Kur slypi estetika?

Šypsena nieko nekainuoja, bet jos vertė neišmatuojama. Ji labai svarbi gerai žmogaus fizinei ir dvasinei būsenai. Tai –sėkmės, patrauklumo, pasitikėjimo savimi ir sveikatos simbolis. Deja, kartais ji turi trūkumų. Kokie jie, kaip juos pašalinti ir kaip turėti kerinčią šypseną? Apie tai konsultavo odontologijos klinikos „Neodenta“ gydytojai odontologai Eglė Kunčiuvienė, Eglė Čiukienė ir Žilvinas Budrevičius.
 

Kokia turi būti graži šypsena?


Pagrindiniai gražios šypsenos kriterijai yra dantų forma, dydis, spalva, taisyklingas išsidėstymas dantų eilėje, santykis su kitais dantimis ir dantenomis (šypsantis dantenos neturi atsiverti daugiau nei 2 mm), simetrija su centrine veido ašimi, lūpų linijos forma ir padėtis. Šiuolaikinės odontologijos tikslas – suteikti pacientams gražią šypseną.

 

Estetinis plombavimas


Estetinis plombavimas – dantų gydymo būdas, kai atkuriami pažeisti danties audiniai. Jo tikslas – išsaugoti dantis gyvybingus, nešlifuojant sveikų danties audinių, ir labai tiksliai atkurti trūkstamus danties audinius, kad dantys atrodytų skaidrūs, proporcingi, blizgėtų ir atliktų savo funkciją.
Estetinis plombavimas rekomenduojamas pacientams, kurių dantys pažeisti ėduonies, pakeitę spalvą, nudilę, nuskilę ar plombuoti senomis nekokybiškomis plombomis. Taip pat, jei yra netaisyklingai sudygę dantų eilėje (kai yra mažų defektų). Estetinio plombavimo metu galima patobulinti dantų formą, dydį ir spalvą, pašalinti per didelius tarpus tarp dantų.
Medžiagos, naudojamos estetiniam plombavimui, yra artimos natūraliems dantų audiniams ir pasižymi geromis fizinėmis ir mechaninėmis savybėmis (mažu susitraukimo koeficientu, mažu pralaidumu terminiams dirgikliams, dideliu mechaniniu atsparumu jėgoms, veikiančioms dantį kramtymo metu). Dantys, plombuoti tokiomis medžiagomis, yra tvirti, blizga, atrodo skaidrūs ir natūralūs.
Estetinis plombavimas reikalauja ypatingo gydytojo odontologo profesionalumo ir juvelyrinio kruopštumo, kad preciziškai tiksliai būtų sluoksniuojami ir atkuriami danties audiniai, nepažeidžiant sveikų danties audinių ir gleivinės. Estetinio plombavimo procedūra yra neskausminga ir pacientui nesukelia jokio diskomforto, o rezultatai dažniausiai pranoksta lūkesčius.
 

Dėmės ant dantų. Kodėl atsiranda? Kaip pašalinti?


Dėmės ant dantų paprastai atsiranda dėl ėduonies. Kitos, rečiau pasitaikančios priežastys – dantų fluorozė, emalio hipoplazija.
Dantų fluorozės priežastis yra ilgalaikis fluoro veikimas didesnėmis dozėmis. Tai pasitaiko, kai yra padidėjęs fluoridų kiekis geriamajame vandenyje arba kai vaikai, paprastai iki 3–4 metų, dantims valyti naudoja pastą, turinčią fluoro, ir jos neišspjauna, o nuryja dėl jos patrauklaus skonio.
Fluorozė pasireiškia baltomis linijomis ir matinėmis dėmėmis. Sunkesniais atvejais – pigmentinėmis dėmėmis ar įvairių dydžių emalio defektais. Gydymas priklauso nuo pažeidimo laipsnio. Kartais užtenka emalio spalvos atkūrimo, emalio balinimo. Sunkesniais atvejais reikalingas estetinis plombavimas ar protezavimas.
Emalio hipoplazijai (nepakankamas emalio išsivystymas) būdingos baltos, geltonos, rusvos įvairių dydžių dėmės. Atsiradimo priežasčių gali būti daug: nepakankama mityba, vitaminų A ir D trūkumas, alergijos, neurologinės, inkstų, infekcinės ligos, mechaniniai pažeidimai. Emalio hipoplazijų gydymas priklauso nuo pažeidimo laipsnio, amžiaus. Pagal tai skiriami vietinio remineralizuojamojo gydymo kursai, dantų balinimas, plombavimas ar protezavimas.
Dažniausiai pasitaiko ėduonies sukeltos dėmės. Kariozinė dėmė yra pradinis ėduonis arba kariozinė emalio demineralizacija. Pradinis ėduonis gali būti ūminis, lėtinis ir stabilus. Esant ūminiam, dėmė ant emalio yra balta, paviršius šiurkštus, prie šaknų dėmė gelsva, paviršius minkštas, dažnai po minkštų apnašų sluoksniu. Lėtinio ėduonies metu dėmė būna nuo gelsvos iki tamsiai rudos, juodos spalvos, paviršius šiurkštus. Pradinis stabilus ėduonis yra ruda, juoda kieta dėmė. Tai yra grįžtamas procesas.
Ėduonies profilaktikai svarbu reguliariai, bet du kartus per metus, atlikti profesionalią burnos higieną, sureguliuoti mitybą (mažiau angliavandenių), naudoti fluoridus, silantus. Atsiradus atliekamas ertmei, taikomas danties kariozinių audinių preparavimas ir plombavimas.
 

Dantų balinimas


Dantų spalvos pokyčius lemia: amžius, įpročiai (rūkymas, kava, arbata), fluorozė, tetraciklino grupės antibiotikai, nekrozavusi pulpa.


Dantų spalvą galima susigrąžinti balinimo procedūromis:
• Dantų balinimas kapomis. Šiuo būdu pacientas balinasi dantis namie. Odontologijos klinikoje pagal dantų atspaudus padaromos kapos, į kurias pacientas įsipila balinamojo gelio, užsideda kapas ant dantų ir palaiko po 2–3 val. per dieną. Toks balinimo būdas gali užtrukti nuo 2 savaičių ir daugiau. Tai priklauso nuo pradinio dantų atspalvio, taip pat nuo rezultato, kurį įmanoma pasiekti šiuo metodu.
• Dantų balinimas kabinete. Atliekamas odontologijos klinikoje. Pirmiausia dedama dantenų apsauga, tada ant dantų tepama balinimo medžiaga. Gelis keičiamas kas 10 minučių, ir kaskart dantys šviesėja. Procedūra užtrunka apie 1 valandą.
• Balinimas ZOOM sistema. Atliekamas odontologijos klinikoje. Pradžioje dedama visapusiška dantenų ir gleivinės apsauga, ant dantų tepamas ZOOM balinimo gelis, kuris aktyvuojamas specialia ZOOM lempos šviesa. Balinimo laikas 1 valanda. Visa procedūra užtrunka apie 2 valandas.
• Dantų balinimas lazeriu. Balinant naudojamas didesnės koncentracijos gelis ir lazeris, kuris, veikdamas kaip aktyvatorius, sustiprina balinimo gelio poveikį. Procedūra trunka apie 30 min. Paprastai užtenka vienkartinės procedūros, po jos parą būna padidėjęs dantų jautrumas ir tiek pat laiko reikia vengti dažančių maisto produktų ir gėrimų.
Prieš balinant dantis būtina atlikti profesionalią burnos higieną, kurios metu būtų suteikiama išsami konsultacija ir parenkamas optimalus dantų balinimo metodas.
 

Kai dantys išauga netinkamai


Jeigu pieninis dantis išauga netinkamoje vietoje, nerimauti nereikia. Tačiau netinkamoje vietoje išdygus nuolatiniam dančiui, būtina išsiaiškinti priežastis, kurios sutrikdė normalų danties dygimą. Jas pašalinus, ortodontinio gydymo būdu dantį būtina grąžinti į tinkamą padėtį.
Vienos iš dažniausių priežasčių, kodėl dantis išdygsta netinkamoje vietoje, – vietos stoka nuolatiniams dantims arba laiku neiškritęs pieninis dantis.
Rekomenduojama vaiką atvesti pas ortodontą jam sulaukus 7–8 metų, kai pieniniai dantys keičiasi į nuolatinius. Tada galima įvertinti ir prognozuoti nuolatinių dantų taisyklingą dygimą.
 

Dantų papuošalai. Ar jie suteikia estetinio grožio?


Dantų papuošalai pagyvina šypseną ir viliojamai blykčioja besišypsant. Spindesys ir paslaptis suteikia šypsenai žavesio ir ekstravagancijos. Dantų papuošalas klijuojamas prie danties paviršiaus, negręžiant ir nepažeidžiant danties. Procedūra visiškai neskausminga ir trunka tik apie dešimt minučių.
 

Iš kur atsiranda blogas burnos kvapas?


Blogas kvapas, sklindantis iš burnos, yra dažna problema, daugeliui žmonių sukelianti blogą savijautą ir nepatogumų. Pagrindiniai veiksniai, lemiantys blogą burnos kvapą, – nepakankama burnos ertmės higiena, ėduonies pažeisti dantys, dantenų ir periodonto ligos, rūkymas, alkoholio vartojimas, nepakankamas seilių kiekis burnoje (burnos sausumas), kvėpavimo takų, inkstų ligos, diabetas, tam tikrų vaistų naudojimas, alinančios dietos, kai dėl angliavandenių trūkumo organizme susidaro ketonai, kurie duoda specifinį kvapą.
Labai svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą, kad laiku diagnozuotų ir gydytų dantų ir dantenų ligas, atliktų profesionalią burnos ertmės higieną. Būtina laikytis asmeninės burnos ertmės higienos – taisyklingai valytis dantis, tarpdančius ir liežuvį, naudoti burnos skalavimo skystį.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai