tėvų naktį šlapindavosi į lovą, vaikui tikimybė turėti tokią pat problemą yra 45 proc., o jeigu abu tėvai - tikimybė yra net 75 proc.
Trečia priežastis gali būti funkciškai (bet ne anatomiškai) mažesnė šlapimo pūslės talpa, kai receptoriai greičiau sureaguoja į jos prisipildymą. Šie vaikai paprastai ir dieną dažniau eina šlapintis.
Dar gali būti ir vėluojantis nervų sistemos brendimas (bet tai ne psichikos atsilikimas).
Anksčiau bene populiariausia teorija buvo miego sutrikimas. Buvo manoma, kad vaikas negali prabusti dėl per gilaus miego.
 

Kokios naktinės enurezės pasekmės?


Gydytojai naktinę enurezę laiko gerybine būkle, t.y. tokia, kurią gali “pagydyti ir laikas”. Tačiau vaikas ir jo šeima patiria daug neigiamų psichologinių ir socialinių pasekmių. Juk šeštieji gyvenimo metai - tai visuomeninio gyvenimo pradžia. Toks vaikas dažnai jaučia baimę, kad apie jo bėdas sužinos kiti vaikai, sumažėja jo pasitikėjimas savimi ir padidėja izoliacija. Žinoma, kaip vaikas jausis, dažnai priklauso ir nuo šeimos požiūrio į šią problemą. Vieni supranta, padeda vaikui, o kiti mano, kad vaikas pats kaltas. Šiuo atveju vaikas negali jaustis kaltas, kad tėvai turi dėl jo rūpesčių.
Šeimoms gali kilti ir ekonominių sunkumų, nes tenka pirkti daugiau skalbimo miltelių, išeikvojama daugiau elektros skalbimui ir t.t.
 

Kokius svarbiausius patarimus duodate tėvams ir vaikams?


Pirmiausiai vaikas turi žinoti, kad ne jį vieną vargina tokia problema. Galima netgi vaizdžiai pasakyti, jog vos ne kiekvienoje pradinukų klasėje yra 1-3 vaikai, kuris šlapinasi į lovą. Ir tėvai turi suprasti, jog vaikas nekaltas, negėdyti jo, nemušti, vakare nedrausti gerti (tačiau išgeriamą kiekį patartina riboti) ir nedėti sauskelnių.
 

Kaip gydoma naktinė enurezė?


Taikant elgesio terapiją vaikas kiekvieną rytą pildo
dienyną - “sausas” naktis jis gali žymėti saulute, o “šlapias” - debesėliu. Tai skatina vaiko savikontrolę, nes pats suvokia savo problemą ir stengiasi ją spręsti. Veiksmingas skambučio metodas, kai vaikui šlapinantis sudrėksta specialūs davikliai ir pasigirsta signalas - vaikas prikeliamas ir eina baigti šlapintis į tualetą.
Apie 70 proc. vaikų pasveiksta gydant juos minirinu. Tai sintetinis hormonas, kuris nakties metu koncentruoja šlapimą - jo išsiskiria mažiau, todėl vaikui naktį nekyla poreikio šlapintis. Jau po savaitės galima pasakyti, ar jis tam vaikui tinka. Nors tai yra simptominis gydymas, tačiau nereikia pamiršti, jog bėgant laikui vaikas bręsta ir formuojasi šlapinimosi refleksas.
 

Į kokį specialistą reikėtų kreiptis tėvams, jeigu jie įtaria naktinę enurezę?


Lietuvoje paprastai dėl šios problemos kreipiamasi į neurologus ir pediatrus. Tačiau kaip ir visame pasaulyje, vis dažniau konsultuoti ima ir urologai.
Jeigu vaiko šlapinimasis naktį į lovą tapo problema, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju - jis parinks tinkamiausią gydymą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Mamyte...
2014-08-17 01:43
Sveiki mums yra problemele jau 10m. IR Dar nebaigem sisioti I lovyte.... nebezinau ka daryti atsirado suskelnes didesnems drihn night ar pns. Bet musu kaimuke nera tai vat problema... bandom darytis pacios pagalba. Ant paklides patiesiam pkasmasini dideli maiseli IR ant virsus 2 kitos paklides na taip lengviau... ieskojau internete bet visiems iki 6m. Nezinau ka daryti vaikas taip liudi negali ne su draugem I stovyklas ne pas draugiu ismiegot. Viena zodziu skaudu matyti vaika liudinti. Buvom ir pas daktaru sake isauks, psichologai snekejosi su ja bet nieko jokio streso nieko... gal paveldejo is mano vyro kiek zinau jis slapinosi iki 8m. Kam yra panasiai? Gal kas zino problemos sprendima?
Inceptum
2010-05-08 16:08
Parduodame naujus japoniškus inhaliatorius "OMRON" kaina 188 litai ir itališkus kaina 130 litų. Tai puiki priemonė Jums ar Jūsų vaikui nuo bronchito, laringito, astmos ir kitų ligų, bei sveikų vaikų profilaktikai - eukalipto, mentolio, gebenių, pušų ir kitokios inhaliacijos nuo peršalimo ligų. Komplekte: inhaliatorius, kaniulė, pypkutė, suaugusiojo ir vaikiška kaukutės ir kt.
Pristatome visoje Lietuvoje.
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
www.inceptum.lt
viktor32
2009-01-14 12:47
kaip suzinot kaip kada prasidejo prostata ar vaistas reklamuojantis prostomol uno geras vaistas ar pagamintas iš augaliniu medzegu? nuo keliu metu serga ta liga.
niaugi
2007-03-26 21:11
o kur manksta

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai