Speleologija: paslaptinga požemių trauka

Speleologija pirmiausia yra mokslas – tyrinėjantis požemines ertmes bei urvus, apimantis begalę veiklos sričių: tiek jų tyrimus – geologiją, karstologiją. hidrologiją, biologiją, tiek ir keliones, kalnų turizmą, uolų laipiojimą, nardymą bei kitas veiklas. Lietuvos speleologus galima vadinti mėgėjais-entuziastais, kuriems tai daugiau laisvalaikis ar net gyvenimo būdas.
 

Ekstremalūs pojūčiai po žeme


Speleologijos negalima priskirti ekstremalaus sporto kategorijai, nes ekspedicijose mes visuomet stengiamės kaip galima labiau sumažinti galimus pavojus, nesiekiame ekstremalių dalykų. To mokome ir naujuosius savo komandos narius. Speleologija – komandinis užsiėmimas. Paprastai speleologinėms ekspedicijoms komanda yra sudaroma iš 7–30 žmonių. Ekstremalaus sporto srityse pasiektas tam tikras rezultatas (pvz., rekordas) atspindi vieno žmogaus užsispyrimą, įdirbį, fizinį pasirengimą, individualias savybes, talentą. Speleologijos atveju vienas žmogus urve nieko nenuveiks. O ir judėti urvuose vienam griežtai draudžia saugumo technika. Urvų tyrinėjimų ekspedicijose dirba visa komanda. Kiekvienas jos narys atlieka tam tikrą užduotį. Jei nors vienas savo užduoties neatliks, ekspedicija gali nepavykti..
 

Speleologo kasdienybė


Prieš ekspediciją renkame informaciją apie regioną, į kurį vykstame, skaitome, domimės, trenuruojamės, rengiame urvo šturmo ar tyrinėjimo veiklos grafikus, planus.. Urvų tyrimų rezultatai dažniausiai pasiekiami tik per keletą ar net keliasdešimt intensyvių ir sistemingų tyrinėjimų metų. Ruošdami speleologus mes labai daug dėmesio skiriame psihologiniam pasirengimui. Labai svarbu vidinis pasitikėjimas savo jėgomis ir žmogaus vidinė harmonija. Tik gerai psichologiškai ir techniškai pasirengęs komandos narys gali be problemų iškęsti urvuose tykančius išūkius – potvynius, akmenų griūtis, įveikti urvų siaurumas, ištverti sunkų fizinį darbą, nugalėti fobijas.


 

Kas gali užsiimti speleologija?


Kiekvienas žmogus, norintis būti speleologu ir turintis tam entuziazmo, gali juo tapti. Kažkada buvau gana skeptiškai nusiteikęs prieš „silpnąją lytį“, bet kai kurios moterys paneigė visus mano stereotipus. Geru speleologu tampama tik po 10 metų – tai labai ilgas procesas, kuriam daugiau reikalinga valia, entuziazmas, žinios, patirtis, bendravimas, nuoširdumas, o ne fizinis pajėgumas ar idealus sportinis pasiruošimas.
 

Pavojai


Urvas – tai požeminės upės vaga, tad pavasarį, tirpstant sniegui, užsemiamos tam tikros urvo dalys, todėl žmonės gali būti ilgam atskirti nuo žemės paviršiaus. Grėsmę kelia krentantys akmenys, taip pat yra rizika sušalti urvuose, kur tik 4–8 laipsniai šilumos bei 100 proc. drėgmė. Kiti pavojai kyla dėl žmonių klaidų, t.y. kai į ekspediciją vyksta nepatyrę, menkai pasiruošę žmonės arba kai ilgametę patirtį turintis speleologas pradeda nebekreipti dėmesio į saugumo techniką, nebevertinti situacijos realiai.
 

Speleologo gyvenimo pliusai ir minusai


Ekspedicijų metu žmonės dažnai atsiskleidžia, nusiima savo kaukes, o ilgainiui tampa nuoširdūs, lengvai bendraujantys. Tačiau tai nėra užsiėmimas estetams, nes urve yra gražių vietų, bet yra ir nelabai gražių: siaurų, šlapių ir purvinų. Tai tam tikras iššūkis sau, įveikti tokias vietas, tiesiog psichologinis savęs nugalėjimas.
 

Didieji ir mažieji pasiekimai


Daugelis pasiekimų atsispindi emocijose, vidiniuose išgyvenimuose, kad nugalėjai save,, atlikai sunkią užduotį, ar nusileidai į sudėtingą urvą. Vienu iš pasiekimų laikyčiau ekspediciją „Gilyn į žemės centrą“ – lietuvių nusileidimą į giliausią iki šiol žinomą pasaulio urvą. Šią ekspediciją mes organizavome gana ilgai ir nelabai kas tikėjo, kad ji mums pavyks. Galėčiau šią ekspediciją pavadinti vienu svarbiausių mūsų komandos veiklos rezultatu per paskutinius 10 metų. Jos sėkmė, tai mūsų veiklos tarptautinis pripažinimas bei Lietuvos vardo garsinimas. Tai iš tikrųjų buvo slapta mano svajonė, kuri privertė tikėti, kad mintys materializuojasi.

 

Padrąsinsite?


Kviečiame, džiaugiamės tais žmonėmis, kurie nori prisidėti prie mūsų veiklos. Šiuo metu kaip tik renkame naujus narius į speleogų mokyklą. Esame linkę perduoti visą savo patirtį ir žinias. Speleologija jau garsina Lietuvą. Kitų valstybių šalių speleologai mus žino, kaip rimtai dirbančią komandą, todėl tikrai norisi, kad kuo daugiau entuziastingų žmonių prisijungtų prie mūsų.
Daugiau informacijos apie mus – www.speleo.lt

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai