Rūpinkitės vaikų akimis

Sakoma: akys – tai sielos veidrodis. Jos daug ką pasako apie žmogų. Tad akivaizdu, jog gražios sielos žmogaus akys turi būti sveikos. O, norint tokias turėti, jų sveikata reikia pradėti rūpintis jau nuo mažų dienų. Atsakomybė už tai tenka tėvams. Norėdami patarti jiems, kaip reiktų rūpintis atžalų akytėmis, keletą aktualių klausimų uždavėme Optometrijos centro gydytojai okulistei Jolantai BENDORIENEI.
 

Kas kiek laiko mažiems vaikams reikėtų tikrinti akis? Kodėl?
Jeigu vaiko akys sveikos, užtenka patikrinti, kai vaikas yra vienerių, trejų ir šešerių metų amžiaus.
Ypač svarbu, jog tėveliai nuvestų vaiką pas gydytojus prieš einant į pirmąją klasę, nes mokykloje akys gauna didesnį krūvį nei įprastai.
Jeigu akys yra nusilpusios ar vaikas serga kokia liga, reikia pradėti gydyti kuo anksčiau. Tėvai turėtų žinoti, jog iki šešerių metų amžiaus dar galima išgydyti daugelį akių ligų, o vėliau – daug sunkiau. Dėl to profilaktinės patikros yra būtinos norint užkirsti kelią įvairiems negalavimams.
Kokios akių ligos dažniausiai gresia mažiems vaikams ir kaip patikra padeda jų išvengti?
Dažniausiai mažieji kenčia nuo žvairumo, įgimtų patologijų, refrakcijos sutrikimų: įgimto astigmatizmo ar toliaregystės. Kaip jau minėta, laiku pastebėta liga gali būti sėkmingai išgydoma. Tačiau tai galioja ne visuomet. Pavyzdžiui, trumparegystė nepagydoma, tik gali kisti – didėti arba mažėti. Tačiau dėl to neverta siaubingai sielotis – yra daugybė priemonių, padedančių žmogui puikiai matyti: akiniai, kontaktiniai lęšiai, galiausiai – operacijos lazeriu. Ko gero, daug pavojingesnė liga už trumparegystę yra toliaregystė. Nes ši gali išsivystyti į žvairumą.


Kokios priežastys dažniausiai sukelia vaikų akių ligas?
Mažų vaikų ligos dažniausiai būna įgimtos (žvairumas, toliaregystė, astigmatizmas ir kt.). Tačiau yra ir kitų veiksnių, lemiančių akių sveikatą, pvz., televizoriaus žiūrėjimas. Mažo vaiko ne iki galo susiformavusioms akytėms televizorius tikrai kenkia.

Dar vienas iš labiausiai žalojančių akis veiksnių šiandien yra kompiuteris. Vaikai, kurie daug laiko praleidžia prie kompiuterio, rizikuoja susirgti trumparegyste. Žiūrėdamos į kompiuterio ekraną, akys labai greitai pavargsta, nes pats žiūrėjimo procesas yra daug sudėtingesnis. Kiekvienas simbolis (raidė, paveiksliukas ir kt.) monitoriuje sudarytas iš mažyčių taškelių, jis nėra vientisas (kaip, pvz., spausdintame tekste). Dėl to jis mirga, o žiūrėjimas tampa varginantis, tad per ilgesnį laiką akis pavargsta. Svarbu ir pats atstumas nuo akių iki kompiuterio ekrano. Jis dažniausiai būna per mažas, o tai irgi kenkia akims.
Ką daryti, jeigu vaikas nenori nešioti akinukų?
Tai pasitaiko gana dažnai. Iš tikrųjų vaiko požiūris į akinius labai priklauso nuo šeimos požiūrio. Jeigu tėvai visada kalba, jog akiniai – tai kažkas baisaus, tai vargu ar vaikas norės juos nešioti. Be to, svarbu ir tai, ar šeimoje dar kas nors nešioja akinius. Jeigu taip – tai vaikas irgi gali norėti būti panašus į mamytę ar tėvelį ir nešioti akinius.
Būna ir tokių atvejų, kai tėvai skundžiasi, kad vaikas labai pasyvus, niekuo nesidomi. O pradėjęs nešioti akinukus, tampa daug žvalesnis, aktyvesnis. Tokio pasikeitimo priežastis – vaikas tiesiog pradeda puikiai matyti, o kartu ir viskuo domėtis. Tad akiniai nėra jau toks baisus dalykas.
Ar Lietuvoje yra statistika, kiek vaikų ir kokiomis akių ligomis serga?
Lietuvoje tokios statistikos nėra. Tačiau yra žinoma, jog Europos Sąjungoje apie 25 proc. vaikų ir paauglių serga trumparegyste. Todėl manau, jog ir Lietuvoje turėtų būti panašus skaičius. Trumparegystė ypač plinta tarp mokyklinio amžiaus vaikų.
Ar Lietuvoje yra vykdoma kokia nors programa, norint sumažinti trumparegystės atvejų skaičių?
Kokios nors specialios programos nėra. Gydytojai tiesiog dirba savo darbą, siekdami užkirsti kelią ligai. Aišku, įvairių iniciatyvų yra, bet jos ne visada įgyvendinamos iki galo. Vienas iš pavyzdžių, kaip būtų galima sumažinti sergančiųjų trumparegyste skaičių, galėtų būti Danijos atvejis. Čia buvo pakeista švietimo sistema: sumažintas pamokų skaičius, vaikams duota laikyti mažiau testų bei egzaminų, daugiau dėmesio skirta užklasinei veiklai. Įgyvendinus šią programą, per penkerius metus trumparegystės atvejų Danijoje sumažėjo net 5 procentais (nuo 25 iki 20 proc.). Manau, jog tokia praktika galėtų būti pritaikoma ir Lietuvoje.
Ką patartumėte tėveliams, norintiems apsaugoti savo vaikų akis?
Specialių priemonių tikrai nereikia imtis. Tiesiog reiktų stebėti savo vaiką, o, pastebėjus bet kokius pasikeitimus, – kreiptis į gydytojus. Tėveliai turėtų būti ypač atidūs tuo atveju, jeigu patiems yra kokių akių sveikatos sutrikimų arba jų buvo ankstesnėse kartose. Šiaip užtenka profilaktiškai kartą per metus pasirodyti gydytojui.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ville
2014-05-10 16:18
Man dabar 14 metu,gyvenu Druskininkuose.Nuo 7neriu metu nesioju akinius (tada maciau tik 20%)
regejimas tai blogejo, tai gerejo. Man toliaregyste. Karta i metus vazineju i Vilniaus privaciaja klinika Optika. Vos netapau zvaira, buvo labai daug vilties ir norėjau greičiau vel matyti 100% kaip ir kiti, ištisus metus to laukiau, reikėdavo Vilniaus klinikoje daug visko iškęsti: plėsdavo vyzdžius (labai perštejo, tada dvi dienas viskas akyse liedavosi).
Praeitais metais kai nuvažiavau į tą kliniką aš sužinojau, kad jau matau 90%, akyse sužibo džiaugsmas, akinių dar nenuemė, bet mokykloje aš jų jau nebenešioju. Bet akinius man reikes nešioti skaitymui, rašymui visą gyvenimą :(
Anonimas
2010-04-20 13:26
Sveiki visi. Esu 17m vaikinas ir noreciau paklausti ir paprasyti patarimu. As jauciu jog kuo toliau tuo mano akys mato maziau na kaip maziau bet vaizdas toliau susilieja ir pan. Ar yra kokie vitaminai akims ar seip koks patarimas kuris veiksmingai man padetu. ACIU :)
pupa
2008-01-24 15:58
cha cha cha kaip neidomu . net pasiziurint juokas ima
daiva
2007-09-30 13:44
sveiki mano dukrai(6m)zvairuoja abi akytes,norime operuoti bet opercila labai brangi.gal galite man pasakyti ar vaikams yra kokios nuolaidos?
vok
2007-08-20 22:03
reikia patarti kuo daugiau mirkčioti akims

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai