Aktualios lėtinio venų nepakankamumo problemos

Lėtinio venų nepakankamumo simptomais – vakariniu kojų nuovargiu, patinimu, skausmu – ligoniai skundžiasi neretai. Paprastai ryte jie jaučiasi sveikesni, pailsėję, o vakarop nemalonūs pojūčiai sustiprėja. Dažnai ši liga gali neturėti simptomų: nors matosi išsiplėtę ar net labai išsiplėtę venų mazgai, žmogus jaučiasi visiškai sveikas. Retais atvejais skausmas visai nejuntamas, netgi atsivėrus opoms. Kitiems žmonėms, net esant pavieniam, vos matomam arba netgi paprasta akim nematomam mazgeliui, simptomai gali būti labai stiprūs. Taigi kas matoma plika akimi jokiu būdu neatspindi tikrosios ligonio būklės.
 

Dažniausia lėtinio venų nepakankamumo priežastis – kojų venų varikozė (išsiplėtimas).
Kita priežastis – poflebitinis sindromas, kai po persirgto giliųjų venų uždegimo išsivysto vožtuvų nesandarumas arba dalies giliųjų venų nepraeinamumas.
Kitos priežastys kiek retesnės. Tai įgimtas giliųjų venų vožtuvų nepakankamumas ir kiti įgimti venų vystymosi sutrikimai.
Priežastis, sukelianti venų išsiplėtimą, kol kas nėra tiksliai nustatyta. Tačiau dauguma tyrėjų mano, kad tai yra jungiamojo audinio nepakankamumas arba defektas, sukeliantis venų sienelių silpnumą, dėl to jos, veikiamos nepalankių išorės veiksnių, išsiplečia.
Didžiausia tikimybė susirgti yra tiems, kurių artimų šeimos narių – tėvų, senelių – venos išsiplėtusios.
Moterys serga maždaug du tris kartus dažniau nei vyrai.
 

Profilaktika nėštumo metu


Nėštumas taip pat provokuoja venų plėtimąsi. Tai atsitinka dėl to, kad nėštumo metu išsiskiria hormonai, kurie atpalaiduoja lygiuosius raumenis, esančius ne tik gimdoje, bet ir venų sienelėse. Padidėjusi gimda spaudžia dubens venas, pablogindama veninio kraujo nutekėjimą. Tai nulemia venų spindžio išsiplėtimą ir reliatyvųjį venų vožtuvų nesandarumą.
Profilaktika nėštumo metu – tai tampresnių nei įprastai kompresinių kojinių dėvėjimas. Jas reikia pradėti nešioti ne tada, kai jau pajunta simptomus, bet iškart, kai moteris sužino, kad yra nėščia. Jei moteris nėštumo metu ir tuoj po gimdymo nenešioja kompresinių kojinių, dalis venų pakitimų lieka. Tuomet būtina gydyti.
 

Plokščiapėdystės koregavimas


Kadangi venų varikozė – tai jungiamojo audinio defektas, dažnai tokių ligonių būna silpni ir raiščiai, tad kartu su venų išsiplėtimu išsivysto ir plokščiapėdystė (kartais ir hemorojus). Todėl būtina atkreipti dėmesį į ligonio padus. Įtariant plokščiapėdystę, reikia siųsti pas ortopedą. Jis nuspręs, ar pakanka nešioti ortopedinius batų įdėklus (supinatorius), ar reikalinga chirurginė pado skliauto korekcija.
Taisyklinga pado skliauto forma yra būtina normaliems blauzdos raumenų susitraukimams, kurie veninį kraują pumpuoja širdies link.
Be to, nekoreguota plokščiapėdystė jaunystėje gali sukelti kelių ir klubo sąnarių artrozę.
 

Fizinio krūvio poveikis


Ligoniai, kuriems yra kojų venų varikozės išsivystymo rizikos veiksnių, turi tinkamai pasirinkti fizinį krūvį. Esant kojų venų varikozės ar venų nepakankamumo požymiams, fizinė veikla turi būti susijusi su judesiu. Netinka statinis krūvis.
Tinkamiausios sporto šakos – važiavimas dviračiu, bėgimas, tenisas, krepšinis, plaukimas, šokiai.
Netinkamos sporto šakos – sunkumų kilnojimas ir pan.
Kadangi kaitinimasis pirtyje atpalaiduoja raumenis, tai gali paaštrinti ligos simptomus. Tokiems ligoniams pirtyje patartina gulėti, o pasikaitinus būtinos kontrastinės vandens procedūros.
 

Kraujagyslių chirurgo konsultacijos reikšmė


Sergantiesiems lėtiniu venų nepakankamumu ir visiems, kurie jaučia kojų skausmus, yra būtina kraujagyslių chirurgo konsultacija. Jis nustato ligos stadiją ir parenka tinkamą gydymą – medikamentinį, kompresinę terapiją, skleroterapiją ar operaciją.
Būtina pasikonsultuoti ir prieš ilgesnes keliones, ypač į karštas šalis, prieš skrydžius lėktuvais, kad būtų galima tinkamai pasiruošti kelionei ir išvengti nemalonių komplikacijų bei papildomų rūpesčių.
 

Venų operacijų baimė – nepagrįsta


Dauguma žmonių yra įsitikinę, kad venų operuoti neverta, nes liga būtinai atsinaujina, o pati operacija labai komplikuota, ilgam laikui prarandamas darbingumas. Tokia nuomonė, matyt, likusi nuo tų laikų, kai prieš 20-30 metų ligoniams po operacijų nebuvo leidžiama judėti, dėl to pooperaciniu laikotarpiu išsivystydavo giliųjų venų uždegimai, tromboflebitai. Pjūviai buvo dideli, operacija traumuodavo, ir reabilitacijai po operacijos reikdavo kelių mėnesių.
Tačiau šiuo metu operacijos baimė yra nepagrįsta. Dabar taikomos minimaliai invazinės metodikos, operacijos atliekamos per 0,3-0,5 cm odos pjūvį. Tai leidžia pasiekti gerą kosmetinį efektą, kai po metų laiko nelieka žymės, jog buvo atlikta operacija. Ligonio būklė normalizuojasi ir jis grįžta į įprastą gyvenimą per 1-3 savaites. Žinoma, operacija visuomet susijusi su tam tikra rizika, bet ją galima sumažinti iki minimumo.
Vertėtų ryžtis operuotis ir žmonėms, kurių venos smarkiai išsiplėtusios, nors jie visiškai nejaučia jokių skausmų. Niekas neapsaugotas nuo lūžių ar kitų sunkių traumų, kada galūnė imobilizuojama, arba operacijų, po kurių žmogus ilgam prikaustomas prie lovos. Tada venose susidaro kraujo sąstovis, formuojasi trombai, vystosi komplikacijos. Tai gydyti visada sunku, o rezultatas kur kas blogesnis.
Šiuo metu galima užtikrinti gerą kosmetinį kojų venų varikozės gydymo efektą, ypač tuomet, kai liga nėra smarkiai progresavusi ir yra tinkamos sąlygos, galima atlikti skleroterapiją.
 

Pavojingų recidyvų tikimybė – maža


Daliai žmonių liga atsinaujina nepaisant tinkamo gydymo. To negalima nustatyti iš anksto.
Mažiausia recidyvų tikimybė tada, kai yra derinamas chirurginis gydymas su skleroterapija. Taikant vieną iš jų, recidyvų būna daugiau.
Jeigu žmogus nori turėti gražias kojas ir būti sveikas, tuo turi rūpintis nuolat. Lygiai kaip ir dantimis – juk nėra taip, kad jie sutaisomi vieną kartą visam gyvenimui.
 

Apie lazerio naudojimą


Tai tokia metodika, kai lazeriu visiškai uždaromas venos spindis. Bet tai kol kas atliekama labai nedaugelyje pasaulio centrų, ir patikimų duomenų apie tokio gydymo pranašumą nėra. Europos venų forumo, kuris vyko šiais metais Varšuvoje, metu buvo patvirtina, kad “auksinis standartas” lieka operacija su skleroterapija.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai