Arterinė hipertenzija: pirmiausia sureguliuokite gyvenseną

Apie padidėjusį kraujo spaudimą kalbama ir rašoma dažnai. Daugelis jau žino, kad normalus suaugusio žmogaus kraujospūdis yra apie 120/80 mmHg. O ką daryti, jei jis didesnis? Ar galime padėti sau? Nedidelis kraujo spaudimo padidėjimas pradedamas gydyti gyvensenos keitimu ir rizikos veiksnių korekcija. Jų sureguliavimo dažnai gali ir pakakti.
 

Genai ir jūsų kraujospūdis


Neretai žmonės patys pastebi, kad jų aukštas kraujospūdis tarsi giminės skiriamasis ženklas. Senelius, tėvus vargino šis sveikatos sutrikimas, o dabar jie ir jų vaikai susidūrė su tuo pačiu. Tai rodo neabejotiną genetinę priklausomybę. Šiuo metu jau yra atrasta daug genų, susijusių su arterine hipertenzija, tačiau jie neištyrinėti pakankamai, kad būtų galima teigti, jog jie yra pagrindiniai kaltininkai. Genetinis polinkis sudaro palankias sąlygas kenksmingiems aplinkoms veiksniams veikti.
 

 

Gyvensenos įtaka


Riziką sirgti arterine hipertenzija didina ir gausus natrio bei nepakankamas kalio vartojimas. Mes labai mėgstame stipriai pasūdyti maistą, nes taip geriau išryškėja maisto skonis. Tačiau, įpratę taip maitintis, mes nebegalime valgyti menkai sūdyto, nes tada jis atrodo beskonis.
Gausus alkoholio, kavos vartojimas, rūkymas ir stresas taip pat yra arterinės hipertenzijos rizikos veiksniai.
 

Hipertenzija ir kitos ligos


Apie 10 proc. atvejų arterinio kraujospūdžio padidėjimą sukelia persirgtos inkstų, antinksčių ligos. Du kartus dažniau arterinė hipertenzija nustatoma sergantiesiems cukriniu diabetu nei nesergantiems šia liga.
 

Negydomos hipertenzijos pasekmės


Negydoma hipertenzija gali sukelti daug gyvybei pavojingų būklių, miokardo infarktą, galvos smegenų insultą, inkstų, širdies nepakankamumą, regėjimo sutrikimus, aortos išsiplėtimą ir plyšimą ir kitas ligas.
 

Nemedikamentinis arterinės hipertenzijos gydymas


· Normalizuokite ir palaikykite kūno masę
· Nerūkykite arba meskite, jeigu rūkote
· Mažinkite natrio kiekį – nesūdykite maisto
· Didinkite kalio kiekį maiste –daugiau valgykite daržovių ir vaisių
· Reguliariai mankštinkitės – kasdien 30–45 min. (pasivaikščiokite, plaukiokite, bėgiokite)
· Sumažinkite riebalų kiekį maiste, rinkitės liesesnius produktus
· Atsisakykite alkoholio arba jį ribokite
· Jei sergate cukriniu diabetu, būtina efektyvi jo kontrolė.
 

Gydymas vaistais


Turite prisiminti, kad vaistus nuo aukšto kraujo spaudimo turi paskirti jūsų gydytojas. Jokiu būdu nevartokite pažįstamiems ar draugams skirtų vaistų, nes taip galite ne sau padėti, o tik pakenkti. Taip pat neduokite savo antihipertenzinių vaistų kitiems.
Vaistų, mažinančių arterinį kraujospūdį, reikia vartoti visą laiką, nedaryti pertraukų, nenutraukti gydymo prieš tai nepasitarus su gydytoju. Padidėjęs kraujo spaudimas daug labiau kenkia jūsų organizmui nei vaistai nuo spaudimo.
Taip pat būtina reguliariai matuoti savo arterinį kraujospūdį ir gerti vaistus net esant normaliam spaudimui! Kraujo spaudimui matuoti turite pasirinkti jums priimtiniausia matuoklį. Jų būna labai įvairių – mechaninių, pusiau automatinių ir automatinių. Automatinių spaudimo matuokliu naudotis paprasčiausia: tereikia užsidėti manžetę, nuspausti mygtuką, ir aparatas viską padaro pats. Jo ekranas didelis, tai svarbu silpniau matantiems žmonėms.
 

SŽ rekomenduoja


 

Rinkitės patikimą matuoklį


Jei dar neturite kraujospūdžio matuoklio, rinkitės tokį, kuriuo galėtumėte lengvai ir tiksliai išmatuoti kraujospūdį pats, be kito žmogaus pagalbos.
Tokie yra, pavyzdžiui, Omron matuokliai. Pažangių technologijų, aukštos kokybės medžiagų, naudojamų produkcijos gamyboje dėka jie yra tikslūs, patikimi ir ilgaamžiai. Tikslumas patvirtintas klinikiniais tyrimais ir pripažintas svarbiausių pasaulio hipertenzijos institucijų. Įrodyta, kad Omron matuokliai kraujospūdį išmatuoja tiksliau nei tradicinis mechaninis matuoklis su stetoskopu.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai