Gyvenimo būdas sergant hipertenzija

Lietuvoje arterinės hipertenzijos paplitimas yra vienas didžiausių Europoje. Gydytojų teigimu, tinkamas gyvenimo būdas sergant šia liga gali ne tik sumažinti kraujospūdį bei riziką patirti komplikacijas, bet ir vaistų poreikį bei jų dozę. Plačiau apie gyvenimo būdą, sergant arterine hipertenzija konsultuoja bendrosios praktikos gydytojas MINDAUGAS RUBIKAS.
 

Aukšto kraujospūdžio pasekmės


Jei kraujospūdis nuolat didesnis nei 140/90 mmHg, – jį būtina mažinti. Negydomas aukštas kraujospūdis iš lėto progresuoja ir gali sukelti miokardo infarktą, galvos smegenų insultą, inkstų nepakankamumą, širdies nepakankamumą, regos sutrikimą, aortos išsiplėtimą ir plyšimą. Aukštas kraujospūdis skatina aterosklerozės vystymąsi, todėl jam būdingos visos aterosklerozės sukeltos komplikacijos.
Galima teigti, jog yra tik vienas aukšto kraujospūdžio rizikos veiksnys, kurio neįmanoma koreguoti, tai paveldimumas, visi kiti gali ir turi būti koreguojami.
 

 

Gydymas vaistais


Sužinojęs, kad serga arterine hipertenzija, žmogus neturi stengtis staiga sumažinti kraujospūdžio. Ar vaistai veiksmingi, gali būti aišku tik po 2–3 savaičių. Pirmiausia paskiriamos nedidelės vaistų dozes, nes stengiamasi išvengti nepageidaujamų poveikių. Vaistų nuo aukšto kraujospūdžio gali paskirti tik gydytojas.
Vartokite juos taip, kaip liepė gydytojas. Neduokite vartojamų vaistų kitiems. Nenutraukite gydymo, prieš tai nepasitarę su gydytoju. Nepradėkite vartoti jokių kitokių vaistų be gydytojo nurodymo. Reguliariai matuokite spaudimą ir rašykite jo pokyčius.
 

Svarbiausia – keisti mitybą


Palaikyti normalų ar reguliuoti nuolat padidėjantį kraujo spaudimą galima ne tik vaistais. Pirmiausia reikėtų sureguliuoti darbo ir poilsio režimą, sumažinti antsvorį, reguliariai mankštintis, atsisakyti žalingų įpročių, o ypač svarbu keisti mitybą.
Kontroliuokite kūno svorį
Papildomas svoris sunkina širdies veiklą. Apie 60 proc. hipertenzija sergančiųjų kūno masė 20–25 proc. ar daugiau viršija idealią kūno masę. Arterinė hipertenzija mažėja tik pradėjus mažinti antsvorį. Pagrindinės priemonės šiam tikslui pasiekti yra maisto energetinės vertės apribojimas ir aktyvesnis judėjimas.
Druskos 5 g per dieną
Druskos rekomenduojama suvartoti apie 5 g per dieną (nepamirškite, kad daug jos gauname su maistu net papildomai jo nesūdydami). Jeigu suvalgoma daugiau, kai kurie vaistai nuo hipertenzijos gali būti neveiksmingi. Jeigu druskos kiekį sumažinsite iki minėtojo, galite tikėtis sumažinti kraujospūdį.
Vegetarų kraujospūdis dažniausiai yra žemesnis
Reikėtų daugiau valgyti natūralių produktų, atsisakyti perdirbtų, konservuotų, riebių, turinčių cholesterolio maisto produktų. Moksliniai tyrimai įrodė, kad vegetarų kraujospūdis mažesnis, todėl reiktų mažiau valgyti mėsos. Nustatyta, kad riebalų, kuriuose gausu sočiųjų riebalų rūgščių, vartojimas didina riziką susirgti hipertenzija. Jei kraujospūdis padidėjęs, dietoje turi būti riebalų, kuriuose yra nesočiųjų riebalų rūgščių. Pagrindiniai nesočiųjų riebalų rūgščių šaltiniai yra linų sėmenų ir kitoks augalinis aliejus ir žuvų taukai. Jei kraujospūdis aukštas, patariama valgyti daug šviežių daržovių, vaisių, grūdinių kultūrų, nes šie produktai pasižymi antioksidaciniu poveikiu, padedančiu kraujagyslėms išlikti elastingoms.
Atsisakykite žalingų įpročių
Vidutiniškai suvartoto gryno alkoholio kiekis daugiau kaip 30 g per parą didina kraujospūdį. Rūkymas taip pat padidina kraujospūdį. Tad šiems žalingiems įpročiams, sergant arterine hipertenzija, geriau pasakyti „ne”.
Sportas – sveikata
Šis posakis pasiteisina sergant arterine hipertenzija. Reguliarūs fiziniai pratimai (plaukiojimas, vaikščiojimas, slidinėjimas ir kt.) 30–45 min. per dieną 3–5 kartus per savaitę gali sumažinti kraujospūdį iki 6 mmHg. Svarbu žinoti, jog lengvi ir vidutinio intensyvumo pratimai yra efektyvesni nei reikalaujantys daug pastangų. Reguliarūs fiziniai pratimai, ypač aerobika, padidina kraujagyslių elastingumą, padeda iš organizmo pasišalinti druskų pertekliui ir atsikratyti nereikalingo svorio.
Harmonija ir ramybė
Aukštą kraujospūdį taip pat gali sukelti emocinė įtampa arba stresas, todėl labai svarbi yra ramybė, harmoningi santykiai šeimoje ir darbe.
Mineralų svarba
Jei kraujospūdis padidėjęs, patartina vartoti kalcio, magnio, cinko, kalio preparatų. Kalcis būtinas širdies raumens susitraukimams. Magnis turi kraujagysles plečiantį poveikį, gerina cholesterolio pasišalinimą iš žarnyno. Cinkas stiprina imuninę sistemą, neleidžia progresuoti širdies ir kraujagyslių ligoms. Patartina valgyti daugiau produktų, kuriuose gausu kalio: pavyzdžiui, bananų, pomidorų, džiovintų slyvų, abrikosų, razinų.
Gydymas natūraliais produktais
Natūralūs produktai veiksmingai padeda gydyti arterinę hipertenziją ir kitas širdies bei kraujagyslių sistemos ligas. Jie dažniausiai nesukelia šalutinio poveikio. Vieni augalai išplečia kraujagysles ir pagerina kraujotaką, kiti reguliuoja širdies veiklą, treti skatina šlapimo išsiskyrimą ir padeda organizmui pašalinti skysčių perteklių. Dažniausiai vartojami šie augalai: krapai, česnakas, raudonasis ankštinis pipiras, gudobelės vaisiai, kukurūzai.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai