Hipertenzija: kaip apsisaugoti

Daugelis žinome ne kartą pasiteisinusį posakį, kad ligos lengviau išvengti nei ją gydyti. Tai tinka ir aukšto kraujospūdžio atveju. Be abejo, pirmiausia būtina nuolat matuoti savo kraujo spaudimą, kad, pastebėjus pirmuosius beprasidedančios ligos požymius, būtų galima užkirsti jai kelią. Tačiau yra ir kitų galimybių sau padėti.
 

Dieta


Palaikyti normalų ar net sureguliuoti nedaug padidėjusį kraujospūdį gali padėti ir dieta. Žemiau pateiktos rekomendacijos padės pasirinkti tinkamiausius produktus.
 

 

Daugiau žalialapių daržovių, kalio, magnio


Daržovės neturi riebalų, be to, tai puikus kalio ir magnio šaltinis. Daugelio tyrimų rezultatai parodė, kad kalio papildai gali reikšmingai sumažinti kraujo spaudimą. Vieno tyrimo metu vartojantiesiems kalio papildų sistolinis kraujo spaudimas sumažėjo daugiau nei 12 mmHg, o diastolinis - daugiau nei 16 mmHg. Ypač kalio papildai veiksmingi vyresnio žmonėms.
Tačiau prieš pradedant vartoti kalio papildų reikia pasitarti su gydytoju asmenims, sergantiems inkstų bei kai kuriomis širdies ligomis, jų negalima vartoti kartu su kai kuriais medikamentais, tokiais kaip digitalis, kalį tausojantys diuretikai ir kt.
Įrodyta, kad magnis taip pat mažina kraujo spaudimą. Nustatytas tiesioginis ryšys tarp vandens, kuriame yra daug magnio, ir kraujo spaudimo - tose vietovėse, kur vandenyje yra didelis kiekis magnio, rečiau sergama hipertenzija. Prie tokių pačių išvadų prieita ir atlikus mitybos tyrimus.
 

Daugiau brokolių ir citrusinių vaisių


Juose daug vit. C. Jo nauda gydant hipertenziją taip pat ne kartą įrodyta. Vitaminas C padeda palaikyti normalų kraujospūdį skatindamas švino pasišalinimą. Nuolatinis švino poveikis iš aplinkos, net ir su geriamuoju vandeniu, yra susijęs su padidėjusiu kraujo spaudimu ir mirštamumu nuo širdies bei kraujagyslių sistemos ligų.
 

Daugiau omega3 riebalų rūgščių


Jos gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Daugiau nei 60 dvigubai aklų tyrimų nustatė, kad ir žuvų taukai, ir linų sėmenų aliejus, kurie yra omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai, labai veiksmingai mažina kraujospūdį.
Sergantiesiems hipertenzija naudingas ir kalcis bei vitaminas E, kuris yra puikus antioksidatorius. Vitaminas B6 teigiamai veikia nervų sistemą ir mažina kraujospūdį, mažindamas streso hormonų koncentraciją serume. Klinikinių, 4 savaites trukusių tyrimų metu vitaminas B6 sistolinį kraujo spaudimą sumažino nuo 167 iki 153 mmHg, o diastolinį - nuo 108 iki 98 mmHg.
Be to, kraujospūdį taip pat mažina ir česnakai bei svogūnai.
 

Daugiau valgyti augalinio maisto


Vegetarų kraujospūdis paprastai būna mažesnis, jiems yra mažesnė širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Vegetarai ir nevegetarai paprastai vartoja tiek pat natrio, tačiau vegetarai suvartoja daugiau kalio, būtinų riebalų rūgščių, angliavandenių, magnio, skaidulų, vit.C ir mažiau prisotintųjų riebalų bei rafinuotų angliavandenių.
Taigi nepamirškite stebėti savo kraujospūdžio ir imkitės priemonių ligai išvengti.
Štai keli patarimai, kurie leis išvengti kraujospūdžio padidėjimo:
• Nerūkykite.
• Reguliuokite svorį.
• Mažiau vartokite alkoholio.
• Mažinkite druskos kiekį, daugiau valgykite augalinio maisto ir jūrų žuvies.
• Mankštinkitės mažiausiai po 30 min. 3 kartus per savaitę.
• Daugiau vaikščiokite.
• Ypač svarbu vengti streso, nepervargti, nemalšinti streso alkoholiu ar kofeinu, mokytis gilaus kvėpavimo pratimų.
• Reikia išmokti valdyti pyktį arba jį išreikšti tinkamai:
• Būkite geranoriškas savo atžvilgiu, raskite laiko meilei,
• Būkite geras klausytojas. Leiskite kitiems pasidalyti savo jausmais ir mintimis, pasistenkite atsidurti jų vietoje.
• Venkite elgtis agresyviai ar pasyviai, bet būkite atkaklus - išreikškite savo jausmus ir mintis tokiu būdu, kad jie būtų įvertinti kaip jūs norite.
• Raskite laiko stresą šalinančioms technikoms ir gilaus kvėpavimo pratimams.
• Būkite kantrus ir tolerantiškas kitų ir savo atžvilgiu. Atminkite, kad visi galime suklysti, o tai visada duoda galimybę mokytis ir tobulėti.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai