Gražūs dantys – tik gerai valomi

Yra žmonių, kurie tik sulaukę odontologų pagalbos pradeda nesivaržydami šypsotis. O ar be gydytojų įsikišimo dantys gali būti gražūs ir sveiki? Gydytojos odontologės Editos Junevičienės patarimai gal ir nenustebins, bet primins pagrindines taisykles, kaip reikia prižiūrėti burnos ertmę ir dantis.
 

Kaip pasirinkti dantų šepetėlį?
Šepetėliai skirstomi į minkštus, vidutinius ir kietus. Kasdien naudoti reikėtų minkštą arba vidutinio kietumo. Jei yra dantenų problemų, patarčiau naudoti minkštą šepetėlį. Reikėtų nepamiršti, kad yra vieno danties šepetėliai. Jie labai reikalingi valant protinius dantis. Tokiu šepetėliu lengviau prieiti prie šio danties ir išvalyti visus jo paviršius. Šie šepetėliai labai naudingi ir breketus nešiojantiems žmonėms. Tinka tarpdančiams valyti. Kieti šepetėliai beveik nenaudotini, nes gali traumuoti minkštuosius burnos audinius, pažeisti emalį.
Kaip patartumėte valyti liežuvį? Rytuose žmonės jau seniai tai daro, pas mus liežuvio valymas dar retas reiškinys
Liežuviui valyti reikėtų naudoti specialų liežuvio valiklį. Jį galite įsigyti vaistinėse ir specializuotose parduotuvėse. Juo nuvalomos ant liežuvio susidariusios apnašos , kuriose gausu mikroorganizmų.
Kaip iš didžiulės gausos pasirinkti dantų pastą?
Reikia žinoti, kad dantų pastos skirstomos į profila ktines ir gydomąsias. Profilaktinės naudojamos tuomet, kai burnos ertmės gleivinė ir dantenos sveikos ir pasta reikalinga tik higienai Tokios pastos paprastai yra su fluoru, tad perkant pastą vaikams reikia atkreipti dėmesį ir ieškoti pastos be fluoro, nes kitaip gali išsivystyti fluorozė ,dantu emalio pazeidimas. Be to, maži vaikai dažnai nuryja dalį pastos, tai dar viena priežastis, dėl ko fluoro pastose vaikams reikėtų vengi.
Gydomosios pastos dažniausiai gaminamos žolelių pagrindu ir atlieka dantenų ar burnos gleivinės pažeidimų gydymo funkciją.
Pastas kartais patartina keisti, mes mikroorganizmai prisitaiko, ir veikliosios medžiagos tiesiog jų nebeveikia.
Reikia rinkti, kas jums labiausiai patinka ir ką pataria jus prižiūrintis gydytojas.
Yra žmonių, kurie skubėdami nesuspėja rytais pasinaudoti nei pasta, nei šepetėliu. Įsimeta į burną kramtomos gumos ir mano, kad dantimis pasirūpinta. Ar guma tikrai švarina dantis?
Kramtomoji guma nėra profilaktikos priemonė. Jei nespėjame išsivalyti dantų, galima retsykiais pakramtyti becukrę kramtomąją gumą, nes kramtymas skatina seilių išsiskyrimą, dantys apsivalo. Bet tam reikia kramtyti apie dešimt minučių, ir tai tik vienkartinė pagalba.


Tačiau šiaip dantų higiena palaikoma valant dantis du kartus per parą, nemažiau kaip tris minutes, stengiantis išvalyti visus penkis dantų paviršius: kandamąjį, kramtomąjį, skruostinį, liežuvinį ir šoninį. Tarpdančius valyti rekomenduotina specialiais siūlais, o po visko išskalauti burną skalavimo skysčiu. Jis išvalo tarpdančiuose užsilikusias minkštąsias apnašas.
Kaip valyti pačius pirmuosius dantukus?
Noriu pabrėžti, kad vaikučiai privalo valyti dantukus. Iš pradžių žaidimų forma, tėveliams prižiūrint, o kai išmoksta išsiskalauti burną – jau ir patys, naudodami pastą be fluoro. Ar išsivalyta gerai, galima pasitikrinti išsiskalavus burną tirpalu, pagaminamu ištirpinus specialias tabletes. Tose vietose, kurios prastai išvalyta, išryškėja dėmelės. Tai ir įdomu, ir naudinga.
Beje, gerai dantis valo tik keturi ar penki procentai žmonių.
Kokia silantų nauda vaikų dantims? Jau praėjo nemažai metų, kai ši paslauga siūloma, ar odontologai pastebi privalumų?
Kai išdygsta pirmieji nuolatiniai dantukai, jų vagelės yra mažai mineralizuotos ir lengvai pažeidžiamos ėduonies, todėl tikrai rekomenduotina dantuką aplieti silantais, kol tos vagelės sustiprės, – taip jis saugomas nuo karieso.
Vis dažniau girdime apie burnos higienos procedūrą. To reikia tik turint nesveikus dantis ar privalu visiems?
Burnos higiena rekomenduotina atlikti kas pusmetį visiems. Yra žmonių, kurie ateina kas tris mėnesius. Tai puiki profilaktika, nes odontologas pašalina kietąsias apnašas, išvalo tarpdančius ir dantenų kišenes – padaro tai, ko žmogus pats negali atlikti. Tai nesudėtinga, daznai neskausminga procedūra, o po jos lieka labai malonus pojūtis.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai