Kodėl šerpetoja lūpos ir kaip puoselėti jų grožį?

Lūpos gali šerpetoti ir skilinėti bet kuriuo metų laiku – ir vasarą, ir žiemą. Vis dėlto lūpų sausumo ir pažeidimų problema daug aktualesnė šaltuoju metų laiku ir ankstyvuoju pavasariu, nes būtent tuomet žvarbiausi orai ir skurdžiausia mityba bei labiausiai nusilpusi imuninė sistema. Ką daryti, kad lūpos būtų gražios, drėgnos, nesuskilinėjusios ir nešerpetojančios?

 

Kodėl lūpų oda taip lengvai pažeidžiama?

Lūpų oda daug plonesnė nei įprasta oda. Ji pažeidžiama žymiai greičiau nei veido ar rankų oda, tačiau jai būdinga ir savybė greičiau atsinaujinti. Vasarą lūpos susiduria su saulės ir vandens poveikiu, o štai žiemą joms tenka atlaikyti vėjuotus, žvarbius, šaltus orus. Paprasto lūpų balzamo gali ir nepakakti – lūpų odą reikia maitinti ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus.

 

Apie kokių medžiagų trūkumą gali pranešti suskilinėjusios, šerpetojančios ir pažeistos lūpos?

Lūpų oda, ypač jų kampučiai, labai jautrūs vitaminų ir mineralų trūkumui. Lūpų būklė suprastėja, kai organizmui nepakanka riebaluose tirpių vitaminų A ir E, vandenyje tirpių B grupės vitaminų (ypač B2, B6, B9 ir B12), taip pat cinko, kalcio ir magnio. Lūpų pažeidimai ir kampučių trūkinėjimai gali būti ženklas, kad organizmui trūksta geležies, nesočiųjų riebalų, kurie labai svarbūs ląstelių struktūrai bei atsinaujinimui. Sausos lūpos paprastai yra pirmasis dehidratacijos požymis, rodantis, kad organizmui trūksta paprasčiausio vandens ir jis patiria nuolatinės „sausros“ pasekmes.  

 

Kokie įpročiai labai kenkia lūpų grožiui?

Sausas lūpas dažnai norisi apsilaižyti, tačiau taip tik padaroma meškos paslauga, ypač jei oras lauke šaltas ir žvarbus.  Laižant lūpas pažeidžiamas ir taip silpnas apsauginis sluoksnis, tad lūpos tokiu būdu tampa dar pažeidžiamesnės. Labai kenkia ir sausas patalpų oras, tad vertėtų visuomet stengtis palaikyti optimalią patalpų drėgmę. Trečioji blogybė – lūpų kramtymas. Šis žalingas įprotis lūpas paprasčiausiai žaloja. Kai kuriais atvejais lūpos kandžiojamos taip stipriai ir taip dažnai, kad ant jų ir ant burnos gleivinės atsiranda įvairiausių sunkiai gydomų infekcijų. Šio įpročio reikėtų tiesiog vengti, tačiau jis ne taip jau ir retai susijęs su emocine žmogaus būsena, kurią valdyti gali būti nelengva – neretai toks jautrus asmuo „atsipeikėja“ tik gerokai nusikramtęs lūpas.

 

Ar žinojote, kad lūpoms pakenkti gali netinkamai parinktas veido kremas?

Žiemą reikėtų rinktis tokius veido kremus, kuriuose vandens nėra arba jo yra tik labai maži kiekiai. Natūralu, kad ant veido tepant kremą, jo patenka ir ant lūpų, tad jei žiemą bus naudojamas ne maitinantis ir apsauginis veido kremas, o drėkinantis ir daug vandens turintis kremas, tuomet labai didelė tikimybė, kad šaltyje bus pažeista ne tik veido, bet ir lūpų oda. Vandens pagrindu pagaminti kremai dažniau būna lengvesni - drebučių, gelio, lengvo fluido, serumo konsistencijos, o štai maitinantys ir apsauginiai kremai jau yra sunkesni, labiau panašūs į tepalus nei į kremus. Būtina skaityti kremų sudėtį, konsultuotis su specialistais ir tikrai pavyks išsirinkti tinkamiausią priemonę.

 

Ar žinojote, kad lūpoms pakenkti gali net ir kasdien naudojama dantų pasta?

Beje, dantų pasta taip pat gali sausinti ir dirginti lūpų odą, tad jei valantis dantis jaučiama, kad dantų pasta „degina“ odą, tuomet reikėtų rinktis švelnesnį jos variantą. Neretai už lūpų odos ir aplink ją esančių audinių pažeidimą „atsakingi“ fluoro junginiai arba natrio laurilsulfatas, tad renkantis dantų pastą, labai svarbu atkreipti dėmesį į jos sudėtį. Po bet kokios dantų pastos pavartojimo reikėtų kruopščiai pašalinti dantų pastos likučius nuo odos.

Jei ant vidinės lūpų gleivinės ar ant bet kurios burnos gleivinės vietos atsirado opelių, tuomet tai taip pat gali būti maistinių medžiagų trūkumo ženklas. Nemalonius simptomus palengvinti ir gleivinės gijimą pagreitinti gali padėti Anaftin produktų šeima.  Dėl sudėtyje esančio polivinilpirolidono (PVP) Anaftin  padengia opą apsaugine plėvele, kuri apsaugo žaizdelėje (aftoje) esančias atidengtas nervų galūnes nuo tolesnio dirginimo ir malšina skausmą. Be to, plėvelė apsaugo aftą nuo infekcijos. Unikali Anaftin  formulė skatina po apsaugine plėvele esančios žaizdelės gijimą. Anaftin  sudedamosios medžiagos sulaiko vandenį ir sukuria aplinką, kuri padeda pažeistam audiniui greičiau gyti. Alavijai sustiprina drėkinamąjį poveikį ir nuramina sudirgusius audinius.

 

Ką daryti, kad lūpos būtų gražios?

Rekomenduojama lūpomis pirmiausiai rūpintis iš vidaus ir pilnavertiškai maitintis – svarbu valgyti liesos ir kokybiškos mėsos, riebios žuvies bei maistingų vaisių ir daržovių arba pasirūpinti, kad maistinių medžiagų papildomai būtų gaunama iš kitų šaltinių. Puikūs lūpoms svarbių maistinių medžiagų šaltiniai yra morkos, kepenėlės, avokadai, lieso pieno produktai, ankštinės daržovės ir kt. Lūpų odą puikiai maitina įvairūs augaliniai aliejai – labai tinkami kokosų, sviestmedžio, arganų, makadamijų ir kiti aliejai – svarbiausia rinktis natūralius ir nerafinuotus, kokybiškus gaminius. Lūpas retkarčiais naudinga nušveisti – taip pašalinamos negyvos viršutinio epitelio ląstelės ir lūpos tampa švelnios. Puikus ir nesunkiai pagaminamas šveitiklis – su alyvuogių aliejumi sumaišytas rudasis cukrus. Itin vertingas tepalas su vitaminais A ir E – jis ne tik padeda maitinti lūpų odą, bet ir greičiau jai atsinaujinti. Dabar galima įsigyti įvairiausių maitinančių lūpų kaukių, tačiau ne ką mažiau praversti gali riebi grietinė, medus, maltų avižų košelė. Jei lūpos itin pažeistos ir ilgai negyja, tuomet vertėtų kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti infekcijų ar kitų sveikatos sutrikimų ženklas. 

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai