Laukiate sąnario endoprotezavimo operacijos? Galite sau padėti

Stiprūs kaulai ir sąnariai reikalingi bet kokiame amžiuje, tačiau ypač – sulaukus vyresnio amžiaus. Lietuvoje kasmet maždaug šešiems tūkstančiams žmonių implantuojami sąnarių protezai, apie 20 tūkstančių laukia savo eilės ir dar atliekama keliolika tūkstančių operacijų dėl kaulų lūžių. Didelė dalis šių žmonių yra vyresnio amžiaus, ir jų kaulai yra pažeisti lėtinės ligos – osteoporozės. Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės gydytojas ortopedas-traumatologas dr. Algimantas Pamerneckas, operuojantis jau 25-erius metus, teigia, kad operacija yra puiki išeitis, tačiau jos sėkmę lemia kaulo kokybė: į išretėjusį kaulą įstatytas implantas neatliks savo funkcijos.
 

Osteoporozė – liga, negailestingai ardanti kaulus


Kaulas – gyvas audinys, kuris kas dešimt metų visiškai atsinaujina dėl jame nuolat vykstančių ardymo ir atkūrimo procesų. Tarp šių procesų turi būti pusiausvyra – nuo jos priklauso kaulų masė, kokybė, tvirtumas, atsparumas lūžiams. Kaulų masė didėja maždaug iki 30 metų amžiaus, vėliau ima mažėti. Ypač sparčiai kaulų masė mažėja moterims po menopauzės (dėl pakitusios hormonų pusiausvyros) ir visiems, sulaukusiems 65–70 metų. Tuomet sutrinka pusiausvyra tarp kaulo ardymo ir atkūrimo, sustiprėja kaulo ardymas, o atkūrimas būna nepakankamas, kad jį kompensuotų. Tada vystosi osteoporozė – kaulų retėjimo liga. Pati grėsmingiausia osteoporozės komplikacija – šlaunikaulio kaklo lūžimas. Ši trauma ne vien sukelia skausmą, bet gali baigtis neįgalumu ar net mirtimi, o ir išlaidos sveikatai gerinti būna didžiulės.
 

Operacijos sėkmę lemia kaulo tvirtumas


Susidėvėjęs klubo sąnarys (dar iki lūžio) sukelia didelius skausmus, koja gali sutrumpėti net keliais centimetrais. Ligoniai dažnai šlubuoja ar vos paeina, dėl to kenčia stuburas. Tokiais atvejais siūloma klubo sąnarį endoprotezuoti.
Dr. A.Pamernecko nuomone, operacijos sėkmė priklauso ne tik nuo traumatologo-ortopedo rankų miklumo ar žinių kiekio – jos sėkmę lemia ligonio kaulo, į kurį dedamas implantas, kokybė. „Į išretėjusį, osteoporozės pažeistą kaulą įstatytas implantas nebus stabilus, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Tai reiškia, kad, po operacijos ligoniui pradėjus vaikščioti, implantas išsijudins, pakryps ir nebeatliks savo funkcijos. Ligonį vėl teks guldyti ant operacinio stalo antrą ir trečią kartą“, – pasakoja patyręs specialistas. Ligonius, kurių kaulai pažeisti osteoporozės, jam tenka operuoti kasdien. Kokia išeitis? – klausiame specialisto.
 

Išeitis – laiku atliktas tyrimas


„Kaulų kokybę prieš endoprotezavimą galime pagerinti patys, laiku atlikę tyrimus ir vartodami tinkamus preparatus. Juolab kad endoprotezavimo operacijos, finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, Lietuvoje reikia laukti 2–3 metus, per kuriuos žmogus ne tik laukia, bet ir kenčia skausmus, baiminasi lūžio ir tikisi sėkmingos operacijos. Taigi šį laiką žmonės galėtų skirti savo kaulo kokybės įvertinimui, ir, jei reikia, pagerinimui. Sąnario endoprotezavimo operacijos laukiantis žmogus turėtų būtinai paprašyti savo šeimos gydytoją siuntimo atlikti kaulų mineralų tankio tyrimą. Jei tyrimo duomenys rodo, kad kaulų mineralų tankis yra žemiau nustatytos normos, reikia vartoti tinkamus preparatus – stiprinti kaulus, kad operacija būtų sėkminga, t.y. įstatytas implantas tarnautų ilgai“, – teigia patyręs ortopedas-traumatologas dr. A.Pamerneckas.
Kaulų mineralų tankis – vienintelis šiuo metu taikomas kiekybinis žymuo, nusakantis kaulų kokybę. Specialistas taip pat pataria kaulų mineralų tankio tyrimą profilaktiškai atlikti kiekvienam, sulaukusiam 65-erių metų. Vėliau rekomenduojama tyrimą atlikti kas 1,5 metų. „Pirmąjį kartą atliktas kaulų mineralų tankio tyrimas būtų tarsi atskaitos taškas, kuriuo gydytojams galima vadovautis vertinant jūsų kaulų sveikatą ar ruošiantis atlikti endoprotezavimą. Tik nuo kaulo būklės priklauso, koks gydymo būdas jums bus efektyviausias. Tad visiems vyresnio amžiaus žmonėms bei juos prižiūrintiems asmenims nuoširdžiai patariu kuo anksčiau atlikti šį tyrimą. Vėliau jį būtinai pakartoti artėjant planuotai endoprotezavimo operacijai“, – primena dr. A.Pamerneckas.
Tiesa, šis tyrimas nekompensuojamas ir už jį reikia susimokėti pacientui, tačiau išleista suma atsipirks su kaupu, kai operacija bus sėkminga ir galėsite gyventi visavertį gyvenimą.
 

Ar galima pagerinti kaulo kokybę ir jo stiprumą?


Jei atliktas kaulų mineralų tankio nustatymo tyrimas parodo, kad kaulas yra pažeistas osteoporozės, jo kokybė yra bloga, gydytojas gali paskirti gydymą. Šiuo metu yra nemažai, skirtų osteoporozei gydyti. Dauguma jų tik palaiko esamą kaulo kokybę, neleisdami jai toliau blogėti. Tačiau vis labiau pripažįstama, kad to nepakanka ir kad kaulą, jo kokybę reikia atkurti, juo labiau pacientams, kuriems bus dedamas implantas (endoprotezas). Vis plačiau yra skiriamas preparatas, kuris iš naujo subalansuoja pusiausvyrą tarp ardymo ir atkūrimo procesų taip, kad vyrautų atkūrimas. Dėl to, vartojant vaistą, kaulas atsinaujina, tampa tvirtesnis. Sukurta speciali vartojimo forma – milteliai, išmaišomi vandenyje ir geriami vakare, užtikrina, kad vaistas geriau būtų pasisavinamas ir kaulas būtų nuolat atkuriamas.
Taigi gydytojas gali skirti gydymą, atkuriantį kaulą bei gerinantį jo kokybę. Žinoma, kokį gydymą pasirinkti, sprendžia gydantis gydytojas, atsižvelgdamas į kiekvieno paciento būklę.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai