Slapta kančia: bakterinė vaginozė

Elena N. (42 m.) apie tai neprasitarė net savo geriausiai draugei, su kuria paprastai dalijasi visomis paslaptimis. Tas žuvies kvapas buvo per daug aštrus. Viskas prasidėjo per mėnesines. Sunerimusi moteris keitė tamponus, įklotus, prausėsi po kelis kartus per dieną. Kvapas niekur nedingo. Teko kreiptis į medikus. Ginekologė jai nustatė bakterinę vaginozę. Dažniausiai slepiamą ligą, kuri retais atvejais sukelia grėsmę sveikatai, bet būna labai nemaloni moterims.

 

Apie 20 procentų moterų serga ja – daugiausia tyliai, niekam neišsiduodamos. Kur kas žinomesnis yra makšties grybelis, kuris pasireiškia niežėjimu ir perštėjimu. Tokiais atvejais būna išvešėjęs mielinis grybelis, kurių turi kiekviena sveika moteris. Bakterinė vaginozė prasideda tada, kai per daug prisidaugina „blogųjų“ bakterijų, kurias normaliu atveju užgožia makštyje gyvenančios pieno rūgšties bakterijos.

 

Makšties flora netenka pusiausvyros

 

„Pieno rūgšties bakterijos yra savotiški makšties policininkai, – aiškina vokiečių ginekologas dr. Wolfgangas Frobenius. – Jos gamina pieno rūgštį, kuri nulemia įprastą makšties pH vertę: 3,8 –4.4. Rūgščioje terpėje beveik negali daugintis anaerobinės ir kitos nepageidaujamos bakterijos, tarp jų dažniausios bakterinės vaginozės kaltininkės – gardnerelos. Kai kurios pieno rūgšties bakterijos gamina ir vandenilio peroksidą H202, nuodijantį nepageidaujamus ligų sukėlėjus.

 

Susirgus bakterine vaginoze, pieno rūgšties bakterijos pranyksta, makšties flora išeina iš pusiausvyros. Kodėl taip įvyksta, tiksliai nežinoma, bet medikai spėja, kad viena iš pagrindinių priežasčių vis dėlto būna stresas. Kartais prisideda seksualinio partnerio pakeitimas, antibiotikų poveikis, rūkymas ir prausimasis naudojant įvairias švaros priemones. Tada pH vertė pranoksta 4,5, anaerobinės bakterijos išplinta ir ima gaminti baltymus (aminus), kurie ir sukelia nemalonų žuvies kvapą.

 

Bakterinės vaginozės diagnozė gali būti patvirtinta ir laboratoriniais tyrimais. Tiriant makšties sekretą per mikroskopą jame galima pastebėti daugybę makšties odos ląstelių atplaišų, aplipusių bakterijomis.

Pakitęs kvapas apsunkina lytinius santykius

 

 

„Ne visos vaginoze sergančios moterys pastebi, kad padaugėjo skystų išskyrų. Pasitaiko pacienčių, kurioms žuvies kvapas atsiranda tik po lytinių santykių (be prezervatyvo). Makšties sekretas tampa labiau šarminis dėl spermos, kurios pH vertė didesnė. Tada aminai stipriau užuodžiami. Nemalonus kvapas gali erzinti abu partnerius“, – aiškina ginekologas W. Frobenius.

 

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai