Nagai ir ligos

Apie diagnostiką pagal skirtingus kūno požymius girdėjo kiekvienas. Kai kurie įsigudrino net tam tikros praktinės patirties sukaupti ir aplinkinių pagarbą tokiu būdu pelnyti. Jeigu kalbėti rimtai, nemažos dalies tokių pranašų diagnozių yra ne ką tikslesnės nei buriant iš kavos tirščių. Kita vertus, kūnas išties yra vientisa sistema, ir kai kurios ligos gali turėti ir akimi matomų požymių. Prancūzai juokauja, kad rankos yra pati atviriausia moters kūno dalis – papasakos tai, ko niekada neišduos jos liežuvis. Taigi šiandien trumpai apžvelgsiu kai kuriuos ligų sukeltus nagų pokyčius ir tai, ar galima nuspėti ligą vos pažvelgus į žmogaus nagus.
 

Ploni ir lūžinėjantys nagai


Šis požymis pakankamai dažnas ir itin nemalonus idealiai norinčioms atrodyti moterims. Tie, kurie sako, jog kalta nevisai tinkama mityba, gali būti teisūs. Tačiau nebūtinai. Ploni ir lūžinėjantys nagai – gali būti geležies stokos mažakraujystės požymis. Tačiau ne tik jos – identiškus pakitimus sukelia ir vitaminų A, C ir B6 stoka, vitamino A perdozavimas, lėtinės ligos, apsinuodijimas arsenu, daugybė genetinių ligų ir t.t. Kad ir kaip būtų, pati dažniausia lūžtančių nagų priežastis – buityje naudojami muilai, plovikliai ir kitos priemonės bei nagus minkštinantis karštas vanduo. Taigi, jei norite turėti sveikus ir gražius nagus, – pirmiausia išmokite dirbti su pirštinėmis. Antra – pasinaudokite dermatologų patarimu: du kartus per dieną tepkite nagus ir aplinkinę odą jojobos aliejumi bei vitaminu E.Vitamino E molekulė pernelyg didelė, kad patektų į nagus, tačiau jojobos aliejus veikia kaip nešiklis.

 

Nagų „vagelės“


Vyresniame amžiuje išilginės nagų vagelės gali būti normalu, tačiau tokius pokyčius gali sukelti ir kraujotakos nepakankamumas arba reumatoidinis artritas. Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į tai, kad įskilimai tokių vagelių gale gali susiformuoti ne tik dėl nago traumavimo, bet ir dėl hipotirozės arba onkologinių ligų. Skersi juostelių formos įdubimai nuo vieno iki kito nago krašto gali atsirasti sergant egzema, psoriaze, nagų grybeliu. Beau linijos – skersinės linijos ant visų pirštų nagų, atsirandančios dėl laikino nagų augimo sustojimo sunkių ligų atveju, pavyzdžiui, miokardo infarkto, ilgalaikio karščiavimo.


 

Išsigaubę laikrodžio stiklelio formos nagai


Tai ganėtinai dažnas nagų pakitimas, būdingas lėtinėms plaučių ligoms bei širdies ligoms. Kuo labiau progresavusi liga, tuo didesnė tokių nagų pokyčių tikimybė. Kai kuriais atvejais laikrodžio stiklelio formos nagai būna sergant išplitusiu vėžiu (dažniausiai esančiu krūtinės ląstoje) bei itin reta kraujo liga, sukeliančia hipoksiją (deguonies stoką).
 

Nagų spalvos pokyčiai


Kai kurios ligos ar gyvenimo situacijos sukelia nagų spalvos pokyčius. Nagas gali būti rudas, geltonas, juodas ar net žalias. Pastaroji nago spalva būna tuomet, kai po nagu yra Pseudomonas sukeltos infekcijos židinys. O štai geltonos spalvos nagas gali būti dėl rūkymo, dėl įvairių cheminių medžiagų poveikio, sergant kepenų ligomis. Jeigu geltonas nagas yra deformuotas, sustorėjęs, išgaubtas, be šių pokyčių, dar yra limfinė edema ir skysčio pleuros ertmėje – tai reiškia, kas kalba eina apie geltono nago sindromą. Juodas arba mėlynas nagas gali būti po sumušimo, po nagu susiformavus kraujosruvai. Tuo tarpu specifinės, rakšties kraujosruvos būdingos sergant infekciniu endokaritu, vaskulitais (reumatologinėmis ligomis), didelio laipsnio mažakraujyste ir kai kurioms piktybinėms kraujo ligom. Kai kuriais atvejais mėlyni nagai – tai maliarijos profilaktikai ir jai gydyti vartojamų vaistų šalutinis poveikis. Juodos spalvos nagų pakitimai būdingi, pavyzdžiui, sergant Peutz-Jegher’io sindromu (tai genetiškai nulemtas sindromas, padidinantis gerybinių ir piktybinių žarnyno navikų riziką).
 

Onkologiniai nagų pakitimai


Taip, vėžys gali pažeisti ir nagus. Plokščialąstelinė karcinoma – tai onkologinė liga, kurią dažniausiai sukelia 16 ir 18 tipo žmogaus papilomos virusas. Ant nago atsiranda odos spalvos arba tamsių pažeidimų, panašių į karpas ar plokšteles. Pradžioje liga pažeidžia tik nago guolį, tačiau ji gali plisti į pirštikaulį ir sukelti skausmą. Ši liga paprastai pažeidžia kurį nors vieną rankos pirštą, tačiau žmonėms, kurių imunitetas yra susilpnėjęs (pavyzdžiui, po organų persodinimo operacijos vartoja tam tikrus vaistus arba serga ŽIV/AIDS), plokščialąstelinė karcinoma gali pažeisti daug nagų. Maždaug 2–3 procentai melanomos atvejų taip pat pasireiškia nagų pažeidimais (tiksliau – po nagais). Tokia melanomos forma dažniausiai matoma po I kojos piršto nagu vyresniems nei 50 metų amžiaus žmonėms.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

dagana
2009-07-28 14:40
suzinojau daug naujo

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai