Meigs’o sindromas

Dirbdama ligoninėje susidūriau bent su keliais atvejais, kai teko įtarti šį sindromą. Meigs’o sindromas – reta liga, ji diagnozuojama apytikriai 1 procentui ligonių, sergančių gerybiniu kiaušidžių vėžiu. Atrodo baisiai, tačiau prognozė visiškai gera. Taigi apie viską iš eilės.
 

Kas būdinga šiam sindromui?


Meigs’o sindromui būdinga triada: gerybinis kiaušidžių darinys (fibroma, tekoma, cistadenoma, kai kurie kiti), skystis pleuros ertmėje ir skystis pilvo ertmėje. Pastarosios dvi klinikinės išraiškos išnyksta pašalinus kiaušidžių darinį. Egzistuoja ir pseudo-Meigs’o sindromas, kuris būna susijęs su sistemine raudonąja vilklige bei kiaušidžių padidėjimu, bet tai jau kita liga.
 

Klinikinė situacija, arba ne viskas auksas, kas...


60 metų amžiaus moteris pateko ligoninę dėl dusulio ir karščiavimo. Dusulys vargino jau kelis mėnesius, tačiau fizinį darbą dirbusi pacientė stengėsi nekreipti į jį dėmesį ir toliau triūsė savo ūkelyje iki dusulys pasidarė toks stiprus, kad ji naktį negalėjo miegoti. Atlikus krūtinės ląstos rentgenologinį tyrimą, pleuros ertmėje buvo daug skysčio. Nustatytas laisvas skystis pilvo ertmėje. Skystis punktuotas keletą kartų, tačiau netrukus vėl prisikaupdavo, visos priemonės buvo nesėkmingos. Pacientės inkstų funkcija buvo saikingai pablogėjusi. Atlikus išsamius tyrimus, šiai pacientei Meigs’o sindromo diagnozę paneigėme, diagnozavome širdies nepakankamumą ir paskyrėme reikiamą gydymą.


 

Baimės akys didelės


Šis sindromas – labai apgaulingas. Įvertinus pakitimus, gali atrodyti, kad pacientė serga išplitusia onkologine liga, dėl ko ir pradėjo kauptis skystis pleuros ir pilvo ertmėse. Iš tikrųjų viskas yra priešingai. Ligos prognozė yra palanki, o išoperavus kiaušidžių darinį skysčio krūtinės ir pilvo ertmėse paprastai nelieka. Pacientės nebejaučia dusulio, kitų nemalonių simptomų ir grįžta prie įprastinės veiklos. Gyvenimo prognozė nesiskiria nuo sveikų pacientės bendraamžių.
 

Plačiau apie simptomus


Meigs’o sindromas dažniau pasitaiko šeimose, kuriose bent dvi artimos giminaitės yra sirgusios onkologinėmis kiaušidžių ligomis. Pirmieji ir progresuojantys ligos simptomai – tai nuolatinis nuovargis, dusulys, padažnėjęs širdies susitraukimų dažnis, pilvo apimties didėjimas, kai kuriais atvejais – neproduktyvus kosulys, menstruacinio ciklo sutrikimai. Įtarus šią ligą ir išsamiai ištyrus pacientę, gydymo taktikos parinkimas vis dėlto priklauso nuo patyrusio gydytojo ginekologo.
 

Plačiau apie tyrimus


Atlikus bendrą kraujo tyrimą, neretai nustatomas mažakraujystė. Paprastai tai būna geležies stokos mažakraujystė, taigi gali būti reikalinga eritrocitų masės transfuzija ir (arba) geležies preparatai.
Vėžio žymuo CA–125 – tai tyrimas, kurio rodikliai padidėja sergant kiaušidžių onkologinėmis ligomis. Šio žymens padidėjimas būdingas ir sergant Meigs’o sindromu, tačiau rodiklis padidėja mažiau nei sergant piktybinėmis ligomis. Beje, šis žymuo nėra itin specifinis, jis gali padidėti ir sergant uždegimine dubens organų liga, endometrioze ir kitomis. Taigi tyrimo absoliutinti jokiu būdu negalima.
Atliekant radiologinius tyrimus (rentgeno nuotraukas, kompiuterinės tomografijos tyrimą), matomas laisvas skystis pleuros ir pilvo ertmėse, papildomos masės kiaušidžių srityje, tačiau duomenų apie tolimąsias metastazes (naviko išsisėjimą) nėra.
 

Kokios kitos ligos gali sukelti panašius simptomus?


Meigs’o sindromas pirmiausiai diferencijuojamas nuo piktybinio kiaušidžių vėžio. Kuris, deja, pasitaiko kur kas dažniau nei Meigs’o sindromas ir gali nulemti skysčio pilvo ertmėje atsiradimą. Ascite (pilvo ertmėje esančiame skystyje) paprastai būna padidėjęs baltymo kiekis. Esant tolimosioms metastazėms, gali būti skysčio ir pleuros ertmėje. Diferencijuojama ir nuo kitų onkologinių patologijų, t.y. plaučių ir žarnyno vėžio. Panašius simptomus gali sukelti ir širdies nepakankamumas, kepenų cirozė, tuberkuliozė.
 

Diagnozavo Meigs’o sindromą, kas toliau?


Toliau bus pasiūlyta atlikti operaciją, kurios metu bus pašalintas kiaušidžių darinys, kiti simptomai po operacijos paprastai išnyksta. Operacijos apimtis priklauso ne tik nuo klinikos, bet ir nuo ligonės amžiaus. Pavyzdžiui, vaisingo amžiaus moteriai gali būti šalinama tik viena kiaušidė, o pomenopauzinio amžiaus pacientei gali būti atliekama gimdos pašalinimo operacija su priedais.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai